Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 01-01-2020 00:49   Güncelleme : 01-01-2020 01:01

Şebinkarahisar ve Zeytindağı

Osmanlı'nın son dönemlerini anlatan "Zeytindağı" isimli kitap Şebinkarahisarlılarla buluşturuldu.

Şebinkarahisar ve Zeytindağı

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir'in öncülüğünde organize edilen ve Şebinkarahisarlı İş insanı Hayri Bakıcının sponsorluğuyla Şebinkarahisar'a gönderilen Osmanlı'nın son dönemlerini anlatan "Zeytindağı" isimli 1500 kitap Şebinkarahisarlılarla buluşturuldu.

Kültür hizmeti olarak yapılan organizasyonla Ortaokul son sınıf ve Lise öğrencilerine dağıtılmak üzere 31 Aralık 2019 Salı günü Zeytin Dalı adlı kitap öğrencilere hediye edilmek üzere Şebinkarahisar'a ulaştırıldı. Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, İlçe Eğitim Müdürü ve Okul müdürlerinin uygun gördüğü tarihlerde kitaplar öğrencilere dağıtılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Osmanlı'nın son dönemlerini anlatan Zeytindağı isimli kitabı gençlerimiz mutlaka okusunlar" dediği Falih Rıfkı Atay’ın yazdığı " Zeytindağı" kitabında, İnsanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Çölleri’ndeki mücadelesini, bir vagon dolusu "mecidiye altınının" nasıl bırakıldığını hayretler içerisinde okuyacaksınız. Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize belge olabilecek bir eseri bırakırken, destansı asker günlüklerini, Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri okuyacaksınız.

Bir Kültür hizmeti olarak başlatılan kampanyaya destek veren Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir'e, sponsorluğu üstlenen Şebinkarahisarlı İş İnsanı Hayri Bakıcı'ya, dağıtımında ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Haber Kaynağı: Ünal Akkuş