• 0

27 Mayıs 2012, 02:10 - Anasayfa // HABER Haberi yazdır

Ünlü sanatçı Cano'nun Şebinkarahisar sevgisi...

Ünlü sanatçı Cano'nun Şebinkarahisar sevgisi...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, kutlamaları münasebetiyle Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği Kadın Kolları Başkan Yardımcısı İmran Avutman'ın daveti üzerine Şebinkarahisar'a gelen Canan Başaran'ı Şebinkarahisarlılar bağrına bastı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği 19 Mayıs etkinliklerinin Şebinkarahisar’da yapılacağını öğrenen ünlü sanatçı, kendisine sade bir mesaj ile yapılan davete evet diyerek Şebinkarahisar’a geldi. Söylediği türküler ile türkü sevdalılarının gönlünde taht kuran, Mesudiye’nin gülü Kelkit Vadisinin sevgilisi, Türk Halk Müziği sanatçısı Canan Başaran (Cano) Şebinkarahisar ve yöresinin dernek gecelerinin, piknik ve festivallerin de vazgeçilmez sanatçısı olarak tanınıyor.
 

Cano: Benim vilayetim Şebinkarahisar…

Tarihi ve Kültürel zenginlikleriyle, Kelkit Vadisinin son zamanlarda parlayan yıldızı haline gelen Şebinkarahisar’a gelmekten oldukça memnun olan Cano, Şebinkarahisarlı esnafları dolaşarak onlarla sohbet etti, alışveriş yaptı, kaleye çıktı, türkü söyledi, horon oynadı ve sevenleriyle bol bol resim çektirdi. Şebinkarahisar’da bir antikacıda alışveriş yaparken rastladığımız Canan Başaran Vilayetim dediği Şebinkarahisar’ın kendisi için çok önemli olduğunu, her fırsatta ziyaret ettiğini belirterek Gazetemiz Haberler Koordinatörü İlhan Çabukol’a Şebinkarahisar hakkındaki düşüncelerini şu şekilde ifade etti. “Bizim geçmişimiz Şebinkarahisar’a dayanıyor.  Biliyorsunuz Şebinkarahisar İl iken Mesudiye Şebinkarahisar’a bağlıydı. Benim bir tarafım tamamen Şebinkarahisar’dan gelme. Biz o kültürle büyüdük. Benim dedemin eski evi halen ayakta duruyor. O evde bütün çocukları bir arada yaşıyordu. İşte burada gördüğümüz bakır işlemeli kapları, girgelerı, ibriklerı, bakır leğenlerı, bakraçları çocukluğumda kullanmıştık. Bunları burada bunları görünce çok hoşuma gitti. Çok beğendim. Bence bütün Şebinkarahisar’ın özellikle iş adamlarının Şebinkarahisar’a geldikleri zaman, Alucra, Çamoluk, Şiran’a giderken mutlaka buraya uğramalarını, buradan evlerinin bir köşelerini koymak üzere bu tarihi eserlerden mutlaka almalarını tavsiye ediyorum. 2012 yılındayız ama inanın kendimi şu anda çocukluk yıllarımda gibi hissettim. Çok beğendim, çok hoşuma gitti sağ olun sizlerde bizim bu tarihi güzellikleri görmemize vesile oldunuz,  çok teşekkür ediyorum.
 

Cano: Kültürümüzü yaşattığı için Hasan Beye teşekkür ediyorum…

Sayın Canan Başaran sözlerine şöyle devam etti. “Şebinkarahisar’ın zaten birçok güzelliği var. Muhteşem bir yer. İnsanları çok güzel. Tarihi ve Kültürel zenginlikleri çok güzel. Geçmişi çok güzel. Aslında kendim tarihi çok seven bir insan olarak iyi bir tarihçinin Şebinkarahisar tarihini tam anlamıyla araştırması taraftarıyım. Beni bu tarihi yolculuğa götürdünüz size tekrar teşekkür ediyorum. Bu kadar ürünü bir araya getirerek bizlere eski kültürümüzü tekrar yaşattığı için Hasan Beye de ayrıca teşekkür etmek lazım. Gerçekten eskinin ihtiyaç olarak kullanılan ürünlerini, şimdinin antikalarını burada Şebinkarahisar’da uzun süren bir çalışma sonucu bir araya getirerek büyük bir misyon yüklenmiş. Kendisini tebrik ve takdir ediyorum. Şunu istiyorum. Sadece sanatçı olarak değil. Şebinkarahisar’a bir vesileyle gelen herkesin mutlaka buraya gelip burada, bu tarihi yaşamalarını, bu kültürü görmelerini ve buradan beğendikleri bir parçayı alıp evlerinin bir köşesine koymalarını tavsiye ediyorum. Bu fırsatı verdiğinizden dolayı da zislere çok teşekkür ediyorum.”
 

Cano’dan Saraçoğulları Pestil Köme’ye ziyaret…

Daha sonra Şebinkarahisar ürünlerinin çokça satıldığı Saraçoğulları Pestil Köme’nin yolunu tutan ünlü sanatçı, Şebinkarahisar’da halen saraç işini yapmaya devam eden ve Şebinkarahisar meydana açmış oldukları son derece modern Şebinkarahisar ürünlerinin satıldığı iş yerini gezerek yılların esnafı İzzet Fener’den bilgiler aldı. Bütün stantları dolaşarak ürünlerin tek tek tadına baktı.


http://www.bogazicigundem.com/

http://www.sebingundem.com/

Haber: İlhan Çabukol


CANO FOTO GALERİ –İlhan ÇABUKOL tarafından yazılan bu haber, 2768 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Şebinkarahisar-sebingundem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HABER Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Ülkemiz her geçen gün hem gelişiyor, hem kalkınıyor
Ülkemiz her geçen gün hem gelişiyor, hem kalkınıyor
AK Parti İstanbul Milletvekili Şebinkarahisarlı hemşehrimiz Ünal Kacır, "Ülkemiz her geçen gün hem gelişiyor, hem kalkınıyor. Hem de insanlarımız arasında dostluklar, kardeşlikler artıyor. Bir kısım çevreler bunu bu millete çok görüyor olsa da halkımızın birliği beraberliği bunu aşıyor" dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

Her Hakki Saklidir Sitemizdeki hiç bir içerik izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz.

Adres : info@sebingundem.com, ilhan.cabukol@gmail.com

Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]