Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
20 MAYIS Cuma 04:05

Şebinkarahisar İl Hakkının İadesini İstiyor Afişini Kim Taşıyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ocak 2022 Cumartesi günü Giresun’da toplu açılış yapacak ve Ataparkta halka hitap edecek.

Gündem
Giriş Tarihi : 26-01-2022 13:56   Güncelleme : 26-01-2022 14:00
Şebinkarahisar İl Hakkının İadesini İstiyor Afişini Kim Taşıyacak

ily:" times="">Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Ocak 2022 Cumartesi günü Giresun’da toplu açılış yapacak ve Ataparkta halka hitap edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ocak 2022 Cumartesi günü Giresun’a yapacağı ziyaret, Şebinkarahisarlıların il hakkının iadesi görüşmesi ya da randevu almaları için bir fırsat olabilir mi?

Şebinkarahisar’ın ilçe oluşunun üzerinden geçen 89 yıl içinde il hakkının iadesi mücadelesinde Şebinkarahisar’ın tüm STK’ları Şebinkarahisar’ın il hakkının iadesi konusunda daha aktif olmalarının gerektiğini söyleyen Şebinkarahisarlılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a il hakkımızın iadesini anlatabilseler bu konu çoktan çözülmüş olurdu diyerek düşüncelerini dile getirdiler.

Şebinkarahisar’la birlikte ilçe yapılan ve daha sonra il yapılan ilçeler.

20.5.1933 tarih ve 2411 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanan 2197 sayılı bazı Vilayetlerin kaldırılması ve bazılarının birleştirilmesi hakkında kanun ile İçel, Artvin, Aksaray, Hakkari, Cebelibereket, Şebinkarahisar illeri kaldırıldı, İçel ve Mersin illeri birleştirilerek merkezi Mersin olmak üzere İçel vilayeti, Artvin ve Rize illeri birleştirilerek de merkezi Rize olmak üzere Çoruh vilayeti kuruldu.

2197 sayılı Kanun ile vilayetlikleri lağvedilen İçel, Artvin, Aksaray, Hakkari ve Cebelibereket (Osmaniye) tekrar çeşitli gerekçelerle il yapılmış olup, bu yasa ile vilayetliği lağvedilip de iade edilmeyen tek yer Şebinkarahisar’dır.

Şebinkarahisar’ın il olma hakkının dile getirilmesi için bir sinerjiye ihtiyaç olduğu ortada. Şebinkarahisarlılar bu konuyu Cumhurbaşkanına iletmenin en kolay yolunun, halka hitap edeceği Giresun Ataparkta “Şebinkarahisar Vilayetlik Hakının İadesini İstiyor” yazılı pankartının orada bulundurulması.

“Şebinkarahisar Vilayetlik Hakının İadesini İstiyor”

Bu pankartı kim taşıyacak?

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı