Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
20 MAYIS Cuma 03:05

Şebinkarahisar’ın Neyi Meşhur? Şebin Cevizinin Özellikleri

Şebinkarahisar’ın neyi meşhur diye sorulduğunda, Dut Pekmezi, iki yıl dayanabilen Fırın Kurusu Ekmeği, Küp peyniri, El dövmesi Fındık helvası, Pestil, Köme, akla gelse de Şebinkarahisar’da yetişen yerli ırk Şebin Cevizi ilk akla gelen ürünüdür.

Çevre
Giriş Tarihi : 17-02-2022 11:51   Güncelleme : 17-02-2022 11:59
Şebinkarahisar’ın Neyi Meşhur? Şebin Cevizinin Özellikleri

Şebinkarahisar’ın neyi meşhur diye sorulduğunda, Dut Pekmezi, iki yıl dayanabilen Fırın Kurusu Ekmeği, Küp peyniri, El dövmesi Fındık helvası, Pestil, Köme, akla gelse de Şebinkarahisar’da yetişen yerli ırk Şebin Cevizi ilk akla gelen ürünüdür.

Şebinkarahisar’da yetişen Şebin cevizinin meşhur olması, yetiştiği iklim şartlarına başlı olarak kendine has meyvesi olması, aroması, yağ oranı ve lezzetiyle aranan bir ceviz çeşididir. Şebinkarahisar Cevizi literatürde (Şebin Cevizi) olarak isimlendirilmiştir.

 

 

 

 

Şebin Cevizi Şebinkarahisar orjinlidir. Sık dallı, yayvan bir taç gelişmesi gösteren bir çeşittir. Kıyı bölgeleri hariç, ceviz yetişen tüm yörelerde yetişir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Çok verimlidir meyve salkımı 2-4'lü olur. Oval bir meyve yapısına sahiptir. İnce kabuklu, kabuktan kolay ayrılır.

İçi dolgun, Çeşidin orijinindeki ortalama meyve ağırlığı 9,40 - 12 gr, iç randımanı % 63 - 67, yağ içeriği %69,40, protein %17 olarak belirlenmiştir. Eylül ayı sonlarında hasat edilir. Şebin Cevizi bol miktarda C, B1, B2, A ve E vitaminleri içerir. Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içerir.

 

 

 

Zehirlenmelere ve zehre karşı etkilidir, ishal kesicidir, cildi temizler, siğil giderir. Kandaki zararlı kolesterolün birikmesini önleyen ve yüksek kolesterolü düşürür, Damar tıkanıklığını ve kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, damar koruyucudur, antialerjik özellik gösterir, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Şeker hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Mide, bağırsak, sindirim sistemi bozukluğunu giderir, sinir sistemi dengeler. Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir, zindeleşmeyi sağlar.

Cevizin kabukları ve yaprakları da birçok hastalık için tedavi edici özelliktedir. Ayrıca beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını da ihtiva ederek, insan sağlığı için önemlilik arz eden ideal bir meyvedir. Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin Tokoferol içerdiği, bu maddenin prostat kanseri riskini azalttığı, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını göstermektedir. Şebin Cevizi kalitesi nedeniyle aranan bir çeşittir. Baklava yapan ünlü firmaların ilk tercihi olmaktadır.

Manşet Fotoğraf: Ali Osman Demirci

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı