Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 15-01-2019 00:43   Güncelleme : 15-01-2019 09:50

Şebinkarahisar Kar Festivaline katılamayanlar çok şey kaçırdı

Kelkit Vadisinde bir ilk gerçekleştirilerek Şebinkarahisar ilçesinde düzenlenen Kar festivali binlerce vatandaşın katılımıyla bölgeyi hareketlendirdi.

Şebinkarahisar Kar Festivaline katılamayanlar çok şey kaçırdı

Şebinkarahisar Kaymakamlığı, Şebinkarahisar Belediyesi ve İstanbul Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği tarafından ortaklaşa tertip edilerek tüm STK'lar tarafından desteklenen Şebinkarahisar 1. Kar Festivali binlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı.

Şebinkarahisar'da düzenlenen 1. Kar Festivali, kent meydanında festival ateşinin yakılmasıyla başladı. Vatandaşlara festival boyunca yöresel toyga çorbası, hamsi ızgara, fırında patates ve çay ikramı yapıldı. Katılamayanların çok şey kaçırdığı Şebinkarahisar 1. Kar Festivali ancak yaşanılınca anlaşılabilir.

Kelkit Vadisi'nde ilk defa düzenlenen kar festivaline İstanbul Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği on iki otobüsle, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Derneği iki otobüsle, İstanbul Şebinkarahisar Vakfı, ŞEBİNSİAD, Ankara Şebinkarahisarlılar Vakfı, Bursa Şebinkarahisarlılar Derneği ve İzmir'den otobüs ve özel araçlarıyla Şebinkarahisar'a geldiler. Giresun ve ilçelerinden, çevre il ve ilçelerden festivale yoğun katılımın olması, Şebinkarahisar MYO Öğrencilerinin festivale katılmaları, Şebinkarahisar'da tarihi bir kalabalık olmasını sağladı.

Festival alnına Resim ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Levent Kocaman'ın kardan yaptığı eskimo evi, kale surları ve Fatih Sultan Mehmet'in at üstündeki heykeli festivale katılan halk tarafından ilgi gördü. Festival programında olan,  Şebinkarahisar'a özgü kış aylarının vazgeçilmezi Ceviz ve Çemiç kurusundan yapılan dövmecin tanıtımı yapılarak ikram edildi.

Şebinkarahisar MYO Bölüm öğrencilerinin festival alanında bulunan bölümde sergi açılışı yapıldı. Deve düzünde düzenlenen Off Road gösterisi nefesleri keserken, Konuk caddesinde 7'den 70'e insanların Şebinkarahisar Kalesinin eteklerinde, tarihi Fatih Camisi ve Taş hanların önünden kızaklarla kayarak olağan üstü anların yaşanmasını sağladılar. Şebinkarahisar Mehteran Bölüğünün konseri, Engin Bay ve usta kemençeci Emre Gürsoy konserinin sonunda havai fişek gösterileri ile festival geç saatlere kadar sürdü.

Festivalde gazetecilere açıklamalarda bulunan Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, festival düzenlemesindeki amaçlarının bölgede farkındalık oluşturmak olduğunu ifade etti.

On gün içerisinde tüm hazırlıklarının tamamlanarak bölgemizde ilk defa düzenlenen festivale beklenenin üstünde ilgi gösterildiğini kaydeden Tengir, " Kaymakamlığımız, Belediye ve STK’larımızla bir arada yaklaşık 10 gün içinde vatandaşlarımızın da taleplerini alarak bölgemizde bir kar festivali yapılmasına karar verdik. Şebinkarahisarlı vatandaşlarımızın İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi kentlerdeki yoğunlukta olduğu yerler. Şebinkarahisar aynı zamanda bir üniversite kentimiz. Hem öğrencilerin yaşadığı kente uyumlu olmalarını, hem de gurbette olan vatandaşların sılayı rahim yapmaları için sivil toplum kuruluşlarımızın da desteğiyle bu organizasyonu gerçekleştirdik. Bu festivalin geleneksel hale getirilerek devam etmesini arzu ediyoruz" dedi.

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com