Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 18-08-2019 16:28   Güncelleme : 18-08-2019 20:01

Prof. Dr. M. Zahir Bakıcı Şebinkarahisar MYO'nun Röntgenini Çekti

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda düzenlenen Çalıştayda Prof. Dr. M. Zahir Bakıcı adeta içini döktü.

Prof. Dr. M. Zahir Bakıcı Şebinkarahisar MYO'nun Röntgenini Çekti

Prof. Dr. Zahir Bakıcı Şebinkarahisar MYO'nun Kuruluşunu ve son geldiği durumu değerlendirdiği konuşmasında "Cumhuriyet üniversitesinde kalsaydık, bugün bizim üç tane fakültemiz, hatta üniversite olma durumumuz vardı. Okulumuzun bu gün geldiği nokta içler acısı" dedi.

"Bizler iyi bir adam olabiliriz, iyi bilim adamları olabiliriz ama idarecilik farklı bir yetenektir."

Prof. Dr. Zahir Bakıcı konuşmasına şöyle devam etti."Giresun Üniversitesi Rektörümüz yeni göreve başlamış, Şebinkarahisar MYO'nun sıkıntısını kucağında bulmuş. Burada görev yapan arkadaşlarım bir ya da bir buçuk yıldır burada görevdeler onlarda bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmış ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bizler iyi bir adam olabiliriz, iyi bilim adamları olabiliriz ama idarecilik farklı bir yetenektir.

"Çabalarımızın sonucu bumu olmalıydı?"

Yıllarca ben üniversite senotalarında, üniversite yönetim kurullarında görev aldım. Üniversitemizin disiplin kurulu başkanlığında bulundum. Burada Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulunun kuruluşunu anlatıp vaktinizi almak istemiyorum. Ama çok sıkıntılı bir dönemden geçerek biz bu okulumuzu kurduk. Bütün Şebinkarahisarlıların bu okullarımızda emeği var. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda üzüntü verici bir durumdayız. Çabalarımızın sonucu bumu olmalıydı?

"Bizim bugün üç tane fakültemiz, hatta üniversite olma durumumuz vardı."

Giresun Üniversitesi kuruluş aşamasındayken ben Hancılar otelinin altındaki salonda üç yüz kişiyi topladım. Yapmayın etmeyin Cumhuriyet Üniversitesinden ayrılmayalım. Bir süre bekleyelim görelim dedim ama bazı arkadaşlarımızın siyasi hırsları bizi bugünkü noktaya getirdi. Halbuki, Cumhuriyet üniversitesinde kalsaydık bizim bugün üç tane fakültemiz, hatta üniversite olma durumumuz vardı.

Benden önceki konuşmacı arkadaşlarımı dinlerken üzüldüm. Beni bağışlasınlar onları üzmek kırmak istemiyorum. Arkadaşlarımız yeni yapacağımız ne var diyorlar. Şebinkarahisar'da doğru dürüst binalarımız yokken, doğru dürüst yurtlarımız, imkanımız yokken Cumhuriyet üniversitesinde bölümler kapanıyordu. Bir gün üniversite senatosunda bana dediler ki sen ne yapıyorsun da burada bölümleri biz dolduramazken kilometrelerce ötede siz yeni açılan bölümleri dolduruyorsunuz. Nedir bunun formülü diye sordular. 

"Öğrencinin arzularını isteklerini yerine getireceksiniz."

Ben cevap vermeden genel sekreterimiz cevap verdi. Ben bugün öğrenci olsam Zahir Bakıcı hocanın okuluna kaydolurum dedi. Hoca, öğrencisini anasını babasını alıyor arabasına bindiriyor Şebinkarahisar'a götürüyor. Kaydını bizzat yaptırıyor, yurdunu ayarlıyor ihtiyaçlarını karşılıyor dedi. Öğrencilerim beni gece geç saatlerde bile arıyordu. O zamanlar cep telefonu da yoktu. Beni evimden ödemeli arıyorlardı. Bu cesareti bu güveni onlara vermiştim ben. Bana ulaşabiliyorlardı, benim burada olmam ya da olmamam fark etmiyordu. Ne demek istediğimi anlatabildim mi. Burada kantinde poğaça bittiğinde daha buradaki müdür yardımcısı arkadaşımın haberi olmadan benim haberim oluyordu. Öğrencinin arzularını isteklerini yerine getireceksiniz. İstek arzu derken keyfi istek ve arzularını değil. Öğrenci unutulur mu ya. Onlar velinimetimiz. Öğrenci varsa öğretim üyesi var. Öğrenci yoksa burada duvara taşa kayaya mı dersmi vereceğiz.

"Tercihler başladığında ilk önce bizim okulumuzun kontenjanları doluyordu."

Biz okulumuzu Giresun Üniversitesine teslim etmeden, kazanımlarını kaybeden şehir diye bir kitap yazdım. Bu günleri tahmin ederek eğer bir gün okulumuz sıkıntıya düşerse, düşmemesi için neler yapılması gerektiğini, düşerse de neler yapılması gerektiğini bu kitapta yazdım. Şebinkarahisar'daki bütün esnaf arkadaşlarıma bu kitabı tek tek dağıttım. Okuldaki arkadaşlara verdim. Ama ben görüyorum ki bu kitap okunmamış yeterince ilgilenilmemiş. Hazıra dağ dayanmaz demişler. Biz öğrencilerimizi spor etkinliklerine veya diğer etkinliklere beş otobüs on otobüs tutarak Sivasa götürüyor, en güzel mekanlarda eğlendiriyor, en güzel otellerde ağırlıyor, en güzel lokantalarda yemeklerini yediriyor, onların her türlü istekleriyle ilgileniyor, masraflarını da biz kendimiz karşılıyorduk. Öğrenci, Şebinkarahisar'dan o kadar memnun ayrılıyordu ki gittiği köyünde, şehrinde, arkadaş çevresinde bizim okulumuzdan bahsediyordu. Tercihler başladığında ilk önce bizim okulumuzun kontenjanları doluyordu.

"Bana ne Türkiye'nin başka yerlerinde öğrenci kontenjanları düşmüşse bana ne."

Eğer öğrencilerimize kendi çocuklarımız gibi bakmaz, onları ihmal eder görmezlikten gelirseniz bu binalar boşalır. Geldiğimiz noktaya bakın ya cici cici binalar var, harika bir kampüs var, harika bir şehir var, öğrenci yok. Ne demek öğrenci yok? Öğrenci yok demeyi ben kabul edemem. Öğrenci yoksa bende bir eksiklik, noksanlık yanlışlık var demektir. Bir yerde hata yapıyorum demektir. Niye başka yerde öğrenci varda burada yoktur? Bana ne Türkiye'nin başka yerlerinde öğrenci kontenjanları düşmüşse bana ne. Bu okulun sorumluları, ben buradan sorumluyum. Burayı düşüneceğim arkadaş. Ben burada yaşıyorum, ben buradan maaşımı alıyorum demeli. Ben isterdim ki bu güne gelmeden önce, bu duruma düşmeden önce yetkili arkadaşlarımın çözüm üretmelerini isterdim." diyerek örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com

Fotoğraf: Ahmet Yeles