Röportaj
Giriş Tarihi : 01-05-2018 17:27   Güncelleme : 02-05-2018 09:56

Şahin Yılancı Şebinkarahisar'la ilgili merak edilen soruları cevapladı

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı Şebingündem Haber'den Hüseyin Şenel Odacının Meydan Projesi ve Otopark ile ilgili sorularını cevaplayarak önemli açıklamalar yaptı

Şahin Yılancı Şebinkarahisar'la ilgili merak edilen soruları cevapladı

Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı,Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ile yaptığı röportajında kent meydanını, otopark sorununu ve yeni projelerini konuştu. Yazımızın bu bölümünde kent meydanı ve otopark ile ilgili sorularımızın cevabını bulacaksınız. Diğer projeler ve açıklamaları bir sonraki bölümde yayınlayacağız.

Şebinkarahisar'da yapılacak Kent Meydanı hakkında yoğun eleştirilerin yanında projeyle ilgili öneriler yapıldı. Bunları dikkate aldınız mı? Son uygulanacak olan proje nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle ilçemizin kimliği olacak, tarihinden gelen kent olma kültürünü ortaya çıkartacak, geleceğe yönelik kimliğini oluşturmak için bu projeye ihtiyacımız vardı. Buradan hareketle, Şebinkarahisar halkına eski hastahane, belediyemize ait binanın olduğu yer, sağlık ocağı ve Hastahane lojmanının olduğu alanlardaki binaların yıkılarak kent meydanı yapacağımızı ilan ettik. Bu ilanımızdan hemen sonra değişik mimarlık ofisleri ile proje çalışmalarına başladık. Bunların iki tanesi İstanbul'da, bir tanesi Giresun'da ve diğeri Trabzon'da olmak üzere dört tane mimarlık ofisi ile farklı projeler çalıştık. Projelere başladığımızda bizde bir kısım vatandaşımızın dediği gibi meydanın altına otopark olmazsa olmazımızdı. Projeyi çizen dört mimarlık ofisinden sadece bir tanesi projesinde kısmi otopark yaptı. Diğer mimarlık ofisleri arazinin yapısı dolayısı ile otoparkı uygun görmedi. Daha sonra bununla ilgili Mimarlar, inşaat mühendisleri, peyzaj mimarları, şehir plancılarıyla yine bu konu ile ilgili İstanbul'da Ankara'da, iller bankasından şehir planlamacısı mimar arkadaşlarımızla, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, mahalle muhtarlarımızla toplantılar yaptık. Belediye meclisimizde projeler üzerinde değerlendirmeler yaptık toplantılar yaptık. Bu toplantılarımızda genel kanat şöyle oluştu. Biz bir kent meydanı yapıyoruz. Oradan araçları uzaklaştırmamız lazım. Buradaki otopark ihtiyacının alternatifi var, alternatifi olan yerde bu ihtiyacı çözmenin daha doğru bir karar olacağı kanaati oluştu. Bu tespitler sonucunda projeyi uygulamaya koyduk.

Kent meydanları aynı zamanda o bölgenin kimliğini yansıtır. Bu projede bunları görebilecek miyiz?

Şunu ifade edeyim kent meydanımız tamamlandığında, Karadeniz bölgesinde işlevsel olarak en güzel meydanlardan birisi olacak. Bütün insanımızın burada yer bulacağı, hanımların, gençlerin, çocukların ve yaşlıların bir arada olabileceği, herkesin kendine bir yer bulabileceği bir meydan planladık. Biz buna akşam oturup sabah karar vermedik. Özellikle bu işi yapanlara ve uygulayanlara danıştık. Son geldiğimiz noktada ortaya herkesin bildiği şekilde bir projeyi ortaya çıkardık. Bina yapısı ve meydan düzenlemesi ilçemizin kültürünü ortaya çıkaracak şekilde doğal taş yapıları ile yapılacak.

Meydan projesi ilk konuşulmaya başladığından bu güne kadar, şehir merkezinde önemli bir sorun haline gelen otopark yapılması için yoğun eleştiri ve talepler olmuştu. Bununla ilgili çözüm bulabildiniz mi?

Şehrimizin merkezinde hissedilir bir şekilde otopark sorunu var ve bunu çözmekte bizim işimiz. Yapılan eleştirileri ve önerileri saygıyla karşılıyoruz. Bunlar haklı eleştiriler ve bu sorun özellikle yaz aylarında içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Bizimde bu konuda hatalarımızın olduğunu düşünenler olabilir. Ancak, bu konuyu inanın onlardan daha çok bizler dert edindik ve en uygun bir şekilde çözmek için gece gündüz düşünüyoruz. Bu konuda yapılan tüm eleştiri ve önerileri dikkate alıyoruz. Otopark sorununu çözerek araç yoğunluğunu şehir merkezinden almak için çalışmalarımız var. Meydanın hemen yirmi metre karşısında belediyemizin kendi arsası var. Buraya üç katlı otopark yaparak 3.750 M2 otopark alanı oluşturacağız. Bunun ihalesini yaptık kısa zamanda tamamlanarak hizmete girecek.

Kent Meydanı altına neden otopark yapılmadı. Bu konuda yoğun eleştiriler oldu. Tüm Bunlara rağmen neden başka alanda yapma kararı aldınız?

Konuşmamızın başında söylediğim sebeplere ilave olarak, kent meydanının altına yapılması istenilen otoparkın beşte bir maliyetine otopark yapacağız. Şebinkarahisar belediyesinin kaynaklarını da verimli kullanmak zorundayız. Buranın birde maliyet hesabı var. Bu hesabını bizler yapmak zorundayız. Meydanın altındaki işi beş liraya yapıyorsunuz. Diğer tarafta aynı işi bir liraya yapıyorsunuz. Tüm bunları ortaya koyup değerlendirdikten sonra meydanın karşınındaki arsamıza katlı otopark yapma kararımızı aldık. Bundan sonra şöyle olsaydı böyle olsaydı demenin bir anlamı yok. İhtiyaç olduğunda buraya yapacağımız otoparka kat ilavesi yapılabilecek. Meydanın altına yapılacak otoparkta böyle bir imkan olmayacaktı. Sadece buraya değil, şehrimizin giriş ve çıkışlarına, değişik bölgelerinde otopark alanları oluşturuyoruz. Kent meydanını ve yeni otoparkların tamamlanmasıyla, şehir merkezinden araçları uzaklaştırmış olacağız. Buradaki amacımız şehrimize gelen misafirlerimizin ve ilçemizde yaşayan halkımızın ilçe merkezinde daha rahat hareket etmelerini sağlayabilmek.

Meydan Projesi tamamlandığında mahallelere giden dolmuşlar nereden kalkacak, yeni bir durak yeri belirlendimi?

Yıllardır konuştuğumuz kent meydanı projemizde halkımızın birçoğu neler yapılacağını bilmiyor. Detaylı olarak anlattığınızda ise anlaşılmıyor. Meydana yapılacak binamızın arkasında dolmuşlarımız için kapalı bir garajımız olacak. Mahallelerimize yolcu taşıyan dolmuşlar buradan kalkacak. Yazın sıcakta, kışın soğukta dolmuş bekleyen halkımız burada kapalı alanda rahat bir şekilde dolmuş bekleyerek gidecekleri yerlere daha rahat gidebilecekler.

Kent meydanı ve otopark sorununu burada noktalayıp, son olarak Şebinkarahisarlılara neler söylemek istersiniz?

Buradan Şebinkarahisarlı hemşehrilerime şunu söylemek isterim. Hiç kimsenin endişe etmesine gerek yok. Göreve geldiğimiz günden itibaren Şebinkarahisar'ın geleceğine yönelik değişim ve dönüşümü için planladığımız şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak ve planlanan tüm işlerimizi aksatmadan devam ettiriyoruz. Şebinkarahisar belediyemizin bütçesini zorlamadan şehrimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Belediyemizin bütçesi belli en yüksek bütçeyi bu sene 15 Milyon TL olarak yaptık. Gerçekleşen bütçemiz ise 10-12 Milyon. Belediye binamızın arkasında yapılan projenin maliyeti ise 10 Milyon TL neredeyse belediyemizin yıllık bütçesi kadar. Peki, bizim belediye olarak buraya harcadığımız tutar ne kadar diye sorarsanız, 1,8 Milyon TL. Bunu nasıl başardınız diye sorarsanız, birçok işi belediyemizin personeliyle yaptık. Bir kısmını değişik belediyelerden karşılayarak yaptık. Belediyemizin yaptığı bütçeyle görmüş olduğunuz işleri yapmak hakikaten çok zor.

Hemşehrilerimizin endişe etmelerine gerek yok. Projelerimiz devam ediyor. Bittiğinde her şey ortaya çıkacak, Kent meydanı projesi benim rüyalarıma giriyor. Onunla yatıp onunla kalkıyorum. Kullanacağımız taşından en ince ayrıntısına kadar ince eleyip sık dokuyarak memleketimize yakışan meydanı hemşehrilerimize kazandırma gayretindeyiz. Son olarak bu konuda şunları söylemeliyim, bu aşamaya gelene kadar belki yüzlerce toplantı yaptık. Uzun süren ve yıllardır üzerinde düşünerek, ısıtmasından, lavabosuna kadar, kullanılacak taşından, aydınlatmasına kadar düşündüğümüz, her gün bu projeyle yatıp kalktığımız kent meydanımız yılsonunda tamamlandığında ilçemize ayrı bir değer katacak. Bunu nasip olursa hep birlikte göreceğiz.

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ile yaptığımız röportajımızın devamı diğer projelere verdiği cevaplar ile devam edecek.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor820
 • 2Fenerbahçe920
 • 3Galatasaray917
 • 4Gaziantep FK914
 • 5Fatih Karagümrük913
 • 6Başakşehir FK913
 • 7Beşiktaş813
 • 8Konyaspor812
 • 9Çaykur Rizespor812
 • 10Kasımpaşa912
 • 11Hatayspor712
 • 12Göztepe811
 • 13Yeni Malatyaspor811
 • 14Sivasspor89
 • 15Trabzonspor99
 • 16Antalyaspor99
 • 17BB Erzurumspor88
 • 18Kayserispor87
 • 19Gençlerbirliği85
 • 20Denizlispor85
 • 21MKE Ankaragücü72
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA