Haber
Giriş Tarihi : 27-09-2020 12:03   Güncelleme : 27-09-2020 12:14

Şebinkarahisarlı Genç Teknofest 2020'de Finale adını yazdırdı

Eyüpsultan Belediyesi Bilişim Akademi öğrencileri Gaziantep’te düzenlenen Teknofest 2020’de finale kaldı.

Şebinkarahisarlı Genç Teknofest 2020'de Finale adını yazdırdı

İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’nda, Şebinkarahisarlı 11. Sınıf öğrencisi Mert Albay ve arkadaşı 10.Sınıf öğrencisi Teoman Sarıkuş'un birlikte yaptıkları projeyle Tekofest 2020'de finale adlarını yazdırdılar.

Engelli Bireyler İçin Konuşabilen Akıllı Eldiven Tasarladılar

Eyüpsultan Belediyesi Bilişim Akademi öğrencileri Mert Albay ve Teoman Sarıkuş engelli bireylerin iletişim kurmaları için akıllı elektronik kart ve elektronik devreler ile fiziksel bir Arduino projesi gerçekleştirip, konuşabilen akıllı bir eldiven tasarladılar. Bu akıllı eldivenin içerik yazılımına; engelli bireyin hangi temel ihtiyaçları var ise karşı tarafa anlatmak istediği bilgisi yüklenerek her bir parmak ve ya bilek hareketi sesli bir ifade biçimine dönüştürülüyor.

Akıllı Eldiven’e Farklı Dil Seçenekleri Eklediler

Akıllı eldivene mobil uygulama desteği ile farklı dil seçenekleri de eklediklerini belirten genç yetenekler, finale kalan projeleriyle ilgili şunları söylediler: “Farklı kategori seçeneklerini içeriğinde barındıran akıllı eldiven ile yapılacak her dinamik harekete birden fazla sesli yanıt verilmesi sağlandı. Elini havaya kaldırdığında WC’ ye gitmek istiyorum. Elini sağa yatırdığında, yemek yemek istiyorum, işaret parmağını kaldırdığında uyumak istiyorum gibi çeşitli hareketler sisteme tanımlanarak, yapılan parmak veya el hareketleri ile eldiven üzerine entegre edilmiş hoparlörden sesli cevap vermesini sağladık. El hareketlerini ve sinyallerini konuşamayan ve konuşma bozukluğu olan insanların iletişim kurmasına böylelikle yardımcı olmayı amaçladık. ”