İstanbul
Giriş Tarihi : 03-07-2019 23:37   Güncelleme : 03-07-2019 23:45

Öğrenimin Geldiği Durum Hepimizi Üzmüştür

ŞEBDER Başkanı Prof. Dr. Tayfun Yücel Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okullarında bazı bölümlerin kapatılmasıyla ilgili basın açıklaması.

Öğrenimin Geldiği Durum Hepimizi Üzmüştür

İSTANBUL :ŞEBDER Başkanı Prof. Dr. Tayfun Yücel Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okullarında bazı bölümlerin kapatılacağı haberleri ile ilgili basın açıklaması yaparak çözüm önerilerini gündeme getirdi.

Sevgili Şebinkarahisarlılar,

Şebinkarahisar'ımızın bu günlerde öne çıkan ve sosyal medyada da haklı tepkilere neden olan önemli sorunlarından biri olan yüksek öğrenimin bugün geldiği durum hepimizi derinden üzmüştür.

Öğrenci kontenjanlarının azaltılması, yerinde yönetim ilkesinin tam çalışmaması kampüsde ve merkezdeki sosyal ve yeşil alanların yetersizliği, öğretim üyesi kadrolarındaki eksiklikler ana sorunlar olarak karşımızda durmaktadır.

Bu eksiklikler öğrenci sayılarımızın azalmasına ve yöremizdeki eğitim ve ekonomik faaliyetlerin aksamasına yol açmaktadır.

Bunu el birliği ile düzeltmek ana amacımızdır. Bu konuda akademik görüşlere ve sivil toplum örgütlerinin desteğine ihtiyaç vardır.

ŞEBDER, Şebinkarahisar gençliğinin, eğitiminin, sosyal ve ekonomik kalkınmasının daima yanında olan bir dernek olarak tüm Şebinkarahisar birleşenlerini bu konuda duyarlı olmaya, çözümler üretmeye, akademiyi ve öğrencileri dinlemeye çağırmaktadır. Hızla alınması gereken önlemlerin bazıları şunlardır.

1) Daha vakit varken uygulamalı bölümlere öğrenci kontenjanı verilmeli ve MYO daki kontenjanlar arttırılmalıdır.

2) 4 Yıllık uygulamalı bölümlerin ve MYO müdürlerinin Şebinkarahisar da ikamet eden öğretim üyeleri arasından seçilmesi hizmetin devamlılığı açısından esastır.

3) Kampusun sosyal yapısı düzenlenmeli, parklar, bahçeler, spor alanları, kafeler oluşturulmalı ve öğrenciler için daha cazip bir kampus olması sağlanmalıdır.

4) Kütüphane gelistirilmeli, büyütülmeli hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin ihtiyacına tam cevap verebilmelidir.

5) Öğretim üyelerinin severek ve isteyerek görev yapması için destek olmalı, gerekirse maaş desteği gibi teşvik edici argümanlar kullanılmalıdır.

6) Öğrencilerin ailelerinin yanına gidip gelişi için otobüs ücreti takviyesi yapılmalıdır.

Tüm bu önerilere rağmen Şebinkarahisar Belediyesi, Kaymakamlığı, tüm sivil toplum kuruluşları, esnaflarımız ve halkın katılımına açık bir çalıştay düzenlenmesini teklif ediyoruz.

Bu konudaki çalışmaların devamlı takipçisi olacağımızı bilidirir saygılar sunarız.

Prof. Dr. Tayfun Yucel

Şebder Yönetim Kurulu Başkanı