Haber
Giriş Tarihi : 17-08-2021 23:03   Güncelleme : 17-08-2021 23:22

Şebinkarahisar GES Projeleri ile Örnek Olacak

Şebinkarahisar Belediyesinin yenilenebilir enerji konusunda attığı adımların çevre il ve ilçe belediyeleri tarafından örnek alınması gerektiğini ifade eden hemşehrimiz Mahmut Tonbul, “Maliyeti 7 milyon TL olan 20 dönüm arazi üzerine kurulacak GES (Güneş Enerji Santrali) ile bölgede kendi enerjisini üretebilen “çevre dostu ilk belediye” olacağız.” dedi.

Şebinkarahisar GES Projeleri ile Örnek Olacak

Hemşehrimiz Mahmut Tonbul yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ (GES) İÇİN BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜR

Türkiye'nin gelişmekte olan sektörleri kategorisindeki yerini her geçen gün sağlamlaştıran güneş enerjisi sektörü, sadece özel teşebbüslerin hareket ettiği bir alan da değil. Pek çok il ve ilçe belediyesi de elektrik elde etme yolunda güneş enerjisi santrali kurdu ve kurmaya da devam ediyor.

 

Belediyeler isterlerse, tükettiği elektriği, kuracakları rüzgâr veya güneş enerji santralleriyle kendileri üretebilir. Böylece yüksek fatura giderlerinden kurtulabilir. Hatta ihtiyaç fazlasını da dağıtım şirketlerine satarak ek gelir dahi sağlayabilir. Ayrıca Elektrik Piyasası Yönetmeliği'ne göre (20.11.2013 tarihli) belediyeler, katı atık tesisleri, arıtma tesisleri için de rüzgâr veya güneş santrali kurabiliyor.

 

Öte yandan belediye projelerinin en önemli finansal destekçisi İller Bankası da belediyelerin aydınlatma, arıtma, pompalama, sistemleri vb. konularda elektrik ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji projeleriyle karşılaması konusunda teknik destek ve kredi imkânı sunuyor. Yerel yönetimlerin, park bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediyelere ait kültür merkezleri, sosyal tesisler, Sinyalizasyon ve kamera güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durak aydınlatmaları enerjilerinin yenilenebilir enerji (güneş, rüzgâr enerjisi) kaynaklarından karşılanması projelerine de kredi desteği veriyor.

 

 

Şebinkarahisar Belediyesi kocaman bir alkışı hak etti.

Maliyeti 7 milyon TL olan 20 dönüm arazi üzerine kurulacak GES (Güneş Enerji Santrali) ile bölgede kendi enerjisini üretebilen “çevre dostu ilk belediye” olacağız.

 

1 MW (1000 KW) kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi santrali belediyemizin elektrik sarfiyatından daha fazla elektriği üretecek olup 3-4 yıl içerisinde kendisini amorti edecektir.

Şebinkarahisar Belediyesini örnek alarak çevre il ve ilçelerdeki belediyelerinde yenilenebilir enerjiye geçmeleri yerinde olacaktır.

 

Çünkü;

Güneş enerjisi %100 temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Elektrik üretimi için petrol, kömür ve doğalgaza olan bağımlılığı azaltır. Bu fosil yakıtlar hava, su ve torak kalitesini etkileyen zararlı emisyonlar üretir ve küresel ısınmadan sorumludur. Ülkeler emisyonları azaltmada iklim değişikliği yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

 

2000-2065 yılları arasında, Dünya'nın önceki 65 milyon yıldan daha fazla bitki ve hayvan türünü yok edeceği tahmin ediliyor. Buna karşılık güneş enerjisi hiçbir kirlilik üretmez. Güneş enerji santrali sera gazı salınımı yapmaz.

 

Bir Şebinkarahisarlı olarak yenilenebilir enerji konusunda duyarlılığı için Şebinkarahisar Belediyesine çok teşekkür ediyorum.

İlçemizdeki diğer kurum, kuruluş ve enerji sarfiyatı yüksek işletmelerinde güneş enerji santrali kurarak kendi elektriklerini üretmeleri yerinde ve çevreci bir davranış olacaktır. Her alanda ilçemizin çevreye ve doğaya olan hassasiyetine tanık olmak bizleri onurlandıracaktır. Kalın sağlıcakla.

Mahmut TONBUL