Röportaj
Giriş Tarihi : 29-03-2016 02:03   Güncelleme : 29-03-2016 02:03

İşadamlarımızın Başarı Hikayeleri

Doğdukları yerlerden çıkarak, doydukları büyük şehirlerde iş hayatına atılan başarılı olmuş iş adamlarımızı, Şebingündem aracılığı ile okurlarımızla buluşturuyoruz.

İşadamlarımızın Başarı Hikayeleri
Doğdukları yerlerden çıkarak, doydukları büyük şehirlerde iş hayatına atılan başarılı olmuş iş adamlarımızı, Şebingündem aracılığı ile okurlarımızla buluşturuyoruz. 
 
İlk konuğumuz Şebinkarahisarlı işadamı Özçağdaş Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kılıç'ı Fabrika binasında ziyaret ederek başarı hikayesini sorduk. Şebingündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı'nın sorularını cevaplayan iş adamı Ömer Kılıç ile yapılan söyleşinin bir kısmını sizlerle paylaşmak istedik.
 
Askerlik öncesi ve sonrası ticaret hayatında neler yaşadı?
 
İlk siparişini teslim ettiğinde neler hissetti?
 
İmalat sektörünün içinde olmak, onun için neden önemli?
 
Dev firmalar arasında nasıl ayakta kalıyor?
 
Yurtdışında karşılaştığı zorluklar neler?
 
İşadamı Ömer Kılıç, ilkokuldan mezun olduktan sonra Şebinkarahisar'dan İstanbul'a gelip, çırak olarak çeşitli işlerde çalışır. Çocukluk hevesi ile bir ara boş kalmamak için İETT bileti satar. Perşembe pazarında yine çırak olarak işe başladığı bir firmada, gösterdiği başarılı çalışmalarının sonunda çocuk yaşta kendi işini kurmaya karar verir.
 
İlk siparişimi teslim ettiğim günü unutmuyorum…
 
Yaşı tutmadığı için ilk firması Kevser Cıvata'yı annesinin üzerine kurarak, çocuk yaşında piyasada hızla söz sahibi olmaya başlar. Sermayesi olmadan başladığı işinde, ilk siparişini PTT'nin telefon rehberlerinde bulunan sarı sayfalardan bulduğu müşterisinden alan Ömer Kılıç, "O günü hiç unutmuyorum. Sıcak bir Ağustos günüydü. İlk siparişimi teslim edecektim ama İstanbul'u bilmiyordum. Daha çocuk denen yaştaydım. Zincirlikuyu ve Karaköy Perşembe pazarından başka yere gitmemiştim. Bana tarif edilen adrese gitmek üzere siparişleri hazırladığım kolileri omzuma alarak Kadıköy vapuruna bindim. Oradan Kartal minibüsüne binerek müşterimin dükkanına vardığımda, müşterim şaşkın bir şekilde,"oğlum bu ne hal sırılsıklam olmuşsun." Otur bakalım hele" dediğinde ben ilk müşterime mal teslimi yapmanın heyecanı ile sıcağın etkisi ve kolilerin ağırlığından terlediğimi bile hissetmemiştim. O gün ilk siparişimi teslim etmiş, ilk ödememi de almıştım. İlk siparişimi teslim ettiğim o günümü unutamıyorum." diye duygularını ifade ediyor.
 
18 Yaşına girdiğinde firmasını kendi üzerine alan Ömer Kılıç, artık küçük yaşlarda hayalini kurduğu iş adamlarından birisi olmuştu. Bankalarda, resmi dairelerde iş takip edebiliyor, kendisine duyduğu güvenle çalışarak Anadolu'ya, Trakya bölgesine bayi ağı ve pazarlama yöntemi ile satış yapıyordu. Sektöründe Perşembe pazarında söz sahibi olan Ömer Kılıç, askerliği ise iş hayatında hiç hesaba katmamış. Askerlik görevini yapmak için yaptığı işi tasfiye etmek zorunda kalmış.
 
Çocuk denen yaşta yaptığım işlerimde bana yol gösteren, elimden tutan olmadı diyen Sayın Kılıç, askerlik sonrası, Perşembe pazarında ilk işini yapmayı düşünmüş ancak, yurt dışından yapılan ithalatın piyasayı etkilediğini, böylece cıvata ve vida sektöründe imalat yapmanın zorluğunu görmüş. Hayalini kurduğu imalat sektörüne geçmeden önce değişik sektörlerde faaliyet gösterse de, makine imalatı yapmayı seçerek, bu gün yurt içine binlerce adet üretim yapan, dünya ülkelerine ise ihracat yapan, Otomatik shirink ambalaj makinaları, otomatik dolum makineleri, otomatik etiketleme makineleri imalatı yapan Özçağdaş Makine Sanayi firmasını kurmuş.
 
Pazar payımı artırmak için Kazancımın yüzde doksanını reklama harcıyorum…
 
Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Asya, Türki Cumhuriyetler, Rusya gibi ülkelere satış yapan, yurtdışı ve yurtiçi fuarlara katılarak sürekli pazar payını artırmayı hedefleyen Özçağdaş Makine Sanayi Yönetim Kurlu başkanı Ömer Kılıç, " Kazancımın yüzde doksanını reklama harcıyorum. Böylece yurtiçi ve yurtdışında pazar payımı artırma yolunda geleceğe yönelik yatırım yaptığımı düşünüyorum. İmalat sektörüne çocukluk yılarımdan gelen hevesimin olması, atölyemde çalışan makine seslerini duyduğumda bana güç veriyor, işimi severek yapıyorum.  Çalışarak bir şeyler üretip ülke ekonomisine güç kattığıma inanıyorum" diyerek, çocukluk hayallerini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu ifade ediyor.
 
… Tekstil sektöründen yurtdışına gönderilen hatalı ürünler bize duyulan güveni azaltmış…
 
İmalat sektörüne kalifiye eleman bulamıyoruz diyen Kılıç, yurt dışında karşılaştıkları en büyük sorunu ise şöyle açıklıyor." Türki Cumhuriyetlerine, Ortadoğu ülkelerine özellikle tekstil sektöründen gönderilen malların, hatalı, kalitesiz ve istenilen mamülün farklı gönderilmesi, Türk ihracatsına duyulan güveni azaltmış."  bu konuda yurt dışında zorluklarla karşılaşıyoruz diyerek, kalitesiz ürünlerin ihracatının yapılması geleceğimizi etkiliyor diyen Kılıç, "ileriye dönük hedefi olmayanların cezasını çekmek zorunda mıyız" diye soruyor.
 
"İlk ödememi aldığım, alnımdan akan ter ile Allah bereket versin dediğim gün, en mutlu olduğum günlerimden biriydi" diyen Ömer Kılıç, iş adamlığının yanında sosyal projelerin ve STK'ların içinde sorumluluk alarak katkıda bulunuyor. Şebinkarahisarlı olan Sayın Kılıç, Şebinkarahisarlılar Sanayici ve İşadamları Derneğinin Yönetim Kurulunda aktif olarak görev yapıyor.
 
Hüseyin Şenel Odacı
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA