Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
30 HAZİRAN Perşembe 05:17

FİSKOBİRLİK, Üreticilere Coğrafi İşaretli Ürünlerin Kullanım Hakkı Belgelerini Verdi

Özel ve tüzel kişilerin “Coğrafi İşaretli Ürün Adının Kullanım Hakkı Belgeleri” FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Av. Lütfi Bayraktar tarafından takdim edildi

Giresun
Giriş Tarihi : 17-06-2022 09:50   Güncelleme : 17-06-2022 10:00
FİSKOBİRLİK, Üreticilere Coğrafi İşaretli Ürünlerin Kullanım Hakkı Belgelerini Verdi

Özel ve tüzel kişilerin “Coğrafi İşaretli Ürün Adının Kullanım Hakkı Belgeleri” FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Av. Lütfi Bayraktar tarafından takdim edildi

FİSKOBİRLİK tarafından Türk Patent ve Marka Kurumunda menşe adı ile tescillenen “Giresun Tombul Fındığı”, “Giresun Sivri Fındığı”, “Giresun Kalınkara Fındığı/Giresun Karası” coğrafi işaretli ürünler ile bu ürünlerden üretimi gerçekleşen ve mahreç işareti ile koruması sağlanan “Giresun Fındık Ezmesi” nin üretim, pazarlama ve dağıtımı yapan aynı zamanda coğrafi işaret denetimleri sonucunda denetimlerden geçen başta üreticiler olmak üzere özel/tüzel kişilerin “Coğrafi İşaretli Ürün Adının Kullanım Hakkı Belgeleri” FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Av. Lütfi Bayraktar tarafından takdim edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Av. Lütfi Bayraktar; “Günümüzde gıda alanında yaşanan en önemli husus güvenilir ve sağlıklı gıdadır. Güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşmanın yolu tarımdan, kırsal kalkınmadan ve özellikle coğrafi işaretlerden, geleneksel ürünlerden geçmektedir. Dolayısıyla güvenli ve güvenilir gıdada önemi fazlasıyla artan coğrafi işaretli ürünlerin ve geleneksel ürünlerin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir.

FİSKOBİRLİK olarak kararlı ve gayretli çalışmalarımız sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde üç ürünümüzün menşe adı ile bir ürünümüzün de mahreç işareti ile ülkemizde korunması sağlanmıştır. Coğrafi işaretli ürünleri tescil ettiren olarak FİSKOBİRLİK’in koordinasyonunda ve denetim merciinin eşliğinde ürünlerimizin denetimleri titizlik ile gerçekleştirilmiştir. Tamamlanan denetim süreçlerinin ardından başta üreticilerimiz olmak üzere özel/tüzel kişiler ile bir araya gelinerek “Coğrafi İşaretli Ürün Adının Kullanım Hakkı Belgelerini” teslim etmek bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir.

Dünyada gıda sektöründe sürdürülebilirlik artık aranan temel bir kriter haline gelmiştir. Bacasız sanayimizin anahtarı olan coğrafi işaretli ürünlerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve kalitesinin korunması için denetimleri büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla FİSKOBİRLİK olarak coğrafi işaretli ürünlerimizin denetimleri üzerinde hassasiyet ile durmaktayız.

Bu vesileyle başta üreticilerimiz olmak üzere coğrafi işaretli ürünlerimizin tescil ve denetim sürecinde özveriyle çalışan ekibime, denetim merciinde yer alan paydaşlara ve FİSKOBİRLİK’in coğrafi işaret danışmanlık firması olarak tüm süreçlerde titizlik ile çalışan Özener Patent’e ve ekibine teşekkür ediyorum. “ dedi.

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı