Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 02-05-2018 16:55   Güncelleme : 22-05-2018 21:54

Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı Oktay Alp'ten Açıklama

Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı Oktay Alp, 24 Haziran 2018 Tarihinde yapılacak erken seçimleri ve genel durumu değerlendirerek bir açıklama yaptı.

Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı Oktay Alp'ten Açıklama

Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı Oktay Alp, 24 Haziran 2018 Tarihinde yapılacak erken seçimleri ve genel durumu değerlendirdiği bir açıklama yaptı.

Sevgili Şebinkarahisarlılar;

Ülke olarak, çok önemli bir sürece girdik. 2019 yılında yapılması gereken milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri, 16 yıldır Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve meclisteki küçük ortağı MHP’nin ani ve acil erken seçim çağrısıyla, 24 Haziran 2018 tarihine alındı. Düne kadar erken seçim istemeyi “vatana ihanet” olarak adlandıranlar, bugün her ne olduysa olmuş erken seçim kararı almışlardır. AKP için ya vatana ihanetin tanımı değişti ya da erken seçim istemek aslında vatana ihanet değildi. AKP’nin bu ikili tavırlarına alıştık aslında. O halde iktidar partisindeki bu değişikliğin sebebi nedir? Bu sorunun cevabı, sayın Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim 2017 tarihinde yaptığı bir konuşmada açıktır. Sayın Cumhurbaşkanı şöyle diyor: “Seçimin zamanı belli zaten. AKP iktidarlarında çıkmaz sokak olursa ki bu biliyorsunuz 7 Haziran’da olmuştur, koalisyon görüşmeleri vesaireler falan bir netice alınmayınca orada ne yaptık, eyvallah erken seçim… Sen daha neyin erken seçimini istiyorsun? Daktilolar başbakanlığın önüne fırlatılmıyor ki böyle bir durum yok” Cumhurbaşkanının bu söylediklerinden yola çıkarsak, erken seçim ancak “çıkmaz sokak” olması hallerinde yapılabilir. Yani 7 Haziran seçimlerindeki gibi hükümet kurulamaması, 2001 krizindeki gibi yazar kasanın başbakanlık önüne atılması vs. eğer bu durumlar yoksa peki 24 Haziran 2018’de erken seçim kararı almanın gerekçesi nedir o zaman? Parlamento çoğunluğunu elinde bulunduran ve işleyen bir hükümet varken, başbakanlık önüne yazar kasa atanlar yokken, dış politikada Afrin başarısı sağlanmışken, FETÖ, PKK vd terör örgütleri ciddi kayıplar vermişken nerden çıktı bu erken seçim kararı?

Aslında, 16 yıldır ülkeyi yetkin olmayan kadrolarla yöneten, yorgun, enerjisi tükenmiş iktidarın, küçük ortağının gürültülü desteğine rağmen, dış politikada, ekonomide, toplumsal yapıda yarattığı derin tahribatları ortadan kaldırma çabalarının bu tahribatları daha da derinleştirmekten başka bir sonuç üretmeyeceğini görüyorduk. Nitekim erken seçim kararı öncesinde, ekonomi ayağında, devlet içindeki uyum, söylem birliği tamamen ortadan kalkmış ve ekonominin özellikle dış borçları artık çeviremediği, ekonomi yönetiminin en yetkili ağzı tarafından itiraf edilmişti. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, 23 Mart’ta yaptığı konuşmada, “Türkiye maalesef şu anda enflasyonda uzun bir aradan sonra tekrar yüzde 10’un üzerinde. Bu karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri.” derken önemli bir itirafta bulunmaktaydı. Artan enflasyon vatandaşın alım gücünü düşürecektir. Bu koşulların kısa zamanda değiştirilebilme imkanı da yoktur. Seçimler 2019 Kasım ayında yapılacak olsaydı, bu ağırlaşmış ve muhtemelen daha da ağırlaşacak koşullar altında seçmenin ciddi bir tepkisiyle karşılaşılacağını AKP yöneticileri de gayet iyi bilmektedirler. İktidar ve küçük ortağı, bu koşullar altında muhalefetin daha da kitleselleşmesini engellemek, sorunları çözümsüz bir hal alan ekonomik durumun sonuçlarıyla 2019 Kasım’da yapılacak bir seçimde karşılaşmamak için, zamanında yapılacak laflarını yutarak, kendince baskın bir seçim yapma hayaline kapıldı. Bugünlerde başbakanlık önüne yazar kasa fırlatabilmek zaten mümkün değil bunun sebebi işlerin tıkırında olması değil, başbakanlık binasının bulunduğu sokağın vatandaşlara kapatılmış olmasıdır. Başbakanlık sokağı vatandaşa kapatılsa bile satamadığı sütleri sokağa döken Haymanalı çiftçiyi ve pancar üreticisi Nihat Babaözlü’nün şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı haykırışını hepimiz hatırlıyoruz.

Erken seçim kararı bu sebeplerle alındıktan sonra, sıra 24 Haziran seçimlerinde bir yol kazası yaşamamak için alınacak önlemlere gelmiştir. AKP ve MHP’nin erken seçim talebine, muhalefetin “Hazırız” açıklamalarından sonra, İyi Parti’nin seçime giremeyeceği bir tarih belirlendi. Bazı AKP milletvekilleri, İyi Parti’nin bir sonraki seçimlere hazırlanması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunarak, Yüksek Seçim Kurulu daha toplanmadan önce kurulu etkilemeye çalıştılar. Ancak, Cumhuriyet Halk Partisinin 15 milletvekilinin İyi Parti’ye geçmesi sağlanarak, bir siyasi partiyi seçimlere girmekten alıkoymaya yönelik Türk demokrasi tarihinde utançla anılacak bu tuzak aşılmış oldu. İyi Parti, belirtilen tarihten daha önce yapılan seçime girme koşullarını kazandı. 15 Ağustos 2001 tarihinde, 51 milletvekilinin katılımıyla mecliste grup kurabilen AKP’nin, 15 milletvekilinin geçişine öfke kusması, demokrasiye kurulan bu tuzağın boşa çıkarılmasındandır. Bütün bu tuzaklara karşın, yorgun ve enerjisi tükenmiş iktidarın, erken seçime karar vermesi, ülkemiz açısından hayırlı olmuştur.

Bu seçimin, diğer seçimlerden farkı, iktidarın yaptıkları değildir. Son anayasa referandumunda, Seçim Kanunu’na rağmen, AKP’nin sandıklar daha açılır açılmaz yaptığı başvuruyla, mühürsüz pusulaların geçerli sayıldığı seçimi, “Atı alan Üsküdar’ı geçti” ifadesiyle meşru bulabilen iktidarın, İyi Parti’yi seçime sokmamaya çalışmasında şaşılacak bir şey yoktur. Bu seçimi, diğer seçimlerden ayıran şey, güçlü ve birlikte hareket etmeyi başarabilen, bugüne kadar yapılan engellemeleri aşarak olgunlaşmış bir muhalefetin varlığıdır. Çünkü, ekonomide, dış politikada, toplumsal yaşamda oluşan bozulma, aralarındaki görüş farklarını bir tarafa bırakarak, muhalefet partilerini bir araya gelmeye zorlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çıkarları, bizim siyasal çıkarlarımızın üzerindedir ve devletimizi ekonomik, siyasal, toplumsal olarak düzlüğe çıkarmak, bu toprağın çocukları olarak boynumuzun borcudur.

Sevgili Dostlar;

25 Haziran sabahı, Türkiye’de insanları ayrıştıran, kutuplaştıran, çatıştıran bir siyasal dil yerine, 1.000 yıldır bu topraklarda var olan halkların bir arada ve kardeşçe yaşamasını sağlayacak bir hoşgörü dilinin hakim olacağı; işçisi, işsizi, çiftçisi, emeklisi, öğretmeni, öğrencisi, askeri, polisi, esnafı yani toplumun tüm kesimlerinin sıkıntılarını önemseyen yetkin kadroların ekonomiyi yöneteceği; ülkemizin dış politikasının, hayallerle değil, bölge gerçekleriyle oluşturulacağı bambaşka bir Türkiye’ye uyanacağız. 16 yılda, iktidar tarafından yaratılan ekonomik, siyasal, toplumsal sorunların çözülmesi için el ele vereceğiz. Erken seçim kararı alıp baskın bir seçimle tekrar iktidar olarak, halktan uzak politikalarına devam etmek isteyenlere karşı “Yeter Artık” demek için 24 Haziran da “oy ver - oyuna sahip çık”. Bağımsız, Demokratik ve Müreffeh bir Türkiye için, bu şansı kullanacağımızdan kimsenin bir kuşkusu olmasın.

Sevgi ve Muhabbetle…

Oktay ALP

CHP Şebinkarahisar İlçe Başkanı

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray26
 • 2Alanyaspor26
 • 3Göztepe24
 • 4Fatih Karagümrük24
 • 5Beşiktaş24
 • 6Antalyaspor24
 • 7Hatayspor24
 • 8Fenerbahçe24
 • 9Kasımpaşa23
 • 10BB Erzurumspor23
 • 11Sivasspor23
 • 12Kayserispor23
 • 13Konyaspor11
 • 14Gaziantep FK21
 • 15Trabzonspor21
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Yeni Malatyaspor21
 • 18Denizlispor21
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK20
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
8. Feshane Giresun Günleri 3-4. Gün
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA