İstanbul
Giriş Tarihi : 05-01-2020 21:37   Güncelleme : 05-01-2020 21:57

H.Avni İşcan, yapılan çalışmalarımız ürünlerini verecek

İstanbul Şebinkarahisar Vakfının düzenlediği gecede vakıf başkanı H. Avni İşcan İstanbul Şebinkarahisar Vakfının projelerini anlattı.

H.Avni İşcan, yapılan çalışmalarımız ürünlerini verecek

İstanbul Şebinkarahisar Vakfının düzenlediği gecede vakıf başkanı H. Avni İşcan vakıf projelerini anlattı.

Konuşmasına, "Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi, kültürü, doğası, havası, suyu, yetiştirdiği bilim, sanat, devlet adamlarıyla Şebinkarahisar’da bir başkadır bizler için." diyerek başlayan başkan İşcan konuşmasında şöyle dedi.

"Fatih’in otağ kurduğu Şebinkarahisar"

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini verdiği, Evliya Çelebi'nin, Karadeniz'in Anadolu'ya açılan kapısı dediği, Fatih’in otağ kurduğu Şebinkarahisar; Farklı kültürlerin barış hoşgörü ve dayanışma içerisinde, dünya insanlığına miras bıraktığı, buram buram tarih kokan eski bir vilayet, şimdiki hali ile kalkınmaya ve gelişmeye susamış bir yöredir.

Şebinkarahisar’ın 1920 deki nüfusu 51.500, 2019 daki nüfusu ise 14.000.  1960'lı yıllara kadar, ekonomik yapı tarıma dayalıyken, Kelkit vadisinin ticaret merkezi konumunda olan Şebinkarahisar'da el sanatları, dokumacılık, saraciye, mazmanlık, tabakçılık, demircilik gibi faaliyetlerin olması Şebinkarahisar’ı ekonomik ve sosyal yönden cazibe merkezi haline getirmişti. Ancak, yöremizde kurulu bir sanayi tesisinin olmayışı, ulaşım ve alt yapı eksiklikliği, hizmet sektörünün yeterince gelişmemesi, merkezi otoritenin bölgemize yatırım yapmamış olması, ülkede yaşanan hızlı değişimle birlikte şehrimizde göç vermeye başlamıştır.

"Vakıf anlayışı ile projelerimizi 4 başlıkta topladık."

Büyük şehirlere gelen hemşehrilerimiz, çalışmışlar ve bulundukları yerlerde mevki ve yetki sahibi olarak yaşam mücadelesi vermişlerdir.

Özünde insan olan ve tüm insanların mutluluğunu amaçlayan bir sistemler bütünü olan vakıf anlayışı ile projelerimizi 4 başlıkta topladık.

1-         EKONOMİK PROJELER

a-         Ceviz ormanı projesi

b-         Kenevir ekim projesi

c-         Tarım ve hayvancılık projesi

d-        Organik tarım ve kooperatifçilik projesi vb

2-         SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELER

a-Tarihi kentler birliği, çekül vakfı işbirliği ile, Şebinkarahisar'ın yerleşim analizi, kültür odaklı gelişme projeleri.

b-  Sakin şehir - iktisadi kalkınma projeleri.

3-         ÇEVRE PROJELERİ

a-         Komşu ilçelerle birlikte bölgesel sorunların araştırılması projesi

b-         Bölgesel endemik bitkilerin araştırılması, korunması projesi,

c-         Kırsal kalkınma ve doka katkıları ile yöresel ürünlerin değerlendirilmesi projesi (sebze, meyve, kurutma tesisi)

4-         EĞİTİM ÇALIŞMALARI PROJESİ

a-Eğitime destek, geleceğe hizmet düşüncesi ile orta eğitimde robotik kodlama eğitim projesi

b- Meslek yüksek okullarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız, üniversite, sanayi işbirliği projesi.

Dört başlıkta topladığımız projelerimize başladık, epeyce bir yol aldık. Bu projeler kapsamında ceviz ormanı projemize Orman Bakanlığımız, üniversite ve vakfımızın ortak çalışmaları ile 2016 yılında başlandı. Tamzara Mahallesi Altın tepsi mevkiinde 100 dönümlük alanda 1500 adet ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Alanın etrafını kafes telle çevirdik, damlama sulama sistemini kurduk. Ümitli ve gururluyuz, beş yıl sonra alın ve akıl teri dökerek yapılan çalışmalar ürünlerini verecek, özelde Şebinkarahisar'a, genelde ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır."