Sağlık
Giriş Tarihi : 25-10-2021 15:32   Güncelleme : 25-10-2021 16:46

Ruhsal dengesizliklerin ileri aşaması ruh hastalıklarıdır

"Ruh Sağlığı ve Hastalıkları" ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir....

Ruhsal dengesizliklerin ileri aşaması ruh hastalıklarıdır

"Ruh Sağlığı ve Hastalıkları" ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir. Psikiyatrinin kapsamına giren şikayetler şunlardır: Uykusuzluk Sıkıntı, sinirlilik Durgunluk, ...

 

“Ruh Sağlığı ve Hastalıkları” ile kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalma psikiyatri denmektedir. Psikiyatrinin kapsamına giren şikayetler şunlardır:
ok1.gifUykusuzluk
ok2.gifSıkıntı, sinirlilik
ok1.gifDurgunluk, huzursuzluk
ok2.gifUnutkanlık, dalgınlık
ok1.gifAşırı şüphecilik
ok2.gifTaşkınlıklar
ok1.gifSürekli gerginlik
ok2.gifKişilik bozuklukları
ok1.gifİnsanlardan uzaklaşma
ok2.gifAlkol ve madde kullanımına ilişkin sorunlar
ok1.gifPanik hissi
ok1.gifFobiler
ok1.gifAşırı kuralcılık
ok1.gifGerçek dışı düşünceler
ok1.gifVücutta açıklanamayan ağrılar, uyuşmalar
ok1.gifGenellikle sıkıntı ve sinirlenme sonrası görülen bayılmalar.

Bu şikayetler psikiyatriyi ilgilendiren sorunların bir kısmıdır.17 Fakat davranış bozuklukları genel olarak “Nevrozlar” ve “Psikozlar” olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.

Tamamıyla çevreden gelen olumsuzlukların etkisiyle kişide düşünce bozukluklarının ve ruhi çatışmaların ortaya çıkması halidir. Nevrozlu bir kişi, çevresi ile birtakım uyumsuzluklar yaşar fakat sıkıntılarının ve sorunlarının farkındadır. En önemlisi, gerçek hayattan kopmaz.
Psikozlarda ise durum oldukça farklıdır. Hasta gerçeklerden tamamıyla kopmuş, kişiliği dağılmıştır. Dahası; muhakemesi ve zihin fonksiyonları bozulduğu için kişi, hasta olduğunun farkında değildir. Hezeyan ve halüsinasyonlar söz konusudur.

Bu iki gruba girmeyen başka anormal davranışlar da vardır. Bu kitapta tüm ruh hastalıklarına yer verilmeyecek, sadece bir kısmı incelenecektir. Burada amaç hem sizlere sık rastlanan bu ruh hastalıklarını tanıtmak hem de ruh sağlığının önemini hatırlatmaktır. Sağlıklı, dengeli bir ruh haline sahip olmanın neden gerekli olduğunu, sağlıksız, dengesiz bir yapının ileride nelere yol açabileceğini görmeniz amaçlanmaktadır.

.