Erzurumlu İşadamı Turgut Altınkaynak'ın Şebinkarahisar Sevdası

Şebinkarahisar'a arkadaşının davetiyle giden işadamı Turgut Altınkaynak'ın yıllardır süren Şebinkarahisar sevdası.

Erzurumlu İşadamı Turgut Altınkaynak'ın Şebinkarahisar Sevdası
Erzurumlu İşadamı Turgut Altınkaynak'ın Şebinkarahisar Sevdası Hüseyin Şenel Odacı
Advert
Şebinkarahisarlı arkadaşının davetiyle gittikten sonra, aklından çıkaramadığı Şebinkarahisar sevdasını, işadamı Turgut Altınkaynak'a sorduk.
 
İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde iş hayatına devam eden Torunoğlu Mühendislik İnşaat ve Gayrimenkul Şirketinin yönetim kurulu başkanı Turgut Altınkaynak'ı ofisinde ziyaret eden Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı, Erzurumlu işadamına Şebinkarahisar sevdasını sordu. "Güler yüzlü insanlarını, bütün heybetiyle karşımda duran kalesini gördüğümde inanın büyülendim." diyerek Şebinkarahisar sevdasını şöyle anlattı.
 
"Şebinkarahisar'a ilk gittiğimde sizlere anlatamayacağım duygulara kapıldım. Sanki Şebinkarahisar'da doğmuş ve yıllar sonra içimde Şebinkarahisar'a yeniden gelmenin verdiği bir heyecan vardı. Şebinkarahisar'da yaşayanlara bu söylediklerim abartılı gelebilir. Ancak, çarşıda dolaşırken insanların size karşı yakınlığını, misafirperverliğini görüp bunun yapmacık değil gerçek olduğunu gördüğünüzde insan kendini daha güvende ve farklı hissediyor.
 
"Ben normal bir şehirle karşılaşacağımı düşünürken, karşımda tarih kokan bir şehir buldum."
Arkadaşımın daveti ile Şebinkarahisar'a gittiğimde, çarşısını, güler yüzlü insanlarını ve tarih kokan şehrini bütün heybeti ile karşımda duran kalesini gördüğümde inanın büyülendim. Ben normal bir şehirle karşılaşacağımı düşünürken, karşımda tarih kokan bir şehir buldum. Sizler neler düşünürsünüz bilmem ama Şebinkarahisarlıların elinde değerli bir vatan toprağı var. Bunun kıymeti bilinmeli. Şebinkarahisar harika bir şehir, size tarihiyle sanki bir şeyler anlatıyor.

Şebinkarahisar'a sık sık gidiyorsunuz, sizi etkileyen nedir?
"Belki farkında değilsiniz ama ortada güzel bir şehir var. Bu güzelliği iyi değerlendirmek gerekir. Ben ilk gittiğimde önce çarşıyı özellikle gezdim. Buralar şehirlerin aynasıdır. Esnafları güler yüzlü sıcakkanlı birbirinden değerli insanları var. Havası, suyu her şeye değer. İnsanı, Havası ve suyu güzel olan yerde başka ne aranır. Ama burada ekstralar var. Nedir onlar, Şebinkarahisar'ın mührü olan kalesine çıktığınızda arka tarafta, Avutmuş bağlarını, çatal göl ve meryemana manastırını tüm ihtişamı ile görebiliyorsunuz. Diğer taraftan ise Fatih Camisinin güzelliklerini izlerken, kale burçlarından Osmanlı İmparatorluğuna Sancak beyliği yapmış, Türkiye Cumhuriyetine il olarak hizmet etmiş, Fatih Sultan Mehmet Han'ın otağ kurduğu şehrin tarihi güzelliklerini izliyorsunuz."
 
"Birde Şebinkarahisar'ın doğal ürünleri ve yemek kültürü benim çok ilgimi çekti. Hamur çorbası, toyga çorbası, madımak çorbasını çok beğeniyorum. İlk gittiğimde İstanbul'a döneceğim zaman yöresel ürünlerinizden almak istedim. Arkadaşımla çarşıyı gezerken beni Saraçoğulları Şebin Gıdaya götürdü. Burada Taşkın beyle tanıştık ama o günden beri adeta kardeş gibi olduk. Buradan sizin aracılığınız ile kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Saraçoğulları Şebin Gıda ticaretin haricinde, ilçenizin Türkiye genelinde tanıtımına önemli katkı sağlıyor"
 
Şebinkarahisar'a sıklıkla gidiyorsunuz. Sizin gözünüzde Şebinkarahisar'da eksik olan bir şey varmı?
"Şebinkarahisar'ın şehir yapılanması gezdiğim diğer yerlere göre gerçekten çok güzel. Tarihi evleri azda olsa var ama mutlaka korunmalı. Şehir hala doğallığını koruyor, geç kalınmış değil. Erzurum'da benim kendi ilçem Narman'dan çok faklı ve düzenli olan bir şehir yapılanması var. Kale ile bütünleşmiş güzel bir ilçe. Eksikleriniz yok değil. Özellikle sosyal alanlarda bu eksikliler göze çarpıyor. Bu tip şehirlerde dışarıdan gelen insanların gözü tarihi bir hamam arar. Gençlerin ve vatandaşın yararlanabileceği yüzme havuzu, yürüyüş yolları, ailece gidilebilecek sosyal tesis olması gerekir. Şebinkarahisar'a tatil amaçlı geldiğimizi düşünün, şahsen ben hamama gitmek, kapalı havuzda yüzmek isterim. Şehrin dışında, yürüyüş alanları, spor yapabilecek alanların olması lazım. Şebinkarahisar hala doğal bir şehir, bunu unutmayın. Şebinkarahisar Belediyesinin Meydan Projesinin olduğunu ve başlanacağını öğrendim. Meydan bir şehrin kimliğidir. Bu açıdan Şebinkarahisar'a bu projenin prestij katacağına inanıyorum."
 
Bir işadamı olarak Şebinkarahisarlı işadamlarına yatırım konusunda neler söylersiniz.?
"Şebinkarahisarlı işadamlarınız mutlaka Şebinkarahisar'a yatırım yapmayı düşünüyorlardır. Ancak, yatırım yapacak işadamlarının önündeki en önemli engel ulaşım. İstanbul yolu bu yüzden sorun olabilir. Fakat benim tavsiyem, Belediye başkanı Şahin Beyin öncülüğünde onunda desteğini alarak, birlikte Şebinkarahisar'a hangi yatırımın yapılabileceğine karar verilebilir. Yerel yönetimin bu konuda desteği sağlanmalı. Bu yatırım bir kişi ile değil, birçok kişinin bir araya gelerek riskin paylaşılması, yatırım açısından daha mantıklı ve daha kolay olur kanaatindeyim."

Son olarak Şebinkarahisarlılara neler söylemek istersiniz?
"Benim tatil denildiğinde aklıma memleketim gelirdi. Şimdi ise Şebinkarahisar aklımdan çıkmıyor. Bunu samimiyetle söylüyorum. Mutlaka yılda birkaç kez gidip ilçenizde kalıyorum. En son Ocak ayının sonlarında Şebinkarahisar'a gittim, on beş gün orada kaldım. Erzurum'a gitsem de mutlaka Şebinkarahisar'a uğruyorum, alışverişimi yapıyorum. Ama biraz öncede söylediğim gibi benim gibi ya da farklı bir şekilde ziyaret için büyük şehirlerden Şebinkarahisar'a gelenler yaşadıkları yerlerdeki sosyalliği buralarda görmek istiyorlar. Bu konu üzerinde çalışılması buna göre yatırım yapılması gerekir. Son olarak, Şebingündem Haber ekibine ve size çok teşekkür ediyorum. Sizler, memleketinizi tanıtmak için çalışıyorsunuz. Şebinkarahisar'a bu katkınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
Değerli vakitlerini ayırarak, Şebinkarahisar hakkındaki düşüncelerini Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı'yla paylaşan işadamı Turgut Altınkaynak'a bizde Şebingündem Haber ailesi olarak teşekkür ederiz.
 
Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
Şebinkarahisar sevda turgut altınkaynak torunoğlu mühendislik
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hüseyin Şenel Odacı Sordu, Şahin Yılancı Cevapladı
Hüseyin Şenel Odacı Sordu, Şahin Yılancı Cevapladı
Yarım asırdır baba mesleğini Şebinkarahisar'da ayakta tutuyor
Yarım asırdır baba mesleğini Şebinkarahisar'da ayakta tutuyor