Haber
Giriş Tarihi : 14-11-2018 22:22   Güncelleme : 14-11-2018 22:22

Şebinkarahisar’a Doğalgaz Gelecek mi?

Şebinkarahisar'a doğalgaz gelecek mi sorusunun cevabı, Şebinkarahisar'daki Sivil Toplum Kuruluşlarında, esnafında, vatandaşında. Onlar gerçekten isterse gelebilecek.

Şebinkarahisar’a Doğalgaz Gelecek mi?

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin Ankara'ya yaptığı ziyarette Şebinkarahisar'la ilgili birçok sorun gündeme getirilerek ilgili bürokrat, milletvekili ve yetkililerle karşılıklı konuşularak çözüm yolları arandı.

Şebinkarahisar'a doğalgazın getirilmesi yönünde, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Dernek Başkanı Mehmet Şimşek ve Ankara Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Av. Yaşar Yücel ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti İstanbul milletvekili Nevzat Şatıroğlu'nu meclisteki odasında ziyaret ederek, Şebinkarahisar’a doğalgaz getirilmesi konusunda görüşü alınarak çözüm noktasında destek istediler.

Dernek başkanı Mehmet Şimşek, Şebinkarahisar'a doğalgazın mutlaka gelmesi gerektiğini, kış aylarında ısınma sorunundan dolayı bile göçlerin olduğunu, bunun Şebinkarahisar ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini, doğalgazın gelmesiyle birlikte nüfusun yüzde on beş civarında aratacağını anlattı. Ankara Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Av. Yaşar Yücel ise doğalgazın Şebinkarahisar'a getirilebilmesi için yaptığı araştırmayı, maliyet hesaplarını ve detaylarını anlatarak Suşehri ve Şiran'ın doğalgaz'a kavuştuğunu ancak, aynı bölgede bulunan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk'un bundan mahrum bırakılamayacağını söyleyerek Şebinkarahisar'a doğalgazın getirilmesi için desteklerini talep etti.

İstanbul milletvekili Nevzat Şatıroğlu kendisinin fahri Şebinkarahisarlı olduğunu söyleyerek, konunun milletvekili olmadan önceki işi ve uzmanlık alanı olduğunu, ayrıca konuyu bildiğini, gerekli kurumlarla görüşerek bir yol haritası çıkarmak için sonuçlarını dernek Başkanı Mehmet Şimşekle paylaşacağını söyledi.

Ankara Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Av. Yaşar Yücel tarafından hazırlanan dosya.

Şebinkarahisar’a doğalgaz LNG (sıvılaştırılmış) veya CNG (sıkıştırılmış) olarak karayolu ile taşınabilir. Ancak bu yöntem motorinin pahalı olması nedeni ile ayrıca kış koşullarında en çok doğalgaz kullanılacağı zamanlarda ulaşımdaki olası aksamalar nedeniyle alternatif yöntem olarak düşünülmelidir.

Evvela, Suşehri ve Taşbayır bölgesinden geçen ve Giresun’u besleyen BOTAŞ’ın yüksek basınçlı doğalgaz iletim hattı değerlendirilmelidir. Suşehri daha yakın olmasına rağmen arada baraj gölü olması nedeni ile Şebinkarahisar’a yaklaşık 33 km’lik mesafeden Taşbayır bölgesinden direkt olarak ana hatta BOTAŞ aracığıyla bağlanarak doğalgaz alımı yapılması her açıdan uygun gözükmektedir. Hattın çapının da küçük olacağı için yatırım maliyeti de çok yüksek olmayacaktır.

Giresun da bu sene Botaş tarafından Espiye ve Bulancak’a benzer uzunlukta (yaklaşık 30’ar km) ve 8 inç (20 cm) çapında boru hattı yapımı başladı. Aynı şekilde Şebinkarahisara’da 8 inç 35 km hat yapılabilir. Bunun yaklaşık yapım maliyeti boru dahil 85 $/mt, toplamda maliyeti üç milyon $ (₺ olarak 15 milyon civarında) olur. Bu hesaplama yapılırken, güzergahın durumu, karşılaşılabilecek zorluklar ve problemler de göz önüne alınmıştır.

Yapım maliyetinin dışında bir de işletme maliyeti vardır ki, boru hattında işletme maliyeti yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı, başlangıçta bir miktar yatırım maliyeti olsa da, zaman içerisinde doğalgaz taşımacılığıyla kıyaslanamayacak derecede avantajlıdır."