Feshaneyi efsane yapan Giresunlular, Yenikapı'ya da sığmadı

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Yenikapı'da yapılan 11. Giresun Tanıtım Günlerinde İstanbul'u adeta salladı.

Feshaneyi efsane yapan Giresunlular, Yenikapı'ya da sığmadı
Feshaneyi efsane yapan Giresunlular, Yenikapı'ya da sığmadı Hüseyin Şenel Odacı
Advert
İstanbul'da on bir yıl önce Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezinde Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu öncülüğünde başlayan Feshane Giresun Tanıtım Günleri içerik olarak diğer illere de örnek olmuş, Anadolu'nun birçok ili bu tür tanıtım günleri etkinliğini yapmaya başlamıştı.  Dokuz yıl Feshane de düzenlenen ancak, her yıl Giresun tanıtım günlerine gelen ziyaretçi sayısının sürekli artmasıyla birlikte alan yetersizliği nedeniyle Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi bu tür etkinliklere kapatıldı. Feshaneyi Efsane yapan Giresunlular tanıtım günlerini İstanbul Yenikapı Miting ve Gösteri alanında yapmaya başladılar. Geçen yıl 10.su ve bu senede 11.si düzenlenen Yenikapı Giresun Tanıtım Günlerinde Giresunlular Yenikapı'ya da sığmayarak tarih yazdı.
 
Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu'nun Yenikapı'da düzenlediği 11. Giresun tanıtım günlerinin resmi açılışını Giresun eniştesi Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı. Açılışa İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Edirne Milletvekili Okan Galyancıoğlu, Giresun Milletvekilleri, Bülent Bektaşoğlu, Cemal Öztürk, eski İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun ilçelerinin belediye başkanları, Kaymakamları, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun katılırken, dört gün boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Giresun tanıtım günlerine, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,   Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Siyasi Patilerin il başkanları, ilçe başkanları, milyonlarca İstanbullu  Giresun tanıtım günlerini ziyaret etti.
 
Giresun Valiliği himayesinde Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu öncülüğünde aralıksız on bir yıldır düzenlenen Giresun Tanıtım Günleri bir marka olarak yerini aldı. Giresun’un 16 ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkanlarının İstanbul'da kurulmuş Dernek ve Vakıf başkanlarıyla işbirliği içerisinde yapılan etkinlikte yer alarak kendilerine ait kurulan ilçe stantlarında tanıtımlarını yaptılar. Stantlarını ziyaret eden misafirlerine yöresel ürünlerini ikram ettiler.
 
Giresun'u dört gün boyunca İstanbul'da yaşayan ziyaretçiler alanda yapılan programlarda adeta Giresun'un geçmişini ve bu gününü yaşadılar. Bir birinden değerli yöresel eserleri seslendiren sanatçıların dinleyicilerini coştururken, etkinlik alanında ilk defa açılan kitap fuarında yazarlar okuyucuları ile buluştu. Düzenlenen panellerde konuşmacılar Harşit Vadisinin Giresun'un işgal edilmesine nasıl engel olduğunu anlattılar. Etkinlik alanının geniş olması yüz binlerce insanın yöresel halk oyunlarını oynamasına imkan verirken, etkinlik alanında kurulan çadır ve stantlarda, Giresun'dan gelen esnaf yöresel ürünlerini tanıtarak satışını yaptı.
 
Giresun Günlerini düzenleyen Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Kuğu'nun söylediği söz ise adeta tanıtım etkinliklerin sloganı oldu. Mehmet Kuğu "Bu işi hemşehri STK’ları içerisinde en iyi yapan biziz. Biz yenisini yapana kadar da en iyisi bu olacaktır." dedi. Giresun tanıtım günlerinin en popüler ziyaretçisi ise, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek oldu.
 
Havaların soğuk olmasına rağmen etkinliğin son günü Yenikapı'yı hınca hınç dolduran Giresunlular, sahil yolunda trafiğin aksamasına sebep olurken, etkinlik alanında bulunanlar ise, "Feshaneyi Efsane yapan Giresunluları sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Yenikapı'dan kovacak galiba" diyerek espri yaptılar.

Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
Giresun Tanıtım Günleri yenikapı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz