Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 18-08-2019 15:58   Güncelleme : 18-08-2019 20:10

Şebinkarahisar MYO'nun Geleceği Konuşuldu

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda Çalıştay düzenlendi.

Şebinkarahisar MYO'nun Geleceği Konuşuldu

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda düzenlenen "Şebinkarahisar'daki Yüksekokulların Dünü, Bugünü ve Geleceği" konulu çalıştayda Okullarının sorunları ve çözüm önerileri istişare edildi.

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler MYO'da düzenlenen çalıştaya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Giresun üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Nurullah Naci Kalkancı, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi ve Şebinkarahisar MYO kurucu müdürü Prof. Dr. Zahir Bakıcı, Şebinkarahisar'ın Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları yönetim kurulları, Köy Dernek Başkanları, siyasi parti temsilcileri, kamu kuruluşlarının yöneticileri, meslek odalarının temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Organizasyonunu yapan Şebinkarahisar Üniversitesini Kurma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Rafet Sarıöz açılış konuşmasıyla çalıştayı başlattı. Moderatörlüğünü UBYO Müdürü Doç. Dr. Selçuk Takır, Dr. Öğr. Üyesi Zekai Şenol ve Teknik Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Soylu'nun yaptığı çalıştay'da MYO'da kapanan bölümler ve yüksek okulların geleceği tartışıldı. Katılımcıların soru sorabildiği çalıştayın konuşmacıları ise görüşlerini açıkladılar.

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek okulunda öğretim görevlisi olarak hizmet eden Zekai Şenol, rakamlarla mevcut durumu analiz ederek yaptığı sunumda istatistik bilgiler vererdi. Yüksek okulların geleceği ile ilgili çözüm önerilerini sundu.

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı konuşmasında “Şebinkarahisar’a öğrenci talebindeki azalış sebebinin Şebinkarahisar olmadığını, ülkemizde yükseköğrenimde yaşanan yüksek orandaki üniversite açılışlarından dolayı öğrenci talebinde azalışlar olmuştur diyerek, Belediye olarak gerek altyapı, gerekse diğer sorunlarıyla hep yakından ilgilendik. Bundan sonra da aynı destek ve ilgiyi göstereceğiz” dedi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can konuşmasında “ Şebinkarahisar’ı seviyorum. Bazı bölümlerin doluluk oranları yüksek, bazılarının düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye’de üniversite sayısı 206’ya ulaştı. Buna bağlı olarak öğrenci taleplerinde azalışlar görüldü. Şebinkarahisar’da talep görmeyen bölüm ve programların yerine yeni güncelleme yapılması gerekmektedir. Üniversite içinde oluşturacağımız komisyonlar vasıtasıyla bölüm ve programlarda bazı değişiklikler yaparak öğrenci talebi olan bölümleri üniversitemize kazandırmak istiyoruz." dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise konuşmasında “Hemşehriniz olarak memleketimin sorunlarının çözümü adına her zaman göreve hazırım. YÖK ve ÖSYM hem mesafe olarak hem de görev açısından birbirlerine yakın iki kurumdur. YÖK’le ilgili olabilecek taleplerin takip edilmesinde imkanlar doğrultusunda yardımcı olacağım. İlerleyen süreçte öğrenci alınmayan bölümlerin yerine başka bölümler teklif edilerek Şebinkarahisar’daki yüksekokulları talep eden öğrenci sayısı artırılabilir” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi, aynı zamanda Şebinkarahisar MYO kurucu müdürü Prof. Dr. M. Zahir Bakıcı kendi zamanlarında nasıl büyük başarılara imza atıldığını yaşadıklarıyla örneklendirdi. Biz öğrencilerimizin her türlü sorunlarıyla ilgilendik. Yeri geldi öğrencilerin anası, yeri geldi babası, yeri geldi arkadaşı olduk. Ancak geldiğimiz noktada öğrencilerin Okul yöneticilerine ulaşamaz hale geldiklerini görüyoruz. Bu koşullarda buraya tabi ki öğrenci gelmez” dedi.

www.sebingundem.com