Giresun
Giriş Tarihi : 09-10-2021 13:23   Güncelleme : 09-10-2021 13:23

Şebin Cevizi hasadı üreticiyi üzdü, Mayıs ayında yaşanan tarımsal don rekoltede yüzde 90 oranında düşüşe neden oldu

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinin önemli geçim kaynaklarından birisi olan Şebin Cevizi’nde Mayıs ayında yaşanan zirai donun yüzde 90 oranında rekolte kaybına yol açtığı belirtildi.

Şebin Cevizi hasadı üreticiyi üzdü, Mayıs ayında yaşanan tarımsal don rekoltede yüzde 90 oranında düşüşe neden oldu

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinin ehemmiyetli uyum kaynaklarından birisi olan Şebin Cevizi'nde Mayıs ayında yaşanan tarımsal donun yüzde 90 oranında rekolte kaybına yol açtığı belirtildi.


Şebinkarahisar ilçesinde senelik 600 ton yapımıyla ilçede pestil ve köme sektörüne de doğrultu veren cevizin hasadında son safhaya gelinirken, tarımsal don sebebiyle bu sene 50 ton rekolte bekleniyor.


Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, ”Bu sene ceviz hasadında üreticilerimiz büyük bir rekolte kaybıyla karşı karşıya kaldı. Bu da hem maliyetlere hem de pestil ve köme yapımında kasvete neden olacaktır. İlçemizin en ehemmiyetli uyum kaynaklarından birisi olan ceviz hem çerezlik olarak hem de pestil ve köme imalinin en ehemmiyetli hammaddesidir. Ceviz ağaçlarının bütün yaprak açmaya başladığı Mayıs ayında tarımsal don yaşandı. Bu sebeple geçen sene 600 ton olan ilçemizin Şebin Cevizi'nde yüzde 90'lar etrafında bir rekolte kaybı bekleniyor. Şuan ceviz hasadının sonuna yanaşmaktayız ve bu seneki rekolte temennisi 50 ton etrafındadır. Bu rekolte de haliyle maliyetlere yansıyacaktır. Geçen sene 40 ila 45 lira arasında olan ceviz maliyetinin bu sene 60 ila 70 lira arasında olması bekleniyor” dedi.


Şebin cevizini öteki cevizlerden ayıran özelliklerin olduğunu ifade eden Arslan “Şebin cevizi Türkiye'de hak ettiği bir marka bedeline sahiptir. Şebin cevizi ince kabuklu ve hiçbir bölgedeki cevizlerde olmadığı kadar aromaya sahiptir. Alzheimer, kolestrol, tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiği de ispatlanmıştır” bilgisini verdi.


Ceviz üreticisi Yaşar Kaynak ise geçen sene 9 ton hasat ettiği ceviz bahçesinden bu yıl bir ton ancak ceviz toplayabildiğini belirterek büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.