Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 04-07-2019 16:17   Güncelleme : 05-07-2019 14:03

Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulları İçin her şey bitmiş değil

Zaman çok kısa, Şebinkarahisar’da Fevzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu ve diğer bölümler için Giresun Üniversitesi Rektörlüğü harekete geçerek YÖK’e baskı kurulmalı.

Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulları İçin her şey bitmiş değil

ŞEBİNKARAHİSAR : Şebinkarahisarlıların alın teri ve katkılarıyla yapılan üniversite yerleşkesinde bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulundan bir bölümün ve Fevzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna bu sene öğrenci alınmayacak olmasının öğrenilmesi Şebinkarahisarlıları derinden üzdü. Tercih kılavuzunun açıklanmasıyla fark edilen bu durum, halkın YÖK ve yetkilere karşı tepkisine neden oldu.

Konunun Yeni Şebinkarahisar Gazetesinde ve sosyal medyada gündeme gelmesiyle birlikte yoğun tepkilere neden olan bu durum karşısında yaptığımız araştırma ve elde ettiğimiz bilgiler sonucunda, Giresun Üniversitesi ve okul müdürlerinin bu konuya gerekli hassasiyeti göstermedikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca, Şebinkarahisar’da bulunan bölümlerin Giresun’da veya diğer sahil ilçelerinde sonradan açılması öğrencilerin sahil ilçelerini tercih etmelerinde önemli rol oynamaktadır. Bu durum maalesef Şebinkarahisar MYO’nun geleceğini olumsuz etkilemektedir.

Geçtiğimiz yıl aynı bölümlere kontenjan verilmiş. Ancak bu bölümlere 10 kişinin altında öğrenci kayıt yaptırdığından YÖK bu bölümlere bu sene kontenjan vermemiş. Tercih kılavuzu yayımlanmadan önce aynı bölümlere kontenjan verilmeyeceği üniversiteye ve yüksekokul müdürlüklerine bildirilmiş.

Burada birinci derecede Giresun Üniversitesinin bu konuyla ilgili hassasiyet gösterip önlem almadığı, bölümlerin kapanmaması için gerekli çalışmayı yapmadığı, ayrıca yüksekokul müdürlerinin olayı yetkilerle istişare ederek çözüm yollarını harekete geçirmedikleri anlaşılmaktadır.

Hala bu bölümlerin kapanmaması ve kontenjan alınması için tercihlerin başlayacağı 23 Temmuz 2019 Salı gününe kadar zaman var. Biran önce Giresun Üniversitesi Rektörlüğü ve Yüksek Okul Müdürleri harekete geçerek tercihler başlamadan YÖK'le görüşerek kontenjan açtırmak için harekete geçip olayı ivedilikle takip etmeleri gerekiyor.

Her şey bitmiş değil. Gerekli yerlere baskı yaparak bölümlerin açılmasıyla tercih kılavuzunda yer alması sağlanabilir.

 

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebingundem.com