Annelerimiz veda etmeden
Hüseyin Şenel Odacı

Annelerimiz veda etmeden

Reklam
 
Bizim gurbette olmamız mı, yoksa gurbetin bizde olması mı daha zordur bilmiyorum. Ama tek bildiğim, bazı zamanlarda ihtiyacınız olduğunda sevdiklerinizden uzak olmanın zor olduğudur. Gerçek olan ise her tarafta anneler gününden bahsedilirken, ziyaretler yapılırken telefonlar edilirken benim ise anneme ulaşamadığımdır.

Herkesin annesi özeldir, hatta belki herkes kendi annesinin dünyanın en iyi annesi olduğuna inanıyordur. Doğru olanda budur aslında. Madem bugün anneler günü, bende anneler gününde annemden bahsetmek istedim. Bu anneme anneler günü hediyesi olur mu? Bunu da bilmiyorum.

Kelimeler annelerimizi anlatmaya yetmez biliyorum, ama ben yine de gönlümü geçmişime çevirip annem ve annem gibi anneleri kaybettikten sonra bu dünyada bir daha onlar gibisini bulurmuyuz bilemiyorum. Aslında onları kaybettikten sonra yerini dolduracak hiçbir şeyin olmadığını da anlamak çok acı.

Başımız sıkıştığında, canımız acıdığında, hayatta olmamızın ilk sebebi, doğduğumuz günden başlayarak ihtiyacımız olduğunda ilk duraklarımız, çilekeşlerimiz annelerimizdi.  Ağlarken hep anne diye ağladık, acıktığımızda anne dedik. Kötüde olsak, yanlışta yapsak, canımız sıkıldığında, derdimiz olduğunda annelerimizin kapısını çaldık onun kolları arasında huzur bulduk.

Annem; Anadolu'da yetişmiş, İstanbul'a geldiğinde varlığın ve yokluğun ne demek olduğunu iyi anlamış, gariplerin, yetimlerin, yolcunun, halinden anlayan, akraba ve komşunun ne demek olduğunu çok iyi bilen ve ona göre yaşamaya gayret eden, memleket sevdalısı bir anneydi. O, hayatı boyunca evinde hastaların bakıcısı, muhtaçların da anası olmuştu. 

Onların yokluğu anlamlı günlerde ve bayramlarda daha çok fark ediliyor. Biliyorum, bunu yaşayan ne ilk ne de son aileyiz ama nedense hep bana öyle geliyor. Sanki kimsenin annesi değil de bir tek benim annem bu dünyadan göçüp gitmiş gibi. İnsanoğlu kendi annesi olduğunda bunu kabullenmekte zorlanıyor. Önemli olanın ise annelerimiz bizlere ve hayata veda etmeden onları yalnızca anneler gününde değil, her zaman hatırlamak.

Bu dünyadan ebedi hayata göç eden anneme ve tüm annelere Allah (c.c.) Rahmet etsin, kabirlerini Cennet bahçelerinden bir bahçe eylesin.

Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Hüseyin Şenel Odacı
10.05.2014
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Şebinkarahisar Kaymakamlığına Atanan Taner Tengir'in Pozantı'ya Duygusal Vedası
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz
Sizce neden tarihi ve kültürel miraslarımıza sahip çıkamıyoruz