Haber
Giriş Tarihi : 29-04-2018 23:25   Güncelleme : 02-05-2018 09:51

Giresun Görele İnanca Köy Halkından Ağaç Kesim İsyanı

Görele İnanca Köy halkı kesilecek ağaçlara dur diyecek bir yetkili arıyor.

Giresun Görele İnanca Köy Halkından Ağaç Kesim İsyanı

Görele İnanca Köy halkı İnanca köyünde kesilecek binlerce ağaç için adeta isyan ediyor. İstanbul'da bulunan İnanca köyü Dernek Başkanı Mahmut Poşul, çıkarılan yasa sadece Görele İnanca Köyünü değil tüm köyleri ilgilendiriyor." diyerek,  sorunun çözümü için bir çıkış yolu arıyor.

Görele İnanca Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Mahmut Poşul, " Köyümüzde kesilecek ağaçlarımızla ilgili, Orman Bakanlığına ve birimlerine, Bölge Milletvekillerine, Görele Kaymakamlığına, Giresun Belediye Başkanlığına, Görele Belediye Başkanlığına, Siyasi Parti temsilciliklerine, Üniversite dekanlıklarına, Köy Muhtarlıklarına ve Sivil Toplum Kuruluşlarına bilgilendirme yazısı ile mağduriyetimiz hakkında kamuoyuna bilgi verdik. En son sesimizi duyurabilmek için Giresun Medya Platformuna bir davet yaparak sorunumuzu kamuoyuna aktarmak istedik dedi.

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar ve başkan yardımcılarına dernek merkezinde açıklama yapan Başkan Poşul sözlerine devam ederek şunları ifade etti." 2018 yılın ilk aylarında TBMM görüşülüp kabul edilen 6831 sayılı Orman Kanunu'nda yapılan değişiklikle, daha evvel tapulu arazilerimiz olan ormanlarımızda tarafımızca kesilmesi gereken bir ağaç olduğunda Görele Orman İşletme Şefliğine verdiğimiz dilekçeye "olur" aldıktan sonra köylülerimiz bu işlemi gerçekleştirebiliyordu. Yapılan değişiklikle bu husus ortadan kaldırılarak kesim işini bu işin ticaretini yapacak olan özel şahıs veya şirketlere verilmesi için 5 yıllığına devir hakkı getirildi. Bu süre istenirse uzatılabilecek.  Böylece binlerce ağacımız özel şirketler tarafından kesilecek. Bu hususta çalışmalar hızla gerçekleştiriliyor. Orman Şefliği ağaçlarda işaretleme işlemini tamamladı. Atalarımızdan bizlere intikal eden, köylümüz ve aralarında alım satımı yapılan tapulu orman ağaçlarımıza sözü edilen kişiler zerre kadar hizmet etmediği gibi hiçbir zaman yanından bile geçmemişlerdir. Bu kişiler haksız yere ağaçlarımızı keserek ticaretini yapacak, asıl koruyup kollayan bizler yanına bile yaklaşamayacağız. Bu haksız uygulamaya dur demek için çabaladığımız haklı davamızda yanımızda olmanızı ve elinizden gelen katkıyı sağlayacağınızı umuyor ve bekliyoruz" diyerek, yetkililerden bu konuda İnanca Köylülerinin bu sorununa çözüm bulunması için yardım çağrısı yaptı.

"Dikim Amaçlı Kesim" Bahanesi

Görele İnanca Köyü Dernek yöneticileri ve Bayrampaşa Giresun Derneği Başkanı Tülay Tahmaz’ın Giresun Medya Platformuna verdiği bilgide "Köy bizim, orman bizim, ağaçlar bizim. Ama kimse bizi insan yerine koyup köyümüzün ağaçlarının niye kesileceğini açıklamıyor. Yıllardır mesire alanı olarak kullandığımız arazilerimizdeki işaretlenen sağlam ağaçların kesilecek olması bizleri derinden üzüyor. Köyümüzde ağaç kesimi değil, "ağaç katliamı" olur. Kendi çabalarımızla yaptığımız araştırmalara göre, Giresun Orman bölge müdürlüğüne ve Görele Orman işletme şefliğine Köy Muhtarı Yunus Emre Nebioğlu tarafından, köyün tapulu arazileri üzerinde hak iddiası ile mülkiyetimize müdahalenin araştırılarak bilgi verilmesi istendiği söylendi

Muhtar Yunus Emre Nebioğlu’nun konu ile ilgili dilekçesinde, en az 50 (elli) adet tapulu arazilerde "Dikim Amaçlı Kesim" bahanesi ile 03.04.2018 tarihli tebliğ yazısını 09.04.2018 Tarihinde Görele İnanca köyü muhtarlığına, 03.04.2018 tarihinde tebliğ edilmiş gibi tebligat yapılmak istenmiş.  Tebliğ tarihi olarak önceki tarih olduğundan tebellüğden kaçınıldığı ve konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırmada, tapulu arazilerimizde "Dikim Amaçlı Kesim" bahanesi ile tüm ağaçlarımızın kesilmesine yönelik Davet-Talep Yoklaması olduğu anlaşılmıştır.

Doğru bilgi ve seçim öncesi böyle bir haksızlığın nedeninin araştırılarak tarafımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz" dedi.

Giresun Medya Platformu;'' Haklı Davanızda Desteğe Hazırız''

Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar; "Yasalar çerçevesinde Orman arazilerinde bulunan Köylere konu hakkında bilgi verilmesi ve istişarelerde bulunması gerekmektedir

Orman Köylülerinin kalkınmaları ve desteklenmesi gerekmekte olup yalnız Görele İnanca’da değil Türkiye’nin ormanları özel şirketlerin denetimine geçirilmek isteniyor. Bu durumunda milyonlarca çiftçi ve orman köylüsünün kazanımları şirketlerin eline geçecek. Sizdeki gibi önce 5 yıllığına daha sonra 29 yıllığına kiralanabilecek orman alanlarında orman ürünleri işleyen tesisler kurulabilecek. Ayrıca bu tesisleri işleten şirketlere dikili ağaç satışları yapılabilecek.

6831 sayılı Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikler orman köylüsüne tanıdığı eski olanaklar ortadan kaldırıldığı gibi köylüde büyük tedirginliğe yol açıyor. Bu durumda haklı davasında sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket etmesi gereken köy halkına medya desteği vermeye her zaman hazırız,’’ dedi.

Haber: Giresun Medya Platformu

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor820
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe920
 • 4Gaziantep FK1015
 • 5Başakşehir FK1014
 • 6Fatih Karagümrük913
 • 7Beşiktaş813
 • 8Konyaspor812
 • 9Kasımpaşa912
 • 10Çaykur Rizespor912
 • 11Yeni Malatyaspor912
 • 12Hatayspor712
 • 13Trabzonspor1012
 • 14Göztepe811
 • 15Sivasspor89
 • 16Antalyaspor99
 • 17BB Erzurumspor88
 • 18Kayserispor87
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği85
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA