Haber
Giriş Tarihi : 05-09-2018 00:20   Güncelleme : 05-09-2018 06:40

Şebinkarahisar'ın Misafiri Kardeş Şehir Beyoğlu Belediyesi Oldu

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesine gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ak Parti Beyoğlu ilçe başkanı Harun Muş ve beraberindeki heyet, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ile birlikte ilçeyi ve köylerini gezdi.

Şebinkarahisar'ın Misafiri Kardeş Şehir Beyoğlu Belediyesi Oldu

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan memleketi Rize’den başladığı ziyaretlerine Giresun'da devam etti. Başkan Demircan, Giresun’un Çamoluk, Alucra ve Şebinkarahisar ilçelerinden Beyoğlu’nda ikamet eden ve yaz aylarını memleketlerinde geçiren vatandaşları doğdukları topraklarda ziyaret etti.

Başkan Demircan ve beraberindekilerle birlikte Giresun'un Alucra, Çamoluk ilçelerini ziyaret ederek Şebinkarahisar'a gidişinde, Şebinkarahisar'ın Altınçevre Köyünde Davul- Zurna ekibi ile karşılanan başkan Demircan, köy sakinleriyle horon oynadı. Bir süre çay içerek vatandaşlarla sohbet eden başkan Şebinkarahisar'a gitmek üzere Altınçevre Köyünden ayrıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Şebinkarahisar’da ilçeye bağlı Altınçevre Köyünü, Karacaören köyünü, Tamzara mahallesini, Şebinkarahisar Belediyesini ve ilçe merkezini gezdi. Karacaören Köyünde kahvaltıya davet edilen Demircan’a köy kadınlarının kendi elleriyle pişirdiği ekmekler ve yöresel lezzetler ikram edildi. Başkan Demircan ekmek yapan kadınlarla bir süre sohbet ettikten sonra kendisi ekmek pişirdi. Köy ziyaretini tamamlayan Demircan ardından Şebinkarahisar Belediyesini ziyaret etti. Başkan Şahin Yılancı, birlikte belediye binasında bulunan kent müzesini gezerek Şebinkarahisar’ın kültür, sanat ve tarihini yansıtan eserleri inceledi. Şebinkarahisar esnafını da ziyaret etmeyi ihmal etmeyen Demircan, Şebinkarahisar'ın yerel tatları olan Dut Pekmezi, Pestil, Köme ve Fındık helvasının tatlarına baktı. İstanbul Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Şebinkarahisar şubesini, Siyasi Parti ilçe merkezlerini ziyaret eden Başkan Demircan Şebinkarahisar meydanında, Şebinkarahisar belediye Başkanı Şahin Yılancı, Ak Parti Beyoğlu İlçe Başakanı Harun Muş ve vatandaşlarla birlikte sohbet ederek çay içti.

“Şebinkarahisar’da İpekyolunun izlerini görmek mümkün”

Şebinkarahisar ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Eskiden katırlarla İpek Yolu’nun güzergahları vardı. Bu güzergah Giresun ile başlar, Şebinkarahisar, buradan Kemaliye, oradan da Harput Vadisi’ne Fırat’ın doğduğu yerden Güneydoğu’ya doğru gidermiş. İşte bu İpek Yolu hattı izlerini bugün Şebinkarahisar’da görmek mümkün. Buraya geldiğinizde kendinizi, bir şehirde kültürü, sanatı, mimarisi, estetiği, şehir anlayışının olduğu bir yerde hissediyorsunuz. İşte o mekanın adı Şebinkarahisar. Yurdumuzun içerisinde keşfedilmesi gereken çok mekan var. Bugün, bütün 80 milyon vatan evladının mutlaka bir kere görmesi gereken şirin beldelerimizden birindeyiz” diye konuştu.

Şebinkarahisar, Osmanlıya Sancak beyliği yapmış

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan’ın ziyaretlerinden memnun olduğunu ifade eden Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Şebinkarahisar, Anadolu’nun kadim şehirlerinden birisi. Osmanlı’ya sancak beyliği yapmış, Cumhuriyet döneminde 10 yıl vilayetlik yapmış, birçok kültürün, medeniyetin, farklı dil ve dinlerin yaşadığı bir medeniyet beşiği. Beyoğlu Belediye Başkanımızı şehrimizde ağırladık, ziyaretlerinden dolayı başta belediye başkanımız olmak üzere ilçe başkanımıza, meclis üyelerine ve değerli misafirlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.