Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Giresun'u Merkez Yapalım

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu tarafından Yenikapı'da düzenlenen 11. Giresun Tanıtım Günlerinin açılışına katılan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmasında Giresunlulara vefa borcu olduğunu söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Giresun'u Merkez Yapalım
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Giresun'u Merkez Yapalım Hüseyin Şenel Odacı
Advert
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu kendisinin Afyonkarahisar doğumlu olmasından dolayı, Topal Osman Ağanın kurduğu gönüllü alaya atıfta bulunarak "Benim Giresunlulara vefa borcum var. İstiklal harbinde Giresunlu kahramanlar Afyonkarahisar'a kadar gelmiş, düşmanı püskürterek büyük bir zafere imza atmışlar.  Burada şehit olan Giresun'un kahraman evlatları Afyonkarahisarlı şehitlerimizle kucak kucağa yatıyorlar. Bunu unutmak mümkünmü."dedi.

"Bölgeye Tabiat turizmi adında bir mastır planı hazırladık."
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasında Giresun'da yeni bir açılımı başlatmak için projelerinin olduğunu söyleyerek, "Bakanlığımız Doğu Karadeniz Kalkındırma Projesiyle 2019 Yılı sonuna kadar bölgemize otuz milyardan fazla bir yatırım yapacağız. Bütün barajları, dereleri, göletleri ve içme sularının hepsini tamamlayacağız. Giresun'a ulaşmak günümüzde artık çok kolaylaştı. Bu kolaylığı hep beraber Giresun'un lehine çevirerek tabiat, doğa ve eko turizimiyle önemli bir merkez yapabiliriz. Artık zengin turistler doğa turizmine yönelmeye başladılar ve bunun için önemli miktarlarda para harcıyorlar. Bizim hedefimiz bu turistleri Giresun'a yönlendirmek olmalı. Bölgeye Tabiat turizmi adında bir mastır planı hazırladık. Bu projemizi 16 Nisandan sonra Giresun'a gelerek sizlere ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza açıklayıp birlikte çalışmalar yapacağız.

"Biz o bölgeyi Ceviz ve Badem diyarı yapmaya karar verdik."
 
Ormanlarımızı artık kırsal bölgelerimizin kalkınmasının lokomotifi olarak kullanmaya başladık. Bunu ilk önce Giresun'dan başlattık. Artık Şebinkarahisar, Çamoluk ve Alucra'daki bütün ormanlık alanlara Ceviz, Badem ve diğer gelir getirici ağaçları dikiyoruz.  Üç yıl bakım masraflarını biz karşılayıp, kırk dokuz yıllığına geliri de vatandaşın olmak kaydıyla kendilerine teslim ediyoruz. Biz o bölgeyi Ceviz ve Badem diyarı yapmaya karar verdik ve bunu yapacağız. Memleketinden göç etmiş ama arazisi boş duran vatandaşlarımızın arazileri içinde bir proje yaptık. Maliyetin üçte iki masrafı bize ait, üçte biride arazi sahibine ait olacak şekilde hibe desteği ile arazisini gelir getirici ağaçlandırmasını biz yapacağız ve kendisine teslim edeceğiz. Bu uygulamayı da ilk Giresun'dan başlatıyoruz. 

"Para bizden, yer bizden, yolu bizden kestane balı istiyorsanız kestane ormanı kurmak bizden"
 
Arıcılarımızın faydalanacağı bal ormanlarını Giresun'da kuruyoruz. Giresun'da biyolojik çeşidi çok olan şifalı bitkilerimiz var. Bunların hepsi bir araya geldiğinde bal üretiminin daha kaliteli olacağını düşünüyoruz. Para bizden, yer bizden, yolu bizden kestane balı istiyorsanız kestane ormanı kurmak bizden, vatandaşın parası yoksa yüzde yirmisi bizden kalanı ise faizsiz uzun vadeli kredi desteği yine bizden. Benim ise sizlerden iki isteğim var. Birincisi bal markasını mutlaka oluşturalım.  İkincisi,  doğal mesirelik olabilecek, uzun göl gibi üç dört tane yer belirleyelim buraları dünya turizmine açalım diyorum. Giresunlu işadamlarımıza isterlerse kırk dokuz yıllığına onlara yerde veririz. İnşallah tüm bunları Giresun'a giderek hep beraber konuşup uygulamaya başlayalım" diyen Bakan Eroğlu, Giresunlu işadamlarına turizm yatırımı yapmaları için çağrıda bulundu.
 
Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
Orman ve su işleri açılış Giresun Günleri bakan
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz