Haber
Giriş Tarihi : 05-09-2018 22:40   Güncelleme : 05-09-2018 22:40

Sakarya Meydan Muharebesi belgeselinin Gala gösterimi büyük ilgi gördü

Devri Alem ekibi ve İsmail Kahraman kültür ve medeniyet tarihimize eşsiz bir eser kazandırdı.

Sakarya Meydan Muharebesi belgeselinin Gala gösterimi büyük ilgi gördü

Avrasya gazeteciler derneğinin sosyal sorumluluk projesi olarak içişleri Bakanlığı. Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Gordion’un düğümü Sakarya Meydan Muharebesi belgeselinin galagösterimi İstanbul Eyüp Sultan belediyesinin ev sahipliğinde Zafer haftası dolayısı ile 31 Ağustos 2018 Cuma günü Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat merkezinde gerçekleşti.  

Gala gösterimine Türkiye büyük millet Meclisi idare Amiri İstanbul milletvekili Hasan Turan, son iki dönem Ak parti merkez karar yönetim kurulu üyesi Eski Kocaeli milletvekili Zeki Aygün,  Eyüpsultan belediye başkanı Remzi Aydın, Türkiye’deki 81 İl dernek ve vakıflarının çatı kuruluşu olan yedi renk tek yürek platformu genel başkanı Ömer Erdoğan, TRT Belgesel kanal Koordinatörü Süleyman. Tezgel Kültür Bakanlığı telif haklarıyetkilisi Karadeniz sivil Toplum örgütleri başkan yardımcısı Giresun Dernekler Federasyonu başkan vekili Fatih aydın, Kadem Halkla ilişkiler başkanı birçok sivil toplum örgütü başkanı ile ulusal basın Gala gösterimine yoğun ilgi gösterdi

Gala gösterimi öncesi Sakarya Meydan muharebesi tarihi belgeler ve fotoğraflar Sergisi açıldı Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından şehitlerin ruhu İçin kuranı Kerim okundu. Eyüp sultan belediye başkanı belgeselin önemine dikkat çekerek Belgesel gösterimin Eylül ve ekim aylarında devam edeceğini açıkladı

Belgeselin çekimine destek olan kurum ve şahıslara plaket takdiminden sonra İsmail Kahraman tarafından Sakarya meydan muharebesinin tarihimizdeki yeri ve önemi anlatıldı.

BÜYÜK TAARRUZ’A GİDEN YOLDA SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

Türk tarihinde büyük önem taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi, 30 Ağustos’a giden yolda en önemli kilometre taşlarındandır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe geçen “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünü Sakarya Meydan Muharebesi’nde söylemiştir. 1921 yılında gerçekleşen ve tarihin en uzun savaşlarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi de 1922’de gerçekleşen Büyük Taarruz’a giden yolda en önemli dönüm noktasıydı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Kurtuluş Savaşı’nda Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasında ve 30 Ağustos’un gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştı.

İKİ YIL SÜREN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Sakarya Meydan Muharebesi için insanüstü bir gayretle çalışma gerçekleştiren, bu kapsamda Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçelerine defalarca giderek günler süren çekimler gerçekleştiren Devri Alem ekibi, kültür ve medeniyet tarihimize eşsiz bir eser kazandırdı. Zaferler tarihimizin mihenk taşlarından olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Mangal Dağı Bölgesi’nin Tarihi Milli Park olmasına öncülük eden ve bölgeyi koruma altına aldıran Devri Alem ekibi, kapsamlı çalışmanın ürünü olan belgeseli, kamuoyuyla buluşturmuş olmanın heyecanını yaşıyor.