Teknoloji
Giriş Tarihi : 26-10-2021 19:59   Güncelleme : 27-10-2021 02:25

macOS Monterey artık indirilebilir

Uyumlu bir Mac bilgisayarınız varsa, macOS'in en son sürümü Monterey artık indirilebilir. Yeni özellikler arasında Hızlı Notlar, FaceTime iyileştirmeleri ve AirPlay ince ayarları yer alıyor.

macOS Monterey artık indirilebilir

Apple'a göre macOS'in en son sürümü Monterey artık indirilebilir. Yazılım birkaç aydır herkese açık beta sürümünde bulunuyor, ancak bugünkü sürüm, Apple'ın yazılımın günlük kullanıma hazır olduğunu düşündüğü anlamına geliyor.

Geleneksel olarak Apple, macOS'un en son sürümünü Haziran ayında WWDC'de duyurdu. Yeni özellikler arasında Mac'leri iPhone'lardan ve iPad'lerden içerik oynatmak için AirPlay hedefi olarak ayarlama yeteneğinin yanı sıra Apple'ın iOS otomasyon yazılımı Kısayollar yer alıyor. Ayrıca FaceTime'da iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir Hızlı Not özelliği de yapılmıştır. Nelerin yolda olduğuna dair tam bir özet için, Temmuz ayındaki önizlememize ve Apple'ın kendi özellik listesine göz atın.

Apple'ın WWDC 2021'deki sürükle ve bırak demosuna göz atın.

Ne yazık ki, Monterey'in en büyük yeniliklerinden bazıları eklemeler, Evrensel Kontrol ve SharePlay, lansman sırasında mevcut görünmüyor. Apple, her iki özelliğin de "bu sonbaharda" kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Evrensel Kontrol, Apple'dan Craig Federighi'nin WWDC'de gösterdiği gibi, dosyaların birkaç farklı makine arasında sürüklenip bırakılmasına olanak tanır. Ayrıca Mac'ler, MacBook'lar ve iPad'ler de dahil olmak üzere birden fazla Apple cihazını aynı fare ve klavyeyle kontrol etmenize olanak tanır.

SharePlay, FaceTime üzerinden bağlıyken müzik, TV şovları, filmler ve daha fazlasının paylaşılan deneyimlerini etkinleştirir. . Apple, kullanıma sunulduğunda bu özelliği Apple Music, Apple TV+ ve adsız "popüler üçüncü taraf hizmetleri" ile kullanabileceğinizi söylüyor.

Safari'nin varsayılan olarak artık bir WWDC'de tanıtılan tartışmalı yeni sekme tasarımından ziyade daha geleneksel bir arayüz. İlk kullanıcılar, diğer şeylerin yanı sıra, değişikliklerin o anda hangi sekmenin etkin olduğunu bulmayı çok zorlaştırdığından şikayet etti.

Monterey'i çalıştırabilen Mac'lerin tam listesi aşağıda bulunabilir:

iMac (2015 sonu ve sonrası) iMac Pro (2017 ve sonrası) Mac Pro (2013 sonu ve sonrası) Mac Mini ( 2014 sonu ve sonrası) MacBook Pro (2015 başı ve sonrası) MacBook Air (2015 başı ve sonrası) MacBook (2016 başı ve sonrası)

Takip edenler için, geçen yıl Big Sur'a sahip olan birkaç model var. Monterey partisinin dışında bırakıldı. Bunlar arasında 2015 MacBook, 2013 MacBook Air, 2013'ün sonlarında MacBook Pro ve 2014 iMac bulunur. İşte Apple'ın kendi modelinizi tanımlama kılavuzu ve makinenizi güncellemek için bizim kılavuzumuz.

Monterey'i yüklemek için Sistem Tercihleri ​​> Yazılım Güncelleme'ye gidin (veya Spotlight'ta "Yazılım Güncellemesi"ni arayın). Monterey uygun bir kurulum olarak görünürse, kurulum işlemini başlatmak için yükseltme düğmesine tıklayabilirsiniz. Görünmezse, kullanıma sunulmaya devam ettiği için daha sonra tekrar kontrol etmeniz gerekebilir.

Güncelleme 25 Ekim, 13:25 ET: Hakkında bilgi eklendi SharePlay ve Monterey'in nasıl kurulacağına ilişkin talimatlar.