Şebinkarahisar'da kaplıca suyu için arama ruhsatı alındı

Şebinkarahisar Belediyesi, Şebinkarahisar Dikmen tepesi ve çevresinde Termal suları için arama ruhsatı aldı.

Şebinkarahisar'da kaplıca suyu için arama ruhsatı alındı
Şebinkarahisar'da kaplıca suyu için arama ruhsatı alındı Hüseyin Şenel Odacı
Advert

Jeoloji Yüksek mühendisi Ali İşçan, Şebinkarahisar Sempozyumunda yaptığı maden konulu sunumu ile Şebinkarahisar’da bulunan yer altı zenginliklerini, enerji kaynaklarını toprak yapısını gün yüzüne çıkarmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Burada yaptığı konuşmasında Şebinkarahisar Belediyesinin termal su arama ruhsatı aldığını söyleyerek açıklamalarda bulundu.

Ali İşçan, önemli projelerde jeoloji yüksek mühendisi olarak danışmanlık yapmış, daha önceki yıllarda Maden Tetkik ve Arama genel müdürlüğü (MTA) Genel Müdür Yardımcısı ve danışmanı olarak uzun yıllar hizmet etmiştir. Maden Jeologlar Derneği yönetim kurulu üyesi de olan Jeoloji yüksek mühendisi Ali İşçan Şebinkarahisar Sempozyumunda yaptığı sunumda Madencilik sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak istediğini söyleyerek asıl amacının Sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlarla ortak çalışmalar yürütmek olduğunu söyledi. Sektörle ilgili yasama süreçlerine katılmayı ve katkıda bulunmayı istediğini de söyleyerek, Madencilik faaliyetlerinin bölgenin ve ülke ekonomisine katkı sağlamak suretiyle bulguların kamuoyuna aktarılması için bilgiler sunacağını belirtti.

Şebinkarahisar’da bulunan alunit yatağının ülkemizin bilinen en eski ve en büyük yataklarından biri olduğunu söyleyen İşcan, Şebinkarahisar çevresindeki maden ruhsatları hakkında bilgi vererek Evcili, Dereköy, Asarcık bölgelerinde bulunan madenlerin varlığından ve ŞAP madeninden bahsetti. Yer altı kaynaklarının dışında Şebinkarahisar ilçesi Çukuroba sahasında % U3O8 tenörü 0.04 olan ikincil uranyum oluşumları bulunmaktadır dedi.

Ayrıca ilçede Eskine yaylası, Tutak, Saydere, Çam ağzı yayla ve Asarcık sahalarında da zuhurlar niteliğinde uranyum oluşumları bulunduğunu, yabancılar tarafından uçaktan yapılan tespitlerde bu uranyum madenleri (200 ton) civarında olup, içeriğinin cevher kıymeti olması gerekmektedir, buradaki düşük oran niteliğindedir. Dünya uranyum üretimi 70 bin ton olup, bunun 23 bin tonunu Kazakistan'da üretildiğini, Saydere, Etiryayla bölgesinde Fluorit, Çatak köprü, Gözyayla, Doğanyuva ve Karaköy bölgelerinde düşük rezevli kömür yatakları bulunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.

Jeotermal kaynak için Şebinkarahisar Belediyesi ruhsat aldı

Ali İşçan konuşmasında; "Geçtiğimiz aylar içerisinde jeotermal araştırılması yapılmak üzere Bayram köy, Kınık, Ekecek köyleri ve ilçe merkezi arasında kalan bir alan için Şebinkarahisar Belediyesi Giresun il özel idaresine jeotermal kaynak araştırmasına yönelik ruhsat müracaatında bulunmuş ve arama ruhsatı almıştır."  dedi.

Sözlerine devam eden İşcan "Ruhsat alanı ve yakın çevresinde yüzeye yakın bir sıcak su kaynağı bulunmamaktadır. Ancak ruhsat alanında jeolojik olarak genç olması sebebi ile ısısını koruyabileceği düşünülen ve derinde ısı yakalama olasılığı olan Kuvaterner Dikmen Kayası volkanitleri bulunmaktadır.

Ayrıca bölgede Kuzey Anadolu fay zonu etkisinde gelişen KB-GB doğrultulu yapısal unsurlar, jeotermal parametre olarak olumlu görülmektedir. Jeotermal kaynak oluşumunda ana bileşenlerden birisi ısı kaynağıdır. Isı kaynağı yer kabuğunun sığ derinliklerine yerleşmiş magma sokulumları veya derindeki magmadan yüzeye malzeme ulaştıran volkanik etkinlik ile sağlanır. Dolayısıyla ruhsat alanında Kuvaterner Dikmen Kayasına kadar devam eden volkanik aktivite bu anlamda alanı olumlu kılmaktadır" dedi.

Şebinkarahisar termal su arama jeotermal dikmen ruhsat
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Alucra'da Kara Elmas Bulundu
Alucra'da Kara Elmas Bulundu