Haber
Giriş Tarihi : 26-01-2020 20:47   Güncelleme : 26-01-2020 20:54

Bakan Dönmez, Giresun İş İnsanlarıyla Buluştu

Giresun Vakfı ''İş İnsanları Buluşması'' programında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmezi konuk etti.

Bakan Dönmez, Giresun İş İnsanlarıyla Buluştu

Giresun Vakfının 18 Ocak 2020 Cumartesi günü İstanbul Bayrampaşa Titanik Otel'de düzenlediği“İş İnsanları Buluşması” programına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Giresunlu iş insanlarına enerji alanlarında yapılan ve yatırım aşamasında olan proje ve teşvikler hakkında önemli bilgiler verdi.

Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı toplantının açılışında katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında Türkiye'nin ve dünyanın gündeminde yer elan enerjinin, gelişen ve büyüyen Türkiye'nin hedeflerinin alt yapısının temelinde enerji yatırımlarının olacağını söyledi.

Başkan Dokumacı, sadece Türkiye'de değil, dünyada özelliklede yenilenebilir enerji kaynaklarının petrole olan bağımlılığı azalttığını ifade ederek bu konuda son yıllarda ülkemiz genelinde yapılan yatırımların önem kazandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise katılımcılara yönelik yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'de ve dünyada yaşanan enerji odaklı gelişmeler hakkında önemli bilgiler verdi. Özellikle dünya basınının ve dış politikanın en büyük gündem konusu olan Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerin üzerinde duran Bakan Dönmez, Türkiye'nin zamanında almış olduğu kararlarla Doğu Akdeniz başta olmak üzere, Kıbrıs'ın güneyinde de enerji yatırımları konusunda, özelliklede sondaj araştırmalarında önemli adımlar atıldığının altını çizdi.

Dünyada yaşanılan değişimlerin odağında enerji yatırımlarının önemine değinen Bakan Dönmez, enerji ile beraber devlet politikalarının da birleştiğini, enerji politikalarının aynı zamanda devletlerin güvenlik meselesi haline geldiğini, son dönemde özellikle de Akdeniz'de yaşanılan gelişmelerin bütün bunlara örnek teşkil ettiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih gemisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden almış olduğumuz ruhsatla, Yavuz'un ise Bakanlık tarafından verilen ruhsatla sondajlara devam ettiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasında ayrıca, enerjide özellikle de elektrik de alınan kararlarla gayri resmi kullanımın önemli ölçüde önüne geçildiğini bu konuda yapılan düzenlemelerle geliri olmayan ailelere 150 kilovata kadar enerji sağlandığını belirterek ayrıca yenilenebilir enerji yatırımları içinde yer alan rüzgar enerji santrallerinin, başta yüksek teknoloji gerektiren kanat ve türbinlerinin ülkemizde üretilmeye ve ihraç edilmeye başlanmasını da sevindirici olduğunu belirtti.

Programın son bölümünde Bakan Dönmez ve İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara programa katılan iş insanı, sanayici be enerji alanında yatırım yapan girişimcilerin sorularını yanıtladılar.

Giresun Vakfı 'İş İnsanları Buluşması' programı sonunda Bakan Fatih Dönmez'e Giresun Vakfı tarafından günün anısına bir plaket sunumu gerçekleşti.

Haber Şaban Kutlu