Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
30 HAZİRAN Perşembe 04:49

Nejat Okuyar'dan Açıklama, Şebinkarahisar 2023 Yılında Doğalgazını Kullanacak

Şebinkarahisar adına ‘’Doğalgaz ile ilgili başvuru yok, Şebinkarahisar oyalanılıyor’’ başlığıyla yapılan haberlere istinaden, AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar açıklama yaptı.

Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 13-06-2022 22:04   Güncelleme : 13-06-2022 22:09
Nejat Okuyar'dan Açıklama,  Şebinkarahisar 2023 Yılında Doğalgazını Kullanacak

Şebinkarahisar adına ‘’Doğalgaz ile ilgili başvuru yok, Şebinkarahisar oyalanılıyor’’ başlığıyla yapılan haberlere istinaden, AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar açıklama yaptı.

AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar yaptığı açıklama ’da şöyle dedi.

“07.06.2022 tarihinde Yeni Şebinkarahisar gazetesinde, Esnaf odası Başkanı Oktay Alp’in EPDK ile yaptığı yazışmaya istinaden yapılan ‘’Doğalgaz ile ilgili başvuru yok, Şebinkarahisar oyalanılıyor’’ başlığıyla yapılan asılsız, sadece insanların aklını karıştırmaya odaklanmış bu haber üzerine bir açıklama yapılması gerekliliği duyulmuştur.

Her şeyden önce Oktay Alp’e de verilen cevapta bizimde EK-1 ismiyle paylaştığımız belgede de yazdığı üzere, 10 bin nüfusun üzerinde yer alan ilçelere doğalgaz verilmesi ile ilgili çalışma. 2021 yılında başlatılan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve BOTAŞ ın ortak yürüttüğü 2021 ve 2026 yılları arasında 367 yerleşim yerine daha doğalgaz arzı sağlayacak bir çalışma olup, bu çalışmada hangi ilçelerin hangi yıllarda doğalgaza kavuşacağı nettir. Şebinkarahisar bu çalışmada bu listede 2023 yılında gaz verilecek ilçeler kapsamındadır.

Yani dolayısıyla doğalgaz arzı yapılacak ilçeler kapsamına alınması, ilçemiz belediyesinden EPDK’ya gidecek herhangi bir talebe ya da bir meclis kararına bağlı değildir.

Biz bu kararın alınma sürecini de, sonrasını da her aşamasını titizlikle takip ediyoruz. Hedefimiz planlanan 2023 yılında yapılacak gaz arzının bu yılsonuna kadar gerçekleşmesi, en azından dağıtıcı firma olan AKSA nın bu yılsonuna doğru ilçemizde çalışmalara başlamasıdır, hala bu yönde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yaklaşık 1 ay önce Giresun Milletvekilimiz Cemal Öztürk’le doğalgaz arzımızın 2022 yılına çekilmesi gündemiyle TBMM’de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih DÖNMEZ ’den randevu alarak talebimiz iletilmiş, Bakanımızda konuyu gündemine alacağını ifade etmiş, fakat daha sonrasında koşulların değerlendirildiğini ve Şebinkarahisar’a doğalgaz arzının 2023 te gerçekleşeceğini yazılı olarak tarafımıza göndererek bilgi vermişlerdir..

Yine aynı şekilde, Şebinkarahisar’ doğalgaz arzını sağlayacak AKSA firması da 17.11.2021 tarihinde Şebinkarahisar Belediyesine yazdığı yazıyla Şebinkarahisar ilçesi için çalışmaların başlatılacağı ve bununla ilgili çeşitli dokümanları da resmi yazıyla istemiş, Belediyemiz yine sizlerle paylaştığımız üzere istenilen tarihte bu yazıya cevabını ve ilgili dokümanları göndermiştir.

Şebinkarahisar halkı AK Parti iktidarları döneminde hiçbir zaman oyalanmamış, bundan sonra da oyalanmayacaktır. Şebinkarahisar 2023 yılında doğalgazını kullanacaktır ve bu kapsamda da yılsonuna kadar fiili olarak çalışmalar başlayacaktır. Ak Parti ilçe Başkanlığı olarak sürecin tamamına hâkimiz ve sürecin her adımını aşama aşama takip ediyoruz, şuan depolama yapılacak alanın tespiti ve AKSA firmasına tahsis edilme sürecindeyiz, kısa sürede tamamlayacağız, bu aşamadan sonra süreç daha da hızlanacak.

Esnaf odası başkanı yeni seçilmesinin de verdiği heyecanla; ilçemizi dolayısıyla direk esnaflarımızı da ilgilendiren bir konu olması hasebiyle ‘doğalgaz arz’ sürecinin takip etmesi elbette olması gereken olağan bir durumdur.

Fakat Alp’in sivil toplum kuruluşu başkanlığı tercihini yaparken siyasi müzakere, toplumsal uzlaşma ve iletişim yöntemlerini esas alarak konunun muhataplarından direk bilgi alarak beyanatlarını daha bir sorumluluk bilinciyle ortaya koyması gerekirdi. Alp bu belgeleri bu bilgileri bizden istememesine rağmen bu basın açıklamasının ardından kendisiyle paylaşacağız. Eğer kendisinin de arz etmesi durumunda zaman zaman süreçle ilgili kendisini bilgilendirmeye de hazırız.

Esnaf odası Başkanı Oktay ALP, siyaset yaptığı dönemlerde de, başta Eğribel Tünelinin balon olduğu, yapımına başlanan cezaevinin başka bir ilçeye kaydırıldığına dair bir takım beyanatlarda bulunmuştu. Ama onun adına maalesef ki her iddiasında yanıldığı gibi doğalgazla ilgili ‘Şebinkarahisar uyutuluyor’ iddiasında da yanılacak. Hemşerilerimiz müsterih olsunlar; Eğribel Tünelini açtığımız gibi, cezaevinin yapımına başladığımız gibi doğalgazı da 2023 yılında Şebinkarahisar halkının hizmetine sunacağız.”

Nejat OKUYAR

Ak Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı