Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 29-05-2020 23:26   Güncelleme : 29-05-2020 23:46

Şebinkarahisar ve tüm Türkiye'de hasret bitti

Bilim Kurulunun önerileri çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı kabinesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde 29 Mayıs Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabilecek.

Şebinkarahisar ve tüm Türkiye'de hasret bitti

Coronavirüs salgını dolayısıyla camilerde toplu ibadet, Cuma ve vakit namazlarına 16 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren ara verilmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yapılan değerlendirmeler sonucunda, Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazlarının camilerde 29 Mayıs Cuma gününden itibaren kılınabileceği belirtilmişti.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Şebinkarahisar ilçe merkezinde ve köylerinde belirlenen Camilerde alınan tedbirlere uyarak 29 Mayıs 2020 Cuma günü Cuma Namazıyla birlikte Camiler yeniden ibadete açıldı. Yeni bir açıklama yapılana kadar, cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları camilerde kılınabilecek. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için ise camiler açık tutulacak.

Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecek.

Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacak.

Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin maske takması zorunlu olacak.

Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği ve benzeri malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak.

Virüsle mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacak.

Fotoğraf : Ahmet Yeles