Şebinkarahisarlı Gençler Murat Kaçar'la Hedeflerini Büyütecek

Şebinkarahisar Ekecek Köyü Güzelleştirme Derneğinin Sosyal sorumluluk projesi kapsamında kurulan "Karaşenşe Anne Baba Çocuk Ünidersitesi" Ümraniye Belediyesi Mehmet Akif Kültür Merkezinde panel düzenledi. Panelde Eğitimci Murat Kaçar önemli açıklamalarda bulundu.

Şebinkarahisarlı Gençler Murat Kaçar'la Hedeflerini Büyütecek
Şebinkarahisarlı Gençler Murat Kaçar'la Hedeflerini Büyütecek Hüseyin Şenel Odacı
Advert
Şebinkarahisar Ekecek Köyü Güzelleştirme Derneğinin, Ümraniye Belediyesi Mehmet Akif Kültür Merkezinde düzenlediği seminere katılarak konuşma yapan MTK Özel Eğitim Kurumu sahibi, eğitim uzmanı ve yöneticisi Murat Kaçar, "Karaşenşe Anne Baba Ünidersitesi"nin bir köy derneğinin çatısı altında kurulma nedenini açıkladı.

Çocuğun başarısı için anne baba eğitimin içine çekilmeli…

Kaçar, Ekecek Köyünün kanaat önderleriyle bir araya geldiklerinde her fırsatta dernek çalışmalarına eğitim konusunda katkı sağlayabileceğini ve ihtiyaç duyulduğunda memnuniyetle yanlarında olacağını her fırsatta söylemiş. "Karaşenşe Anne Baba Çocuk Ünidersitesi"ni ilk önceleri gençleri üniversite ya da TEOG sınavlarına hazırlamak için düşündüklerini ifade eden Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü. "Derslere başladıktan sonra çocukların sınavlara hazırlıktan öte başka ihtiyaçlarının olduğunu da gördük. Çocukların başarısının sırrı sadece onların eğitilmesi değildir. Anne ve babaları da muhakkak bu sistemin içine çekmek gerekir. Aksi takdirde çocuklarımızdan beklediğimiz ve arzu ettiğimiz sonuçları elde etmek mümkün değil. İşte Şebinkarahisar Ekecek Köyü Güzelleştirme Derneği çatısı altında projelendirdiğimiz "Karaşenşe Anne Baba Ünidersitesi"nin kurulma nedeni ve benimde köyümün derneğine katkımın olacağı çalışma budur." Bu projemiz sadece Ekecek (Karaşenşe) Köyünün gençleri ile sınırlı olmayacak. Şebinkarahisarlı gençleri içine alacak şekilde çalışmalarımız devam edecek."

Donanımlı gençler en büyük hayalim…

"Projemizin en önemli amacı ailelerinde desteğiyle çocuklarımızı geleceğe, her yönüyle donanımlı bir şekilde hazırlamaktır. Bunun için çocuklarımızın teknoloji çağını yaşayan iş dünyasında yer alabilmeleri için yabancı dil bilmeleri, bilişim, bilgisayar ve teknolojilerinde yetenekli olmaları, eğitim, sosyal, fiziksel, zihinsel ve manevi gelişimlerini geliştirmiş olmaları gerekiyor. İşte biz bunları çözebilmek için büyük hayallerle yola çıktık. Bunların ne kadarını gerçekleştirebiliriz, onu bilmiyorum. Ama şunu biliyorum projeyi yapanlar ve destekleyenlerle birlikte hayallerimiz çok büyük. Benim en büyük hayalim ise çocuklarımızın mutlaka yurt dışına gidip lisan eğitimi almaları. Çocuklarımız özgüveni yüksek, yenilikçi, nitelikli ve donanımlı olduklarında emin olunki tercih edilen bireyler olacaklar."

Şebin cevizi uzmanı Şebinkarahisar köylüsü…

"Bu projenin içerisinde Şebinkarahisar cevizi ile ilgili çalışmalarımızda olacak. Amacımız Şebin cevizinin Şebinkarahisar'da ekonomik bir kaynak haline gelmesi. Bütün dünya Şebinkarahisar cevizini, Şebin1, Şebin2 cevizini tanıyor. Bunun üzerinde çalışmalar yapıyorlar, ama biz Şebinkarahisarlılar olarak bunun önemini bir türlü anlamış değiliz. Manisa'da bir firmanın ceviz konusunda araştırmalar yapmış genel müdürü Şebinkarahisar'da yaşayan köylülerin birer ceviz uzmanı olduklarını söylüyor ve onlara eğitim vermemize gerek yok diyor. Ama gerçekte bu böyle değil. Bizim aslında her alanda eğitime ihtiyacımız var. Tarım konusu da böyle,  bölgemizde önce kendi köyümüzden başlayarak tarımı da nitelikli hale getirebilirsek çocuklarımızın yarınları için çok değerli çalışmalar yapmış olacağız."

Seminer, Murat Kaçar'ın "Karaşenşe Anne Baba Çocuk Ünidersitesi" projesi hakkında verdiği bilgilerden sonra, anne ve babalarını çocukların kendilerine rol model olarak gördüğünü, çocukların en büyük travmayı ise aile içindeki şiddetle yaşadıklarını, çocukların ve kadınların gördüğü şiddet, aile boşanmalarının meydana getirdiği olumsuzluklar sonucunda etkilenen çocukların eğitimine ve ileriki yaşamlarına olan etkilerini örnekleriyle birlikte anlattığı ve her ailenin mutlaka dinlemesi gereken konuşmasıyla sona erdi.
 
Hüseyin Şenel Odacı
www.sebingundem.com
 
Karaşenşe ekecek anne baba cocuk egitim
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Alucra'da Kara Elmas Bulundu
Alucra'da Kara Elmas Bulundu