Su Dünyasına Çamoluk Damgası

Giresun Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Çamoluklu İşadamı su dünyasında bende varım diyerek yaptığı yatırımla ASSU bir dünya markası olmuş.

Su Dünyasına Çamoluk Damgası
Su Dünyasına Çamoluk Damgası  Hüseyin Şenel Odacı

Giresun Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri her ay istişare toplantıları için bir üyesine misafir oluyor. Bu ayki istişare toplantısı için Akyazı'ya giden Giresun Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri,  yönetim kurulu üyesi Yaşabey Kalebaşı'nın sahibi olduğu ASSU'ya misafir oldular.

ASSU Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Yaşabey Kalebaşı Giresun Vakfı Yöneticilerine vermiş olduğu yemekte ASSU üretim tesisleri hakkında bilgi verdi. Temelleri 1999 yılında atılan Çamoluk su 2012 yılında Akyazı da ASSU dolum tesislerini açarak yaptığı 25 milyon EURO yatırımla Türkiye'de modern makinelerle ambalajlı su üretimi yapan şirket haline gelmiş. Yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan Türkiye’nin en büyük dolum tesisi konumunda olan ASSU, aynı zamanda bulunduğu bölgede yaşanılan göç sorununa da çözüm olmayı başarmış. Sakarya Akyazı ilçesi Dokurcan mevkiinde faaliyetini sürdüren ASSU, günde iki vardiya olarak çalışan tesiste 150 işçiye iş vererek sürekli istihdam sağlıyor.

Dünyada hızla gelişen su sektörünün Türkiye’de yılda yüzde 8’lik büyüme oranına sahip olduğunu söyleyen Kalebaşı,  ilk defa katıldıkları Çin Su Dünyası Fuarında ilk kez Çin'e su ihracatı yaptıklarını söyledi. Japonya, Amerika ve Çin başta olmak üzere bu ülkelere su ihracatını hedeflediklerinin söyleyen Yaşabey Kalebaşı, yakın zamanda üretim bandında soda başta olmak üzere meyveli soda ve gazoz da üreterek ürün çeşitliliğine gideceklerini sözlerine ekledi.

Giresun Vakfı başkanı Ahmet Dokumacı ise yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin dört bir yanında Giresunlu girişimci işadamlarının yatırımları olduğunu ifade ederek, Giresun ‘da da bu tür doğal kaynakların değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dokumacı ayrıca böyle bir modern bir tesisin bir hemşehrisi tarafından kurulmasından dolayı da ayrıca gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu üyeleri fabrika üretim tesislerini gezdikten sonra 800 rakımda ki Dokurcan ormanları içinde yeralan 14 km uzaklıktaki su kaynaklarını yakından inceleme fırsatı buldular.

Haber :Şaban Kutlu

su Akyazı tesis Çamoluk işadamı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz