Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz

İzmir’in Selçuk ilçesinin Şirince Köyünü duymayan kalmadı. Mutlaka aranızda gidip görenlerinizde vardır. Tarihi ve kültürel değerlere önem verenlerin Şirince'yi nasıl koruduklarını gördüğünüzde Şebinkarahisar aklınıza gelecek.Mutlaka yolunuz düşerse gidin ve görün. Buradaki güzellikleri gördüğünüzde Şebinkarahisar için hayıflanmamak, üzülmemek mümkün değil.

Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz Hüseyin Şenel Odacı

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 Kilometre uzaklıkta dağ başındaki Şirince Köyünü duymayan kalmadı. Mutlaka aranızda gidip görenlerinizde vardır. Tarihi ve kültürel değerlere önem verenlerin Şirince köyüne yaptığı oya gibi işlenmiş tarihi dokusunu koruduklarını görüp hayran olmamanız mümkün değil.

Başta köylülerin karşı çıkmasına rağmen bir kişiyle başlayan mücadelenin sonucunda bu günkü halini koruyan Şirince Köyünde, beton bina görmeniz mümkün değil. Evlerini, Camisini, Kilisesini, dükkanlarını hatta çevre düzenlemesiyle görebildiğiniz her bir nesnesi aslına uygun olarak koruma altına alınmış. Yollarında ve bahçe duvarlarında doğal taşların dışında günümüzün kolaycı parke taşlarını dahi görmeniz mümkün değil. Yıkılan evler  tamamen aslına uygun restore edilerek yeniden yapılmış.

Sonuç olarak, on iki ay boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği, ev fiyatlarının astronomik fiyatlara el değiştirdiği, yerli halkın yıl boyunca önemli gelir elde ettiği tarihi dokusunun korunduğu bir köy Şirince. Böyle yerleri gördüğünüzde hemen aklınıza ve gözünüzün önüne memleketiniz geliyor ve neden tarihi ve kültürel mirasımıza biz sahip çıkamıyoruz diye hayıflanarak düşünmeden edemiyorsunuz. Memleketimizde buradakilerden kat ve kat üstün tarihi eserlerimiz olduğu halde.

Ülkemizde buna örnek olacak çok sayıda ilçe veya köy bulunmakla beraber, tarih kokan Şebinkarahisar’ın bu anlamda önemli ölçüde bir fırsatı kaçırmış olduğunu bu ve buna benzer yerleri gördüğünüzde anlıyor ve üzülüyorsunuz. Şebinkarahisar'da yeni yerleşim yerleri hariç, Şebinkarahisar'ın merkezinde bulunan tarihi evleri yıkarak yerlerine beton binalar yaptık ve maalesef bu günkü haline getirdik. Burada amacım birilerini suçlamak değil, tarihimize sahip çıkmak için üzerimize düşen görevi hiç birimizin yapmayıp  geleceği hesaba katmadan şehrimizin doğal dokusunu yok edip beton binalarla doldurduk.

Her zaman övünerek anlattığımız, başkaları tarafından örnek olarak gösterilen derneklerimizi bu anlamda organize edemedik. Köylerimizde ve ilçemizde var olan değerlerimizi korumak anlamında kullanamadık. Bu güne kadar birlik ve beraberlik için verdiğimiz mücadeleyi, sanayisi olmayan, tarım ve hayvancılıkta yeterli seviyede üretim yapamayan ilçemizin bir gün tarihi değerlerinin Turizmle gelir getireceğini hesap edemedik. Tatil için gittiğimiz bölgelerde gördüğümüz örnekleri ilçemize taşıyamadık. Tüm bunlara rağmen ilçemizdeki ve köylerimizdeki tarihi binalarımızı yıkarak yerlerini beton yığınlarıyla doldurmak suretiyle değerlerimizi yok etmeye bu gün bile devam ediyoruz. Oysa sadece eski evleri görmek, bu evlerde konaklamak için yüz binlerce turistin küçücük ilçeleri ayağa kaldırdığını bildiğimiz halde.

Şebinkarahisar’ın Tamzara Mahallesinin turizme kazandırılması yönünde önemli atılımlar yapıldı ve belirli bir mesafede alındı. Ancak, Şirince’yi ve diğerlerini gördükten sonra Tamzara Mahallesindeki eksikleri ve yapılması gereken daha çok şey olduğunu anlıyorsunuz. Örneğin Tamzara'nın meydanında günümüzün parke taşının ne işi var. Bunun aslına uygun bir çalışma olduğunu iddia edemeyiz. Şirince ye, Safranbolu’ya, ya da Taraklı gibi tarihi evleriyle öne çıkan turizm bölgelerine giden bir turistin Tamzara Mahallesine geldiğinde bu farkı görmemesi imkansız. Şimdi, elimizi vicdanımıza koyalım, Şebinkarahisar’a neden turist gelsin diye kendi kendimize soralım.

Şebinkarahisar için çok geç olmadan hiç değilse Taş Mahallesi ve koruma altına alınan Şebinkarahisar evleri ele alınarak bir an önce çalışmalara başlamalıyız. Büyük bir değişikliğe uğramamış Taş Mahallesinin Şebinkarahisar için bir şans olabileceği de ortadadır. Burada Şebinkarahisar’a özgü evlerin mimarisine uygun yeni projeler yaparak bu mahallemizi yapılaşmaya açmalıyız. Sokaklarını parke taşından arındırarak doğal taşlarla kaplamalı, eski binaların yenilenmesiyle birlikte kaleyle bütünleşen tarihi doku yeniden elde edilmelidir.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı, Şebinkarahisar Belediyesi, ilçemizi temsil eden derneklerimiz, köy ve mahalle dernek başkanlarıyla birlikte cazibe merkezi haline gelmiş, turist çeken bölgelere ziyaretler düzenleyip buralarda yapılmış uygulamaları görmeliyiz. Tarihi ve Kültürel mirasımızı nasıl ayağa kaldıracağımızı nasıl korumamız gerektiğini buralarda örnekleriyle gösterip köylerimizin ve ilçemizin tarihi değerlerine sahip çıkıp gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamalıyız. Yılın on iki ayı olmasa da yerli ve yabancı turizmdeki payımızı artırmaya yönelik hep beraber, Turizm adına seferberlik ilan ederek çalışmaları bir an önce başlatmalıyız.

Şebinkarahisar'da, Şirince köyündeki gibi mücadele eden kişilerden birisi olmanız dileğiyle.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com

Tarih Şebinkarahisar Şirince Köyü doku memleket Ülke
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz