Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 21-08-2021 03:48   Güncelleme : 21-08-2021 04:11

Şebinkarahisar nerede?

Şebinkarahisar nerede? Şebinkarahisar Tarihi. Şebinkarahisar nereye bağlı? Şebinkarahisar ismini nasıl aldı? Şebinkarahisar kalesi. Şebinkarahisar Vilayeti. Şebinkarahisar Giresun’a kaç saat. Şebinkarahisar Alucra arası kaç saat? Şebinkarahisar İstiklal Çeşmesi. Şebinkarahisar Atatürk Evi Müzesi

Şebinkarahisar nerede?

Şebinkarahisar Giresun'un bir ilçesidir. 1923 yılında il olmuş, 1933 yılında Giresun vilayetine bağlanmıştır.

 

Osmanlı dönemindeki adı Şarkikarahisar'dır. Karahisar-ı Şarki şekli de kullanılmıştır. "Doğu Karahisar" anlamına gelir. 11 Ekim 1924'te Şebinkarahisar'a gelen Mustafa Kemal Atatürk, kentin Şarkikarahisar olan adının Şebinkarahisar'a dönüştürülmesini teklif etmiştir.

 

Pontus Krallığı'nı ortadan kaldıran Roma Kumandanlarından Pompeius tarafından MÖ 63 yılında Roma askeri kolonisi olarak kurulmuş ve uzun süre Colonia/Koloneia adıyla anılmıştır. Bu adın Ermenice biçimi Koğonya'dır. Türkçede de 16. yüzyıla dek Köğonya olarak kullanılmıştır.

 

1473 yılında Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli Savaşı'ndan sonra İstanbul'a dönerken Şebinkarahisar'a uğramış ve üç gün kaldığı bu şehir devrin vekayinamelerinde Karahisar-ı Şarki adıyla kaydedilmiştir. İlçenin il olma talebi geçmişten bugüne sürmektedir.

 

1895 yılı itibarıyla Şebinkarahisar merkez nüfusunun üçte bir kadarı Ermenilerden oluşmaktadır. 1901 yılında kentte 332 erkek ve 105 kız öğrencinin okuduğu iki Ermeni okulu mevcuttu. Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak) partisinin liderlerinden olan Antranik Ozanyan Şebinkarahisar doğumlu idi. I. Dünya Savaşı sırasında Şebinkarahisar Ermenileri tehcir (mecburi göç) kararına direnmeye karar vererek kadın ve çocuklarıyla birlikte kaleye sığınmıştır. 25 gün süren isyan sırasındaki saldırılarda Türk askeri kuvvetlerinden ikisi subay olmak üzere 84 ölü, 140 yaralı ve Müslüman halktan 30 ölü ve 20 yaralı olmuştur.

 

1919 yılında Erzurum'da toplanan kongreye Şebinkarahisar'ı temsilen Dr. Cemil Şencan delege olarak katılmıştır. 1920 yılında ilçede Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Şurası kurulmuştur.

 

Kaynak: Vikipedi

 

 

Şebinkarahisar ATATÜRK Evi ve Müzesi. Mustafa Kemal Atatürk'ün 11 Ekim 1924 tarihinde Şebinkarahisar'a yaptığı ziyarette bir gece kaldığı ev, daha sonra tarihi fotoğraflar ve Atatürk'ün kullandığı eşyalar ile birlikte ev de restore edilerek müzeye dönüştürüldü.