Yaşam
Giriş Tarihi : 17-03-2016 11:46   Güncelleme : 17-03-2016 11:46

Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır?

Halk arasında faydalı bir tedavi yöntemi olarak bilinen ve alternatif tedavi yöntemi olarak yaptırılan Hacamat ile ilgili Haccam Naim Albay, Hacamat ve faydalarını anlattı.

Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır?
Halk arasında faydalı bir tedavi yöntemi olarak bilinen ve alternatif tedavi yöntemi olarak yaptırılan Hacamat ile ilgili Haccam Naim Albay, Hacamat ve faydalarını anlattı.
 
Hacamat kısaca deri altında birikmiş, vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemidir diyen Haccam Naim Albay, şunları ifade etti. " Hacamat, Rasulallah ( S.A.V ) Efendimizin şiddetle tavsiye buyurduğu ve bizzat kendilerinin de uyguladığı sünnet olan çok önemli bir tedavi metodudur." Deri altında birikmiş olan kan, özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa kapı aralamaktadır. Derinin altında biriken bu kanı bulunduğu bölgeden almanın en kolay yolu Hacamat yaptırarak aldırmaktır." diyen Sayın Naim Albay sözlerine devam ederek, Hacamat ile bilgiler verdi.
 
Hacamat ağrısız, acısız, yatak istirahatsiz, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan bir tedavi metodu olup, hastalıklardan korunmanın ve sağlıklı yaşamanın en kolay yoludur. "Hacamat" kelimesi Arapça "emmek, normal formuna getirmek" anlamlarını taşır. Hacamat uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılırsa, vücüdun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal formuna gelmesi sağlanmış olur.
 
Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın olmakla birlikte Avrupa ülkeleri dahil tüm dünyada uygulanan bir tedavi metodudur. Geleneksel olarak boynuzla yapılan hacamat, günümüzde cam kupalar veya vakum setleri yardımıyla yapılmaktadır. Çizme işlemi ise genelde jilet yardımı ile yapılırken kliniğimizde hijyenik olması açısından bistüri ile yapılmaktadır. Kullanılan tüm malzemenin, tek kullanımlık olmasına da çok dikkat edilmelidir.
 
HACAMATIN GENEL FAYDALARI
 
Hacamat her şeyden önce bir kan verme eylemi olduğundan kan vermenin tıbbi faydaları başlığında bütün faydalara haizdir. Hacamat bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıklara karşı tedavi edici özelliğe sahip olduğu gibi hastalıklardan korunmak adına da yapılır.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırarak hastalıklardan korur.
Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar.
Kan üretimi ile görevli organları uyarır, kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenler.
Ağrıların giderilmesi ve ödem çözülmesinde etkilidir.
Migren, bel-boyun fıtıkları, eklem ağrıları, karaciğer sorunları, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıklar, unutkanlık, göz problemleri, kronik yorgunluk, tansiyon gibi bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanır
Hacamat Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da, yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge Uzman bir Haccam tarafından belirlenmelidir.

Resulallah ( S.A.V ) buyurdular ki: “Miraç gecesi hangi melek topluluğuna rastladıysam bana "Ey Muhammed,kan aldırmaya devam et, ümmetine de bunu emret dediler." Buyurmuştur. ( Tirmizi , İbni Mace , Ahmed bin Hanbel )
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA