Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 15-08-2019 13:06   Güncelleme : 17-08-2019 16:55

Şebinkarahisar 6. Kültür Sanat ve Ceviz Festivali Başladı

Şebinkarahisar’da üç gün devam edecek olan geleneksel 6. Kültür Sanat ve Ceviz Festivali Kurban bayramının son günü olan 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü başladı.

Şebinkarahisar 6. Kültür Sanat ve Ceviz Festivali Başladı

Şebinkarahisar 6. Kültür Sanat ve Ceviz Festivali, Şebinkarahisar Belediyesinin önünden başlatılan festival yürüyüşüyle başlatıldı. Burada toplanan Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Şebinkarahisar Sivil toplum kuruluşları ve Şebinkarahisarlılar, Şebinkarahisar Belediyesi Mehteran Mehteran bölüğü eşliğinde yürüyerek Hükümet konağı önüne geldi. Burada yapılan resmi törenin ardından protokol kent meydanına geldi.

Şebinkarahisar Kent meydanında festival programında olan, Şebinkarahisar konulu karma sergide, Ünsal Çalık, Mehmet Çağçağ, Anıl Tekyuva, Durmuş Ali Akça ve Himmet Gümrah’ın çalışmalarından Resim, Karikatür, Karakalem ve Vitray sergisi açılışı yapıldı. Kent meydanından Festival alanına gelen protokol burada Festival alanının açılışını kurdele keserek yaptı. Festival alnında açılan stantların gezilmesinin ardından protokolün yaptığı konuşmaların sonunda Festivale Şebinkarahisar’ın sevilen sesleri, Nurettin Bay ve Engin Ayar konserleriyle devam edildi.

Şebinkarahisar 6. Kültür Sanat ve Ceviz Festivalinin açılışına İstanbul Milletvekili TBMM idare amiri Hasan Turan, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Kadir Aydın, İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Şebinkarahisar Kaymakamlığına vekalet eden Alucra Kaymakamı Aydın Göçer, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, AK Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İBB Meclis üyesi ve Çekmeköy Belediyesi Meclis Üyesi Bora Kılıç, Ümraniye Belediye meclis üyesi Orhan Koç, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek ve Yönetim kurulu üyeleri, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İlhan Avutman ve yönetim kurulu üyeleri,  Şebinkarahisar Vakfı ve Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Köy Dernek Başkanları, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve ilçe halkı katıldı.

15 Ağustos 2019 Perşembe Festivalin ikinci günü Orhan Çukurtaş- Ali Yolcubal, Rasim Çatal, Nurettin Karadeniz, Engin Bay ve Ekin Uzunlar konserleriyle devam edecek.

16 Ağustos 2019 Cuma Festivalin üçüncü ve son günü, en iyi yerel ürünlerin seçileceği  Pestil, Ceviz ve pekmez yarışması, Emre Gürsoy Konseri, yarışma sonuçlarının açıklanması ve hediyelerin takdimi, Tuğba Yurt Konseri, festival kapanış konuşması ve havai fişek gösterisiyle son bulacak.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com

Resimler: Ahmet Yeles Yeni Şebinkarahisar Gazetesi