Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 26-05-2020 21:15   Güncelleme : 26-05-2020 22:38

Şebinkarahisar'da hangi Camiler açık hangileri kapalı kalacak

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir başkanlığında toplanan heyet tarafından 29 Mayıs 2020 Cuma günü Camilerin açılmasıyla ilgili alınan kararlar açıklandı.

Şebinkarahisar'da hangi Camiler açık hangileri kapalı kalacak

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir başkanlığında, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, ilçe Jandarma komutanı, İlçe Emniyet müdürü vekili, İlçe Müftüsü ve Din görevlilerinde bulunduğu heyetin, Mahalle ve Köylerde 29 Mayıs 2020 Cuma günü uygulanacak kurallar ve hangi camilerin açık olacağıyla ilgili alınan kararlar açıklandı.

Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda yapılan toplantıda alınan kararlar ve cami cemaatinin uyması gereken kurallar şöyle;

Öğlen ve ikindi namazları camii içerisinde,  Cuma Namazı ise camii avlularında kılınacak.

Camilerde abdesthane, wc ve lavabolar kapalı olacak. Vatandaş abdestini işyerinde veya evinde alacak. Camiye gelirken seccadesini yanında getirecek.

Cami içinde ve dışında kılınan namazlarda her yönden 1m aralıklı mesafe ile namaza durulacak.

Maskesiz kesinlikle namaz kılınmaya müsaade edilmeyecek. Cuma Namazı için açık olacak camilerin isimleri merkez ve köyler için tespit edilmiş olup, sadece aşağıdaki listede isimleri bulunan camilerde kılınabilecek.

Listede bulunmayan camiler kapalı olacak. Kapalı olan mahalle ve köylerde ikamet eden vatandaşlar kendilerine en yakın bulunan camilere gidebilecekler.

Yasak kapsamında olan 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlar bir süre daha ibadetlerini evlerinde yapacaklar.

Cuma namazlarında her cami için polis, jandarma, din görevlisi ve vatandaşlardan oluşan Cuma Heyetleri Vatandaşlara yardımcı olacaklar.