Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 23-03-2020 12:19   Güncelleme : 23-03-2020 12:26

Şebinkarahisar Vefa Sosyal Destek Grubu Hizmete Başladı

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda İl İdaresi Kanunu kapsamında Şebinkarahisar’da çalışmalar başladı.

Şebinkarahisar Vefa Sosyal Destek Grubu Hizmete Başladı

İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi uyarınca, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda 21 Mart saat 24.00'den sonra 65 yaş ve üstü kişiler ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları sınırlandırıldı.

Yapılan açıklamada, “İl ve ilçelerde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu'nun 24 saat esasıyla çalışacağı, tek yaşayan vatandaşlar hızlıca tespit edilip, ilk seferde gıda yardımı ihtiyacı olanlara acilen gıda paketleri gönderilecek. Belediye sınırları içinde emniyet ve zabıta, köylerde ise muhtarlar ve jandarma ekipleri dağıtım yapacak. Evlere ihtiyaç dağıtımı yapılırken hijyen kurallarına dikkat edilecektir. İhtiyaçlarını karşılayamayacak 65 yaş üstü kronik hasta, muhtaç vatandaşlara yardım yapacaktır." Denildi.

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir başkanlığında yapılan toplantı sonucunda ise, Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir’in yaptığı açıklamada, “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın mağdur olmamaları amacıyla Vefa Sosyal Destek Grubumuz ile bu sabah ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Mahallelerimizde ve köylerimizde bulunan 65 yaş ve üzeri kimsesi olmayan vatandaşlarımız öncelikli olarak mahalle ve köy muhtarlarımız, din görevlilerimiz, ilçe merkezinde belediye Meclis üyelerimiz, emniyet, jandarma ve zabıtalarımız ile görev dağılımını ve uygulama hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Merkez ve köylerimizdeki 65 yaş üzeri kimsesi olmayan yalnız kalan vatandaşlarımız ilk olarak muhtarlarımızı, var ise köylerinde ki din görevlisini arayabilirler. Tez zamanda ülkemize mussallat olan bu beladan elbirliği ile kurtulacağız İnşallah. Başarılı olabilmemiz için Tüm vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesi önem arz etmektedir. Devletimizce alınan tüm kurallara uymanın bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmayalım. Kurallara uymayanlara uygulanacak idari para cezası 3.150 TL olup, TCK’ya göre Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunu yapılacağının altını çizmek istiyorum.” Dedi.

Karar sonrası ise Şebinkarahisar Vefa Sosyal Destek Grubu hizmet vermeye başladı.