Kültür - Sanat
Giriş Tarihi : 18-06-2018 23:50   Güncelleme : 22-05-2019 11:40

Sizce tarihi ve kültürel miraslarımıza neden sahip çıkamıyoruz

İzmir’in Selçuk ilçesinin Şirince Köyünü görenleriniz vardır. Tarihi dokunun burada özenle koruduğunu gördüğünüzde Şebinkarahisar mutlaka aklınıza gelecek ve derinden bir ah çekeceksiniz.

Sizce tarihi ve kültürel miraslarımıza neden sahip çıkamıyoruz

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 Kilometre uzaklıkta " Kıyametin Kopmayacağı Yer" diyerek reklamı yapılan Şirince Köyünü duymayan kalmadı. Mutlaka aranızda gidip görenlerinizde vardır.  Şirincenin Tarihi dokusunu koruyarak günümüze taşınması, binlerce yerli ve yabancı turistin buralara gitmesinin en önemli sebeplerinden birisi.

İlk başlarda köylülerin karşı çıkmasına rağmen bir kişiyle başlayan mücadelenin sonucunda bu günkü haline gelerek korunan Şirince Köyünde, beton bina görmeniz mümkün değil. Evlerini, Camisini, Kilisesini, dükkanlarını hatta çevre düzenlemesiyle görebildiğiniz her bir nesnesi aslına uygun olarak koruma altına alınmış. Yollarında ve bahçe duvarlarında doğal taşların dışında günümüzün kolaycı parke taşlarını dahi görmeniz mümkün değil. Yıkılan evler  tamamen aslına uygun restore edilerek yeniden yapılmış.

Sonuç olarak, on iki ay boyunca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, ev fiyatlarının astronomik fiyatlara el değiştirdiği, yerli halkın yıl boyunca önemli gelir elde ettiği tarihi dokusunun korunduğu bir köy Şirince. Böyle yerleri gördüğünüzde aklınıza ve gözünüzün önüne memleketiniz geliyor. Şebinkarahisar'da kat ve kat üstün tarihi eserlerimiz olduğu halde neden biz tarihimize sahip çıkamıyoruz diye hayıflanarak düşünmeden edemiyorsunuz. 

Ülkemizde buna örnek olacak çok sayıda ilçe veya köy bulunmakla beraber, tarih kokan Şebinkarahisar’ın bu anlamda önemli ölçüde bir fırsatı kaçırmış olduğunu bu ve buna benzer yerleri gördüğünüzde anlıyor ve üzülüyorsunuz. Şebinkarahisar'da yeni yerleşim yerleri hariç, Şebinkarahisar'ın merkezinde bulunan tarihi evleri yıkarak yerlerine beton binalar yaptık ve maalesef bu günkü haline getirdik. Burada amacım birilerini suçlamak değil, tarihimize sahip çıkmak için üzerimize düşen görevi hiç birimizin yapmayıp  geleceği hesaba katmadan şehrimizin doğal dokusunu yok  ettik ve etmeyede devam ediyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarımızı Şebinkarahisar tarihiyle ilişkilendirip organize edemedik. Köylerimizde ve ilçemizde var olan değerlerimizi korumak anlamında kullanamadık. Bu güne kadar birlik ve beraberlik için verdiğimiz mücadeleyi, sanayisi olmayan, tarım ve hayvancılıkta yeterli seviyede üretim yapamayan ilçemizin bir gün tarihi değerlerinin Turizmle gelir getireceğini hesap edemedik. Tatil için gittiğimiz bölgelerde gördüğümüz örnekleri ilçemize taşıyamadık. Tüm bunlara rağmen ilçemizdeki ve köylerimizdeki tarihi binalarımızı yıkarak yerlerini beton yığınlarıyla doldurmak suretiyle değerlerimizi yok etmeye bu gün bile devam ediyoruz. Oysa sadece eski evleri görmek, bu evlerde konaklamak için yüz binlerce turistin küçücük ilçeleri ayağa kaldırdığını bildiğimiz halde.

Şebinkarahisar’ın Tamzara Mahallesinin turizme kazandırılması yönünde önemli atılımlar yapıldı ve belirli bir mesafede alındı. Ancak, Şirince’yi ve diğerlerini gördükten sonra Tamzara Mahallesindeki eksikleri ve yapılması gereken daha çok şey olduğunu anlıyorsunuz. Örneğin Tamzara'nın meydanında günümüzün parke taşının ne işi var. Bunun aslına uygun bir çalışma olduğunu iddia edemeyiz. Şirince ye, Safranbolu’ya, ya da Taraklı gibi tarihi evleriyle öne çıkan turizm bölgelerine giden bir turistin Tamzara Mahallesine geldiğinde bu farkı görmemesi imkansız. Şimdi, elimizi vicdanımıza koyalım, Şebinkarahisar’a neden turist gelsin diye kendi kendimize soralım.

Şebinkarahisar için çok geç olmadan hiç değilse Taş Mahallesi ve koruma altına alınan Şebinkarahisar evleri ele alınarak bir an önce çalışmalara başlamalıyız. Büyük bir değişikliğe uğramamış Taş Mahallesinin Şebinkarahisar için bir şans olabileceği de ortadadır. Burada Şebinkarahisar’a özgü evlerin mimarisine uygun yeni projeler yaparak bu mahallemizi yapılaşmaya açmalıyız. Sokaklarını parke taşından arındırarak doğal taşlarla kaplamalı, eski binaların yenilenmesiyle birlikte kaleyle bütünleşen tarihi doku yeniden elde edilmelidir.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı, Şebinkarahisar Belediyesi, ilçemizi temsil eden derneklerimiz, köy ve mahalle dernek başkanlarıyla birlikte cazibe merkezi haline gelmiş, turist çeken bölgelere ziyaretler düzenleyip buralarda yapılmış uygulamaları göstermeliyiz. Tarihi ve Kültürel mirasımızı nasıl ayağa kaldıracağımızı nasıl korumamız gerektiğini buralarda örnekleriyle gösterip köylerimizin ve ilçemizin tarihi değerlerine sahip çıkıp gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamalıyız. Yılın on iki ayı olmasa da yerli ve yabancı turizmdeki payımızı artırmaya yönelik hep beraber, Turizm adına seferberlik ilan ederek çalışmaları bir an önce başlatmalıyız.

Şebinkarahisar'da, Şirince köyündeki gibi mücadele eden kişilerden birisi olmanız dileğiyle.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA