Röportaj
Giriş Tarihi : 06-04-2016 14:15   Güncelleme : 06-04-2016 14:15

Bilal Kahraman Ekolist OSGB ile İş Güvenliği sektöründe bende varım dedi

İşadamı Bilal Kahraman Ekolist Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) adıyla kurduğu yeni firması ile OSGB sektöründe tüm iş kollarının, çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Bilal Kahraman Ekolist OSGB ile İş Güvenliği sektöründe bende varım dedi
Yönetim Kurulu başkanlığını Bilal Kahraman'ın yaptığı Ekolist OSGB Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. Firması, İş güvenliği uzmanlığı, İş sağlığı uzmanlığı, Risk değerlendirmesi, Acil durum Planı hizmetlerini ve işletmelerde çalışan elemanlara, İş sağlığı ve Güvenlik eğitimleri vererek, müşterilerine çözüm üretecek. Firmaların tüm çalışmalarını koordine etmek, gerekli tüm yasal zorunlulukları işletme sınırları dahilinde gerçekleştirmek üzere yola çıkan Ekolist, alt yapısını yasal çerçeveler doğrultusunda oluşturarak, deneyimli, uzman kadrosu ile altyapısını oluşturup sektördeki yerini almış.
 
Şebingündem Haber adına şirket merkezinde ziyaret ederek kendisinden bilgi aldığımız Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Kahraman, Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı'nın sorularını cevaplayarak açıklamalarda bulundu.
 
Hüseyin Şenel Odacı: Bilal bey, başarılarla dolu iş hayatınızı Kahraman Group ve Turkuaz Öğrenci Yurtlarıyla taçlandırıp iş dünyasında yerinizi aldıktan sonra, yine iş dünyasına hizmet verecek Ekolist OSGB Yönetim ve Danışmanlık şirketini faaliyete açtınız. Bu konuda bize bilgi verebilirmisiniz?
 
Bilal Kahraman: Öncelikle Şebingündem Haber'e bize böyle bir imkan sunduğu için teşekkür ederim. Her zaman iş hayatımda öncelikli hedefim iş üreterek istihdam sağlamak oldu. Yaptığım işlerde bunu açıkça görebilirsiniz. Kahraman Group ve Turkuaz Öğrenci Yurtları buna bir örnektir. Ekolist OSGB Şirketimizde bu amaçla hizmet edecek.
 
Hüseyin Şenel Odacı: Ekolist OSGB Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. Neden ve niçin kurdunuz?
 
Bilal Kahraman: Biraz önce bahsettiğim gibi. Bu firmamızda istihdam sağlamaya yönelik aslında. Benim yapı olarak iş ortaklığı yapmayı seven bir kişiliğim var. İstihdam oluşturacak ve günümüzün iş kollarında geçerli olan teklifleri değerlendirip iş ortaklıkları yapabiliyorum. Konusunda uzman, ehliyetli ve tecrübeli arkadaşlarımızla bir araya gelerek Ekolist OSGB Firmamızı kurduk.
 
Hüseyin Şenel Odacı: Ekolist OSGB Şirketi hangi sektörde ve nasıl hizmet verecek?
 
Bilal Kahraman:  Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm işyerlerinin ihtiyacı olan işyeri hekimliği, laboratuar tetkikleri, periyodik muayeneler, portör muayeneleri, iş güvenliği uzmanlığı, İSG eğitimleri, risk analizleri, yangın ve acil durum planları gibi konularda çözüm ortaklığı ve danışmanlık yapacak.
 
Hüseyin Şenel Odacı: İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetinin yasal bir dayanağı var mı?
 
Bilal Kahraman: Tabii ki var. Aslında bu konu Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinden bu yana, Türkiye’nin gündeminde uzun zamandan beri var ve kademe kademe uygulanıyordu. Bu süreç 2005 yılından itibaren hızlanarak devam ediyor.
 
Hüseyin Şenel Odacı: Şirketlerin bu hizmeti alma zorunluluğu var mı?
 
Bilal Kahraman: İlk uygulanmaya başladığında belirli şartlarda olan firmaların zorunluluğu vardı. Ancak 30 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile yıllara göre sınıflandırılarak ayrılan iş kolları kademe kademe geçiş yaptılar. 1 Temmuz 2016 da artık tüm iş yerlerinin bu kanunda belirtilen şartları yerine getirme zorunlulukları var. Bu tarihten itibaren istenen şartları oluşturamamış olan firmalara çok büyük para cezaları söz konusu.
 
Hüseyin Şenel Odacı: 01 Temmuz 2016 da uygulanması zorunlu olacak kanun maddesini anlaşılması için açıklayabilirmisiniz?
 
Bilal Kahraman: Kısaca birkaç örnek vermek gerekirse, bu kanun hem kamu işyerlerini hem de özel işyerlerini kapsayacak şekilde çıktı. Önce kamuda çalışanlar için sağlığı ve güvenliği söz konusu değilken, şimdi memurlar da bu kapsamın içine alındı. Önce 50 işçi çalıştıran şirketler zorunlu tutuluyordu. Bu kalktı şimdi 1 işçi çalıştıran işyerleri de, 49 işçi çalıştıran işyerleri de bu hizmetleri almak zorunda. Her iş kolu için ayrı ayrı yönetmelik, tüzük ve tebliğ ile iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılacaklar detayları ile yayınlandı. Birde burada bizler daha fazla sorumluluk altına giriyoruz. İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları hem işverene karşı sorumlu hale geldi, hem de hataları olduğu takdirde sertifikaları bakanlıkça askıya alınabilir hale getirildi. Biz Ekolist OSGB olarak, Müşterilerimize şirket olarak çözüm ortağı olacağız ve faaliyet alanlarına göre onlara hizmet sunacağız.

Hüseyin Şenel Odacı: Bilal Bey, son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 
Bilal Kahraman: İş Sağlığı ve Güvenliği konusu çok geniş anlatmakla bitmez. Ekolist olarak, tecrübeli, deneyimli ve uzman kadromuzla müşterilerimize konularına göre eğitim vererek bilgilendireceğiz. Amacımız, hizmet vereceğimiz kurum ve kuruluşlarda bilinçli ve duyarlı çalışan bir kitle oluşturmak. Onlara güvenli ve sağlıklı çalışma ortamları hazırlamak olacaktır. Bunu bizi tercih eden firmalarımıza sağlamak için varız. Bana bu fırsatı verdiğiniz için Şebingündem ailesi adına size teşekkür ederim.
 
Hüseyin Şenel Odacı
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray26
 • 2Alanyaspor26
 • 3Göztepe24
 • 4Fatih Karagümrük24
 • 5Beşiktaş24
 • 6Antalyaspor24
 • 7Hatayspor13
 • 8Fenerbahçe13
 • 9Kasımpaşa23
 • 10BB Erzurumspor23
 • 11Sivasspor23
 • 12Kayserispor23
 • 13Konyaspor11
 • 14Gaziantep FK21
 • 15Trabzonspor21
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Yeni Malatyaspor21
 • 18Denizlispor21
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK20
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA