İstanbul
Giriş Tarihi : 03-10-2017 21:58   Güncelleme : 21-10-2017 19:13

BAYGİDER 'in Örnek Projesi Hayata Geçiyor

İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği bir ilke imza attı. BAYGİDER, İstanbul’da "Hemşeri Derneklerini ve diğer STK’ların Dönüşümünü" bir projeyle İçişleri Bakanlığına sundu. Onaylanan proje Bayrampaşa'da hayata geçiriliyor.

BAYGİDER 'in Örnek Projesi Hayata Geçiyor

İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği’nin (BAYGİDER) Bayrampaşa Kaymakamlığı ile birlikte yürütecekleri ‘Hemşeri Dernekleri Ve Diğer STK’ların Dönüşümü’ projesi İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Böylece BAYGİDER İstanbul'da Kurulu bulunan, Giresun Dernekleri, Giresun sivil toplum kuruluşları arasında bir ilke imza atıyor ve bir ilki gerçekleştiriyor.

İçişleri Bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında İstanbul BAYGİDER ile Bayrampaşa Kaymakamlığı ortak bir projeye imza atıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan proje İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından BAYGİDER Başkanı Tülay Tahmaz’a tebliğ edildi.

PROJENİN AMACI ÇOK KAPSAMLI

Projenin amaçları arasında; Türkiye’nin farklı bölgelerini ve illerini temsil eden ve faaliyetlerine devam eden derneklerin bir araya getirilerek kurumsal kapasiteleri ve etkinliklerini artırmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması. İstanbul Kent Kültürü’ne katkı sunulup tekrar canlandırılması, derneklerin pozitif çalışmalarının değerlendirilmesi, negatif çalışmaların pozitife dönüştürülmesi, bayanların ve gençlerin hemşeri derneklerine, sivil toplum kuruluşlarına olan ilgilerini artırmakta bulunuyor.

PROJE, HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ VE DİĞER STK’LARIN DÖNÜŞÜMÜ’NÜ MASAYA YATIRIYOR.

Proje kapsamında, İstanbul’un değişen ve gelişen ilçesi Bayrampaşa ve kültürün başkenti İstanbul’da faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin kültüre yansıyan pozitif ve negatif etkilerini, Hemşeri dernekleri mensuplarının yaşadıkları kent kültürüne olan katkılarını yaygınlaştırmak, Hemşeri dernekleri ve Göçmen derneklerinin doğdukları kentlerdeki örf, adet, gelenek ve göreneklerinin yaşadıkları metropolde sürdürme çalışmalarını araştırmak, tespit etmek, kente uyum çalışmalarını sağlamak. Derneklerin yaşadıkları kente adaptasyonunu artırarak, kaybolmaya yüz tutmuş İstanbul Kültürü’nün yeniden canlandırılması doğrultusunda bilimsel araştırmalar ışığında geçmişten günümüze İstanbul’u tarihsel dokusu ile beraber ortaya çıkarmak. Göçmen ve Anadolu kültürünün Bayrampaşa yaşamındaki iletişimlerini geliştirmek, ortak projeler üretmek, çalışma alanları belirlemek, Bayrampaşa kamu-sivil toplum diyalogunu artırmak, derneklerin yaşadıkları kentin huzur ortamına katkı sunmasını sağlamak. Gelecek nesillerin kültürel erozyona uğramasını engellemek için eğitim çalışmaları yürütmek. Yerel ve kamu kurumları ile iletişimlerini koordine etmek, onlara bir ışık, bir ayna olmak gibi konulara yer veriliyor.

BAYGİDER’DEN KAYMAKAMA ZİYARET

İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği Yönetimi birlikte yürütecekleri projesinin onayının alınmasının ardından Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba’ya ziyarette bulundu. Ziyarette Kaymakam Canbaba, derneğin yaptığı pozitif çalışmalarla ilgili özellikle uyuşturucu ve bağımlılık konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı BAYGİDER Başkanı Tülay Tahmaz ve yönetimini tebrik etti. Canbaba, BAYGİDER ile birlikte yürütülecek “Hemşeri Dernekleri ve Diğer STK’ların Dönüşümü” projesi ile ilgili görüş ve düşüncelerini paylaştı.

BAYGİDER FARKINDALIK YARATIYOR

BAYGİDER ile birlikte ziyarete eşlik eden Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Kuğu’da Giresun derneklerinin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaparak Giresun Federasyonu’nun yaptığı çalışmalardan özet bilgiler verdi. Kuğu, BAYGİDER’in bu anlamda kuruluşundan beri Giresun dernekleri arasında özel bir yeri olduğunu yaptıkları çalışmalarla farkındalıklarını ortaya koyduğunu söyledi. Kuğu, İstanbul’daki Giresun nüfusu hakkında da paylaşımlar yaptı.

İstanbul BAYGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Tahmaz’da derneğin çalışmaları hakkında özet bilgiler verdi. Tahmaz, yönetiminde bulunan çalışma arkadaşlarına ve Danışma Kuruluna teşekkür etti.

İstanbul BAYGİDER heyetini kabul eden Bayrampaşa Kaymakamı Canbaba, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

MİLLETVEKİLİ SABRİ ÖZTÜRK’TEN BAYGİDER’E DESTEK

İstanbul’a yaptığı ziyaretler kapsamında İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği’ne de ziyarette bulunan Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, kendisinin de sivil toplum kuruluşlarında görev yaptığını, halen Giresun’da Yeni Dünya Vakfı’nın başkanlığını yürüttüğünü belirtti. Milletvekili Sabri Öztürk, İstanbul BAYGİDER’in çalışmalarını yakından izlediğine vurgu yaptı. Öztürk, BAYGİDER’in çalışma faaliyetleri çerçevesinde yürütülen ve bugüne kadar uygulanan projelerin insan odaklı toplumsal faydalarına dikkat çekti. Öztürk, bu bağlamda ‘Hemşeri Dernekleri Ve Diğer STK’ların Dönüşümü’ adı altında yürütülecek projeyi konu başlığı olarak isabetli bir seçim olarak değerlendirdi. Öztürk, bu ve buna benzer yürütülmek istenen projelerle ilgili BAYGİDER’e olan desteğini esirgemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Haber: Remzi Mamaşoğlu

Giresun Dergisi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA