Giresun
Giriş Tarihi : 16-10-2021 22:57   Güncelleme : 16-10-2021 22:57

Numan Kurtulmuş: “Türkiye özgüven kazandı”

millet kaynaşmasıdır" dedi.

Numan Kurtulmuş: “Türkiye özgüven kazandı”

ulus kaynaşmasıdır" dedi.


AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, partisinin Şehir Danışma Meclisi buluşmasına katılmak için geldiği Giresun'da basın üyeleriyle buluştu. Giresun Belediyesi Sosyal Kuruluşlarında basın üyelerine açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, Türkiye'nin AK Parti yarıyılında çok şeyler muvaffak olduğunu, ancak en ehemmiyetlisi “özgüven kazandığını, devlet ulus kaynaşması sağlandığını ve vesayet odaklarının geride kaldığını söyledi. Kurtulmuş, “AK Parti yarıyılında yollar, köprüler, havaalanları, süratli tren yatırımları yapıldı. Helikopter motoru yapıldı birkaç sene içerisinde uçak motoru yapılacak, uzay çalışması başlatıldı vesaire. Bunların hepsi hoş çalışmalar, ancak Türkiye bu yarıyılda ehemmiyetli büyümelerde yaşadı. Bu büyümelerden en ehemmiyetli özgüven kazanmasıdır. Biz onu yapamayız, bunu yapamayız, Türkiye'nin tanklarını, tüfeğini biz yapamayız diye bir altlık kompleksi içerisinde hareket edilir öyle olunca da hiçbir şey yapılamazdı. Şimdi Allah'a şükür Türkiye her alanda bir özgüvenle kendine gelmiştir. Bu bir ulus için en büyük kazanımlardan birisidir. İkincisi, devlet-ulus kaynaşmasıdır. Evvelden devlet başka telden çalar, ulus başka telden çalardı. Devlet halkın önceliklerine hiç haysiyet etmezdi. Diyor ya şair: ‘Devlet dediğin çatık kaşlı bir zat.' Hele hele Karadeniz'de hükümet dediğin jandarmanın dipçiğinden ibarettir. Allah'a hamdolsunsun ki bunlar geride kaldı. Üçüncüsü ise, artık vesayet odaklarının geride kalmasıdır. Yeri geldi darbelerdi, yeri geldi, yeri politik cinayetler, yeri geldi cemiyetsel kutuplaştırmalardı. Politik partileri kapatarak politik istemi ortadan kaldırmaktı. Bu politik odaklar, halkın demokrasisini de, ekonomisini de, ticaretini de ziyan ederlerdi. Alt yukarıya 70 küsur yıldır devam eden çok partili politik yaşamımızda AK Parti yarıyılında, partimizin de Cumhurbaşkanımızın da kararlılığıyla bu vesayet odakları silinmiş bir kenara atılmıştır. Ancak şunu da öğreniyoruz her ne kadar 15 Temmuz darbelerin sonlandırıldığı bir tarih olsa da siyaset alanında AK Parti ile Tayyip Erdoğan ile gayret edemeyeceğini düşünenler, zekalarının artta vesayet üslubuyla konuşuyorlar. Dolayısıyla özgüven, devlet-ulus kaynaşması ve vesayet odaklarının arınılması üç büyük kazanımızdır” dedi.“Fındıktan katma değer üretecek AR-GE çalışması yapılmalı”


Dünyada fındık imalinde lider ülke olunmasına karşın, fındıktan yeterince katma değer üretilmediğini de ifade eden Kurtulmuş, “Son birkaç yıldır Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya müdahale ediyor. Bu biçimde Toprak Mahsulleri Ofisi, Yurttaşımızı haksız rekabetin neşesine alışmış olan tüccarın eline vazgeçmiyor. Ancak üzüldüğümüz taraf fındıktan yeterince katma değer üretemeyen bir piyasaya sahip olmaktır. Dünyanın yüzde 70 fındığını üreteceksin, ancak dünya fındık sanayisindeki kaymak kısmını bizden fındık ithal eden ülkeler gıda. Bununla alakalı AR-GE çalışmaları yapmalıyız. Fındığı tanıyan bir ülke olarak bunu yapacağımıza inanıyoruz” dedi.Güney Çevreyolu için hedef 2023


Sivil Cemiyet Temsilcilerinin de katıldığı buluşmada Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu'nun Güney Etraf Yolu projesiyle alakalı sorduğu suali yanıtlayan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise henüz bir yatırım tasarlanmasının olmadığını belirterek, Ordu'da devam eden Güney Etraf Yolu Projesinin ardından Giresun Çevreyolu Projesi'nin de 2022 senesinde projelendirilip, 2023 seneyi yatırım programına alınabileceğini kaydoldu.