Haber
Giriş Tarihi : 24-09-2021 23:40   Güncelleme : 24-09-2021 23:40

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün; Elektronik sınav merkezlerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün; Elektronik sınav merkezlerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz

Ankara, İstanbul ve İzmir'den sonra dördüncü olarak açılan, Çukurova Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki Adana Çukurova e-sınav merkezinde inceleme yapan ÖSYM Başkanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Halis Aygün, teknolojik gelişmeleri sınav süreçlerine yansıtarak çalışmaya ve yeniliklere devam ettiklerini vurgulayarak, “herkes için her yerde olma ilkemiz gereği adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için bölgesel olarak elektronik sınav merkezlerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz." dedi.

 

 

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM ile Çukurova Üniversitesi arasında 23 Ekim 2019'da imzalanan protokolle Adana Çukurova e-sınav merkezinin kurulması için çalışmalara başlandığını dile getirerek, Adana Çukurova e-sınav merkezinde ilk elektronik sınavın 30 Mayıs 2021'de 152 adayın katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Halis Aygün, Adana Çukurova e-sınav merkezine ilişkin şu bilgileri verdi:

 

"Şu ana kadar Adana'da yaptığımız 5 elektronik sınava 1047 aday katıldı. Adana e-sınav merkezimiz, çağın gerektirdiği yüksek teknolojiyle donatıldı. Merkezimizde yüz tanıma sistemi, ortalama 86 aday kapasiteli 4 adet sınav salonu, 1 adet engelli aday salonu, sinyal kesici, x-ray cihazı, emanet dolapları, 360 derece açılı kamera sistemi ve otopark bulunmaktadır."

 

ELEKTRONİK SINAV MERKEZLERİNİN KAPASİTESİ 6 BİNE YAKLAŞTI

 

Halis Aygün, ÖSYM'nin 2014'te Ankara'da İngilizce dilinde 80 adayın katılımıyla ilk elektronik sınavı yaptığını belirterek, e-sınav merkezlerine ilişkin şunları söyledi:

 

"Ankara, İstanbul ve İzmir'de ortalama 5 bin 600 aday e-sınavlara katılıyor. Bugün ise 350 kişi kapasiteli Adana e-sınav merkezimizin de açılmasıyla e-sınavlara 6 bine yakın aday katılabiliyor. Ayda en az bir olmak üzere yılda ortalama 15 adet gerçekleştirdiğimiz e-sınavlara 50 binin üzerinde aday katılmaktadır. Yaptığı sınav sayısı ve hizmet verdiği aday kitlesinin büyüklüğü bakımından dünya çapında önemli bir kurum olan ÖSYM, elektronik yabancı dil sınavı uygulamalarına İngilizce'nin yanı sıra Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dahil olmak üzere 10 farklı dilde devam etmektedir."

 

ÖSYM Başkanlığı olarak teknolojik gelişmeleri sınav süreçlerine yansıtarak çalışmaya ve yeniliklere devam ettiklerini vurgulayan Aygün, "Bu doğrultuda herkes için her yerde olma ilkemiz gereği adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için bölgesel olarak elektronik sınav merkezlerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.