Haber
Giriş Tarihi : 05-05-2021 13:06   Güncelleme : 05-05-2021 13:17

Çamoluk Dernek Başkanı Hacı Canik’ten Basın Açıklaması

Çamoluk Dernek Başkanı Hacı Canik, Çamoluk Gündemi ve Dernek faaliyetleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Çamoluk Dernek Başkanı Hacı Canik’ten Basın Açıklaması

Çamoluk Derneğinin öncü bir dernek olduğunu, kuruluşundan günümüze kadar hizmet eden, derneğe katkıda bulanlara teşekkür edip “Her yiğidin bir yoğurt yemesi var. Benimkisi de bu şekilde" diyen Dernek Başkanı Hacı Canik’in basın açıklaması.

Başkan Hacı Canik “Hemşehrilerimizin teveccühü ile başkan olarak yönetimde beş yılı geride bıraktık. Çokta eskilere gidip uzatmaktan ziyade, Özellikle, Tüm dünyanın maruz kaldığı, yani; 2020 Mart ayından itibaren ülkemizin tanıştığı pandemi döneminden sonra, ülkemiz ve ilçemiz çok sıkıntılı günler geçirdi. Devletin çabalarının yanında, biz Sivil Toplum Kuruluşlarına da bu süreçte büyük görevler düştü. Çamoluk Derneği olarak, sürecin başından günümüze kadar hem yetkili kurum ve kuruluşlardan gelen talepleri, hem de, vatandaşlarımızdan gelenleri imkanlarımız oranında, azami olarak yerine getirmeye çalıştık. Sürecin başlangıcından bugüne, birçok vatandaşımız ve hemşehrimiz hayatını kaybetti. Bu vesile ile onlara da Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlı, tedavisi devam edenlere de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

"700 Öğrenciye burs verdik"

22 yıldır, her eğitim öğretim döneminde, üniversite öğrencilerimize, Çamoluk’ta eğitim gören öğrencilerimize ve anne ya da babasını kaybetmiş kardeşlerimize eğitim bursu veriyoruz. Bu da, yaklaşık 700 öğrenciyi buluyor.

Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmesi ve bazı tedbirler alınmaya başlamasıyla birlikte, malum okullarda da yüz yüze eğitime ara verilmiş ve online eğitime geçilmişti. Bu uygulamadan sonra pek çok dernek ya da vakıf verdikleri bursları keserken, biz Çamoluk Derneği olarak, öğrencilerimizin burslarını vermeye devam ettik.

Bunu neden yaptık? Öncelikle biz bu bütçemizi vatandaştan burs vereceğiz diye topladık. Yani amacına uygun tasarruf edilmesi gerekiyor. İkinci bir hususta, öğrenci kardeşlerimiz planlamalarını yaparken bu bursları da dikkate alarak yapıyor ve harcamalarını da bu planlama üzere yapıyor. Ayrıca bir öğrenci paraya yalnız okulda eğitim gördüğünde ihtiyaç duymuyor, online eğitimde de bu kardeşlerimizin ihtiyacı var. Tüm bu gerekçelerle bizler, öğrencilerimizin burslarını aksatmadan ödemlerini yaptık. 2021 yılında da aynı uygulamamız devam etti”

"Dernek gelirlerinde azalma ihtiyaç sahiplerinde artış oldu"

Hacı Canik, Pandemi Sürecinde gelirlerinde gerileme olduğuna dikkat çekerek; bu süreç bizi de çok etkiledi. Ama, ona rağmen, Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımla birlikte, ilçemizin geniş kalpli, koca yürekli, güzel, hayır sever insanları sayesinde biz bu çarkı döndürmeye gayret ediyoruz.

Tabiki bu nereye kadar gider, ne kadar sürer bilmiyorum. Elimizden geldiği kadar biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu hizmetlerin yapılmasını isteyen ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen hayır sahipleri olduğuna dikkat çeken Başkan Hacı Canik, ”Bize bağış yapan birçok bağışçımız kesinlikle isminin hiçbir platformda geçmesini istemiyor. Yani yaptığını Allah Rızası için, gösterişten uzak kibre düşmeden yapıyor. Biz de bu bağışçılarımızın hassasiyetine azami özen gösteriyoruz” deyip, ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin farklı yolları olduğunu dile getirdi.

Hacı Canik, ihtiyaç sahiplerine yaygın olarak gıda kolisi giyecek vb. gibi yardımların yapıldığını, Çamoluk Derneği olarak tercihlerinin ihtiyaç sahibine nakit yardımından yana olduğunu bunuda uyguladıklarını açıkladı. Nakit yardımı tercih etmelerinin sebebi olarak; vatandaşın ihtiyacı ne ise ona harcamasının daha isabetli olduğunu açıkladı.

Yardım konularında danışmanlık hizmetleri de verdiklerini söyleyen Hacı Canik, farklı vakıf dernek iş adamı belediye gibi kurum ya da kuruluşların kendilerinden talepte bulunmaları halinde onlara da kişisel verilerin korunması kapsamında yardımcı olduklarını, ihtiyaç sahipleri ile hayırseverleri buluşturduklarını söyledi.

“Çamoluk’ta Kaymakamımız Sayın Emre Çömen ve daha önce görev yapan Kaymakamlarımız, Belediye Başkanımız, Sayın Fatih Düz ve daha önce görev yapmış belediye başkanlarımız vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyorlar. Kaymakamlık ve Belediyemizin yaptıklarının dışında bizler de elimizden geldiği kadar yardım etmeye gayret ettik. İmkanlarımız nispetinde yardımcı olmaya devam edeceğiz. Çamoluk’ta yardım çalışmalarımıza destek veren, bizim adımıza yardımları yerine ulaştıran, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Asım Kaleli’ye ayrıca teşekkür ediyorum. Çamoluk Derneği olarak, aynı zamanda İstanbul'da da ihtiyaç sahibi birçok hemşehrimize yardımlarda bulunduk.

"Pandeminin dernekler üzerinde büyük etkisi oldu"

Hacı Canik, pandemi sürecinin özellikle dernekler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu, birçok derneğin etkinliklerini yapamaz duruma geldiğini, geliri olan bazı köy derneklerinin yaptıkları organizasyonla ihtiyaç sahibi vatandaşlara pandemi sürecinde ve ramazan ayında yardımda bulunduklarını söyledi. Bu süreçte derneklerin biraz daha manevi duyguları ön plana çıkaran hizmetlere yöneldiklerini ifade eden Hacı Canik, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Mahalle ve Köy Derneklerimizle birlikte çalışacağız. bizler onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğiz dedi.

"2 Derneğimiz kendi merkezlerine kavuştu"

Hacı Canik; ”Kurtuluş ve Yazılar Mahallesi Derneği ile Eğnir Köyü Derneğinin mevcut arsalarının üzerine dernek lokali yapabilmeleri için de yardımcı olduk. Hamdolsun şimdi bu her iki güzide derneğimizin de kendilerine ait birer lokalleri olduğunu dile getirerek ilimizde yaşanan sel felaketinde de, valilik makamı ile koordineli bir şekilde Çamoluk Derneği olarak gereken desteklerde bulunduk" dedi.

Küçük bir virüsün büyük olaylara sebep olduğunu dile getiren Başkan Hacı Canik, “bizler bunda da vardır bir hayır diyoruz” Maruz kaldığımız bu vebadan da gerekli dersleri çıkarıp geleceğe daha emin ve sağlıklı adımlarla yürümeliyiz. Bu süreçte; komşuluğu, dayanışmayı, birlikte, bir arada olmayı daha çok özledik. Bundan sonra bu değerlerimize daha sıkı sarılmalıyız dedi.

“Dernekler birer banka şubesi değil”

Hacı Canik, “Herkes kendi kapısının önünü süpürmeli, her şeyi devletten beklemeden karınca kararınca bir şeyler yapmak zorundayız. Köy Dernekleri kendi köylerindeki ihtiyaç sahipleri ile Mahalle Dernekleri de kendi mahallelerindeki ihtiyaç sahipleri ile ilgilenir ve o ihtiyaçları imkanları ölçüsünde giderir se, işte o zaman bu sistem daha sağlıklı işlemiş olur. Bu şekilde yapıldığı taktirde ülke ve ilçe olarak bizleri daha iyi bir geleceğin beklediğinden emin olabiliriz. Benim her zaman söylediğim bir söz vardır. “Dernekler birer banka şubesi değil” Adlarına baktığımız da; Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültürel gibi unvanlar vardır.

Dernek yöneticileri de bu değerleri ön planda tutmak zorundadır. Böyle olduğu taktirde, o zaman derneklerimiz amacına uygun hareket etmiş olurlar. Dernekler bir nevi köprüdür, veren ile alan arasında. Para biriktirmek derneklerin işi olmamalı. Derneklerin biriktirdikleri paradan ziyade yaptıkları sosyal ve kültürel hizmetlerle anılması gerekir. Verilen bağışların amacı doğrultusunda kullanılması ise en büyük sorumluluk gerektiren bir uygulamadır. Günümüz şartlarında veren azalırken tam tersine ihtiyaç sahibi sayısında ciddi bir artış olmaktadır. Bu da bizleri zorlasa da üzerimizdeki sorumluluğun farkında olarak, biraz daha fazla çalışıp, kendimizden fedakarlık yaparak, bu açığı kapatmak durumundayız.

Tüm bu çalışmalar yapılırken, istemeden de olsa hata ya da yanlışlar olabilir. Çalışan ve üreten insan hata yapar. Çalışmaz ve hiçbir iş yapmazsanız hatanız da olmaz. Bilerek bu zamana kadar yanlış yapmadık, kalp kırmadık. Yine de bilmeyerek hata yapmışsak, yaptıklarımızdan dolayı vatandaşlarımızdan helallik istiyoruz” dedi

"Yapılan yardımlar sürekli gelir kapısına dönüşmemelidir."

Hacı Canik, "Bu işlerde; alanın da vereninde vicdan sahibi olması gerekir. Yani insan ihtiyacı olduğunda almalı ihtiyacı da yoksa bir başka ihtiyaç sahibinin hakkına girmemelidir. Yardımları kendisine sürekli bir gelir kaynağı olarak görmemelidir. İhtiyacı olduğunda almalı ihtiyacı yoksa buna tevessül etmemelidir. Vereninde; Zekatı, kendisine Allah tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmesi gereken bir emanet olarak görmeli ve bu emanetini yerine teslim ederken, kibirden, riyadan uzak, usulüne uygun bir şekilde verilmesi gerektiğini bilmelidir.

Çamoluk Derneği öncü bir dernektir. Biz misafirperverlik dahil her konuda mütevaziyiz, ancak dernekçilik konusunda mütevazi değiliz. Çünkü Çamoluk Derneği kapasite ve fiziki yapı olarak Türkiye çapında bir dernektir. Bu derneği kurup ve bu yapıyı bize kazandıran Kurucu başkan ve yönetiminden günümüze görev alan ve destek olan herkese teşekkür ediyorum. Katıldığım her türlü seminer ve toplantılarda siyasilerle yapmış olduğumuz görüşmelerde hülasa, her yerde Çamoluk Derneğinin güç ve kabiliyetini daha iyi müşahede edebiliyoruz. Bu sebeple de, bu değerimize Çamoluklular olarak çok iyi sahip çıkmalı ve kıymetini bilmeliyiz.

Bizler göreve geldiğimiz günden bu güne, dernek değerlerini eksiltmeden üzerine ilave ederek geldik. Bizden sonra da gelecek olanlar da bu değere sahip çıkıp daha ileriye götürme çabasında olmalıdır. Bazı işleri anlatmakta kelimeler kifayetsiz kalabiliyor, ya da, doğruyu söyleyeyim derken yanlış anlaşılabiliyor. Bende yanlış anlaşılmaktan imtina ediyorum. Yapım gereği yaptığımız çalışmaların birçoğunu paylaşmıyoruz. Ben arkadaşlarımla yapmış olduğumuz her toplantıda, özellikle arkadaşlarımdan rica ediyorum. Biz buraya koltuk işgal etmeye gelmedik. Biz buraya hizmet etmeğe geldik, yaptığımız hizmetleri de kör göze parmak sokar gibi her mecrada paylaşmak istemiyoruz. Ama diğer derneklere örnek olsun hemşerilerimizin de kafasında soru işareti kalmasın diye öyle bir basın açıklamasını yapma gereği duyduk” dedi

"Çamoluk Derneği Türkiye çapında bir dernek olmuştur."

Çamoluk Derneğinin belli bir seviye ve kurumsal kimliğe kavuştuğunu, bundan sonra geleceklerin de bu konuya dikkat etmeleri gerekir diyen Başkan Hacı Canik, “Çamoluk Derneği arkasındaki güç ile İstanbul’un değil Türkiye’nin en büyük derneğidir” dedi.

Yine görev süremiz içerisinde yaptığımız Çamoluk Bal Festivallerinde teveccüh göstererek “Bal Ağalığı” yarışı ile katkıda bulunan İş Adamlarımızdan Sayın Zeynel Nazlı ve Ergül Bakırhan’a da buradan teşekkür ediyorum" dedi.

Çamoluk Haber