Şebinkarahisarlılar Derneği Divan Toplantısında Şükrü Genç Rüzgarı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin Bostancı The Green Park Hotel'de düzenlenen Bölge Divan Toplantısında bir konuşma yaparak, Şebinkarahisar'ın geleceği hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Şebinkarahisarlılar Derneği Divan Toplantısında Şükrü Genç Rüzgarı
Şebinkarahisarlılar Derneği Divan Toplantısında Şükrü Genç Rüzgarı Hüseyin Şenel Odacı
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin Bostancı The Green Park Hotel'de düzenlenen Bölge Divan Toplantısında bir konuşma yaparak, Şebinkarahisar'ın geleceği hakkında önemli açıklamalar yaptı.
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç burada yaptığı konuşmasında, Şebinkarahisar ve Kelkit Vadisi'nin geleceğine yönelik yaptığı ve önemli konulara değindiği konuşmasında divan toplantılarında genel gündem maddesinin olması gerektiğini ifade ederek "Buradan tekraren ve ısrarla yeniden söylemek istiyorum. Mutlaka bu toplantıların yöremizin sorunlarını konuştuğumuz ve tartıştığımız bir toplantıya dönüştürülmesi lazım." diyerek sözlerine şöyle devam etti.

"Şebinkarahisarlılığın bölgede olan ağırlığı önem arz ediyor."
 
"Şebinkarahisar bulunduğu bölgenin önderliğini yapan ve en önde olması gereken bir ilçesi ve varlığıdır. Bunu kaybetmeye başladığımızda o bölgedeki önderliğimizi hiçbir zaman elimizde tutamayız. Aslında mesele önderlikte değil. Bu işi Kelkit vadisinin ülke üzerindeki öneminin giderek kaybolmaya başladığı bir dönemde Şebinkarahisarlılığın bölgede olan varlığı ve ağırlığı önem arz ediyor. Biz Şebinkarahisarlılar sadece günlük bazı sorunların çözümüyle değil, genel anlamda da tarihsel yapısıyla, kaybedilen değerleriyle tekrar öne çıkarılması yönünde de çaba sarf etmek zorundayız." dedi.
 
"Dönemin Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç bu işe elbirliği içerisinde başlamıştı."
 
Türkiye tarihi kentler birliği encümen üyesiyim diyerek konuşmasına devam eden Başkan Genç "İlk başlarda büyük uğraşlarımızla Tarihi Kentler Birliğinin ilk gündem maddesi olarak Şebinkarahisar ve Kelkit havzası ile başlarken, bugün Kelkit havzasının konuşulmuyor olmasının en önemli nedeni bugüne kadar o bölgede yöneticilik yapmış arkadaşlarımızdan kaynaklanmaktadır.  Halbuki bizim bölgemizde inanılmaz tarihsel yapıların varlığı söz konusudur. Şebinkarahisar'da bir çeşme tadilatı yapılıyor ise ilk yapıldığındaki hikayesini bilmeden tadilat yapmanın doğru olmadığını düşünmek lazım. Yoksa yapılan iş bizim Ahmet ağanın yayla yoluna giderken yaptığı pınardan öteye geçmez.  Dönemin Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç bu işe başlamıştı. Bu işi çokta iyi götürürken görev süresi bitti. Belediye başkanımızı çeşitli zamanlarda Tarihi Kentler Birliği toplantılarına davet ettim. Çünkü o bölge çok önemseniyor. Şebinkarahisar'ın içinde geçmişini anlatan ve izlerini taşıyan konakların yıkılarak yerine ne olduğu belli olmayan binaların yapılması Şebinkarahisar'a yapılan bir zulümdür. Geçmişimize, tarihimize ve oradaki yapılara yapılan zulümdür. Şebinkarahisar, kültür rotalarının içinde bölgesinde en önemli noktalardan biridir. Bu anlamda olmazsa olmaz ve uğranması gereken yerdir. Bizler bunları öne çıkaramazsak, buradaki kalkınmayı önde tutmazsak bizim vilayet olma gayretlerimizde boşa gider. Bende vilayet olmak istiyorum diyen diğer ilçelerden önde olduğumuzu gösteren birtakım verilerimizin olması lazım. İşte em önemli verilerimiz tarihsel yapılarımız ve tarihimizdir.
 
"Şebinkarahisar kadınlarını temsil edecek yöresel bir heykel istendi. İki yıldır bu heykel elimizde hazır duruyor."
 
Dernek başkanımız konuşmasında kadınlar pazarı çalışmasından bahsetti. Yine dönemin Kaymakamı Murat Bey o zamanlar bana kadınlar pazarı çalışmasından bahsetti. Benden Şebinkarahisar kadınlarını temsil edecek yöresel bir heykel istendi. İki yıldır bu heykel elimizde hazır duruyor. Bu güne kadar kimsede sormadı. Şebinkarahisar'a gittiğimde bu konuyu bizzat araştıracağım. Eğer bu istenen heykel Şebinkarahisar'a konmak istenmiyorsa bizde Şebinkarahisar kadınını temsil eden heykeli İstanbul'da başka bir yere koyarız, buda Şebinkarahisar kadını deriz.

"Şebinkarahisar'ın geleneksel yapısı herkesin birbirine saygılı olduğu bir merkez olmasıdır."
 
Her zaman ısrarla söylediğim gibi hiç kimsenin siyasi anlayışı siyasi yapısı beni ilgilendirmez. Hiç kimseyi de ilgilendirmemesi lazım. Ancak herkesin bir siyasi düşüncesi olacak. Bir inanışı olacak ama herkes birbirine saygılı olacak ve sevecek. Sevmiyorsa da saygı duyacak. Bizim öncelikle bunu ön planda tutmamız lazım. Şebinkarahisar'ın geleneksel yapısı herkesin birbirine saygılı olduğu bir merkez olmasıdır. Tüm bunları bir kenara bırakıp yeniden bir şeyler yapmanın peşinde olmak doğru değildir. Mevcut doğrularımız üzerine yenileri koymak durumundayız.

"Türk toplumunun ana karakteri diğer yabancı toplumlara göre mert olması dürüst olmasıdır."
 
Türk toplumu üzerindeki barışçılığı, insanlar arasında diyalogun kurulması,  kaynaşması, birlik ve beraberliğin yapılandırılması konusunda Kelkit vadisi insanının çok farklı bir özelliği var. Bizler nerden olursa olsun herkese daha yakınızdır. Gönlümüzdeki sevgiyi kullanırız. Bundan sonrada bunu yapacağız. Yoksa bizi siyasi bölünmelere, inanış olarak bölünmelere ve yanlış yerlere götürür. Bunu da aşmanın tek yönü ortak değerlerimizi, geleneklerimizi kaybetmemek zorundayız. Türk toplumunun ana karakteri diğer yabancı toplumlara göre mert olması dürüst olmasıdır. Biraz tembelliğimiz vardır, eksikliklerimiz vardır ama temel özelliklerimizi hiçbir zaman kaybetmemeliyiz." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
Sarıyer belediye başkan konuşma şebinkarahisar toplantı divan sonuç
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz