Şebinkarahisar Yolu Üzerindeki Dört Minareli Cami

Şebinkarahisar yolu üzerindeki Sökün Köyüne ait boş arazi içinde bulunan meşhur dört minareli caminin neden oraya ve dört minareli yapıldığını, caminin banilerinden Selahattin Yiğit Şebingündem Haber'e anlattı.

Şebinkarahisar Yolu Üzerindeki Dört Minareli Cami
Şebinkarahisar Yolu Üzerindeki Dört Minareli Cami Hüseyin Şenel Odacı
Advert
Suşehri, Şebinkarahisar yolu üzerinde boş arazi içindeki dört minareli Camiyi görenler neden boş araziye ve dört minareli yapıldığını merak eder, sebebini öğrenmeye çalışırlardı. Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı, Suşehri Sökün Köyüne yapılan caminin banilerinden Selahattin Yiğit'i İstanbul Esenlerde İnşaat Malzemeleri satışı yaptığı ofisinde ziyaret ederek, meşhur Cami'nin yapılış hikayesini sordu.
 
1964 yılında İstanbul'a gelen Selahattin Yiğit, İnşaat Malzemesi satışının yanı sıra, halen İstanbul'un çeşitli yerlerinde yapsat şeklinde konut inşaatları ve müteahhitlik yapıyor. Geçmişte okul, yurt, fabrika inşaatları yapan,  yardım sever kişiliği ile çevresinde sevilen Selahattin Bey, bu güne kadar beş cami yapılmasına vesile olduğunu, altıncısını Sökün Köyüne iki arkadaşı, Adil Yılmaz ve Adil Tepe ile üç arkadaş birlikte yaptırdıklarını söylüyor.
 
Selahattin Yiğit,(Selahattin Kalfa) Sökün Köyündeki merak edilen dört minareli caminin yapılış hikayesini ise şöyle anlatıyor. "Suşehri Sökün Köyüne, Adil Yılmaz ve Adil Tepe arkadaşlarımla birlikte cami yapılmasına karar verdik. Köyümüzün camisi bayağı eski olduğundan, yeni cami yapılmasına yeri de müsait değildi. Arkadaşlarımla birlikte köyümüzün şimdiki yerine caminin yapılmasına karar verdik. Yoldan geçenler camiyi boş araziye yapılmış gibi görüyorlar bu doğru. Ancak köyümüzün dört mahallesi var ve yoldan geçenler mahallelerimizi göremiyorlar. Camiyi yaptığımız yer bu mahallelerimizin ortası. Ayrıca  ana yola yakın olmasınıda özellikle istedik. Yolcuların ibadet yapabileceğini ve faydalanacaklarını düşünerek oraya yapılmasına karar verdik.
 
Neden dört minare yaptınız diye sorarsanız, caminin dört minareli yapılması tamamen ustamızın yanlışından ortaya çıktı. İlk önce iki minareli olacaktı, minarelerin temelini attık. Ustalara Osmanlı stilinde minare yapılacağını söyleyerek tarifini de yaptım. İşim icabı İstanbul'a döndüm. Daha sonra tekrar köye gittiğimde birde ne göreyim kiliseyi andıran bir şey ortaya çıkarmış. Bu konuda benim tecrübem var, bundan öncede beş cami yaptırdım az çok işten anlıyoruz böyle bir şey başımıza gelmemişti. Ustaya bu böyle olmaz dedim. Yapılan minareleri yıksak oda olmaz. Ne yapalım diye düşünürken, minare sayısını üçe çıkarsak oda olmaz dedik ve işi dört minareye çevirerek camiyi bugünkü haline getirerek tamamladık.
 
Yapılan caminin bu kadar konuşulacağını tahmin edemezdik. Demek ki her şerde bir hayır varmış. Cami iki minareli olsa kimse konuşmazdı. Dört minareli oldu, şimdi herkes Sökün Köyünden ve camimizden bahsediyor." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
Suşehri sökün köyü dört minareli cami selahattin kalfa şeb şebin şebinkarahisar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
KENAN CE     2017-12-25 CEMAATİ OLMAYAN CAMİ OLSA NE OLUR GÖSTERİŞ BAŞKA BİRŞEY DEYİL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hüseyin Şenel Odacı Sordu, Şahin Yılancı Cevapladı
Hüseyin Şenel Odacı Sordu, Şahin Yılancı Cevapladı
Yarım asırdır baba mesleğini Şebinkarahisar'da ayakta tutuyor
Yarım asırdır baba mesleğini Şebinkarahisar'da ayakta tutuyor