Giresun
Giriş Tarihi : 27-09-2021 14:28   Güncelleme : 27-09-2021 15:35

Karabağ’ın Ermeni işgalden kurtuluşu Giresun'da anıldı

Karabağ’ın Ermeni işgalden kurtarılışının birinci yıl dönümü dolayısıyla Giresun’da anma etkinliği düzenlendi.

Karabağ’ın Ermeni işgalden kurtuluşu Giresun'da anıldı

Karabağ'ın Ermeni işgalden kurtarılışının birinci sene dönümü dolayısıyla Giresun'da anma aktifliği düzenlendi.

 

Ermenistan'ın uzun seneler süresince işgal altına yakaladığı Karabağ'ın, Azerbaycan ordusunun başlattığı işlemle geri alınmasının üzerinden bir sene geçti. Giresun Azerbaycanlılar Derneği, Karabağ Galibiyetinin birinci sene dönümü dolayısıyla Atatürk Alanına aktiflik tertip etti.

 

 

Giresun Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Elgün Memmedov, 44 gün süren savaşın ardından Ermenistan'ın onca yardıma karşın Karabağ'ı Azerbaycan Ordusuna teslim etmek zorunda kaldığını belirtti.

 

 

Memmedov yaptığı konuşmada, “Senelerin hasretini sonlandıran bu savaşın en büyük kahramanları Azerbaycan Ordusu'dur. Ordusu ve Başkumandanı çevresinde tek vicdan, tek soluk olarak birleşen Azerbaycan milletidir. Bu savaşın kahramanları, Azerbaycan'ın başarısına coşan kardeşleri, arkadaşlarıdır. Kardeş deyince akla gelen Türkiye'dir. Hem Türkiye milleti hem de devleti savaşın her aşamasında Azerbaycan'a her türlü dayanağı verdi. Biz Azerbaycan Türkleri bu dayanağı asla unutmayacağız. Ebediye dek minnet dinleyerek, bu minneti kardeşliğimizin sembolü olarak andıracağız. Ne mutlu bize ki Türkiye gibi kardeş devletimiz ve vatanımız var. Azerbaycan ismine Türkiye'mize teşekkürü borç öğrenirim. Varlığınız daim olsun. Bize bu keyfi yaşatmak için canlarını feda eden kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Her birini hürmetle yad ediyoruz. Anınız, kahramanlığınız asla unutulmayacak. İsminizi tarihe ve kalbimize kazıdınız, orada ebediye dek yaşayacaksınız” ifadelerini kullandı.

 

 

İstiklal Marşı ve Azerbaycan Ulusal Marşının okunmasıyla başlayan aktiflik yapılan konuşmaların ardından Karabağ Savaşına ait resim sergisiyle sona erdi.