Giresun Federasyonu ve Gençliği Şühedanın Yolunda

103. yılda Allahuekber Dağlarında, nefesleri donduran soğukta, dualarla şehadete yürüyen yiğitlerin anısına, Giresun Federasyonu Gençlik Kolları, Kars-Sarıkamış'taki ceddine gidiyor.

Giresun Federasyonu ve Gençliği Şühedanın Yolunda
Giresun Federasyonu ve Gençliği Şühedanın Yolunda Hüseyin Şenel Odacı

Her yıl Ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma programının 103. yılında Sarıkamış'ta Şehitler için anma etkinlikleri düzenleniyor. 5-6-7 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikler için Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu ve Gençliği Şühedasını aramak için Kars- Sarıkamış yolunda.

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Gençlik Kolları, Giresunlu gençlerle birlikte ecdadının donarak şehit olduğu topraklarda Şehitlerini anmak, onların yaşadıklarını hissedebilmek için Sarıkamış'ta şühedasını aramak için yola çıktılar.

Giresun Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Hasan Cebbar çıktıkları Sarıkamış yolunda duygularını "Şehadeti Saadet biliyoruz Genç Giresun olarak, Sarıkamış şehitlerimizi anmaya ve anlamaya Kars Allahu Ekber Dağları'na gidiyoruz..."  diye ifade ediyor.

www.sebingundem.com

SARIKAMIŞTA NELER OLDU

Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

 

Sarıkamış Kars Şehit
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kar Festivaline katılamayanlar çok şey kaçırdı
Şebinkarahisar Kar Festivaline katılamayanlar çok şey kaçırdı
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası