Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
20 MAYIS Cuma 05:11

Şebinkarahisarlı İş İnsanları Seçimini Yaptı, Güçlü bir Muhalefet Getirdi

Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ŞEBİNSİAD) Genel Kurulu 26 Şubat 2022 Cumartesi günü yapıldı. Şebinkarahisarlı İş İnsanları tercihlerini Müjdat Karayılan yönünde kullanırken, aslında tercihlerini güçlü bir muhalefetten yana da kullanmış oldular.

Gündem
Giriş Tarihi : 28-02-2022 12:15   Güncelleme : 02-03-2022 00:02
Şebinkarahisarlı İş İnsanları Seçimini Yaptı, Güçlü bir Muhalefet Getirdi

Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Kurulu 26 Şubat 2022 Cumartesi günü yapıldı. Şebinkarahisarlı İş İnsanları tercihlerini Müjdat Karayılan yönünde kullanırken, aslında tercihlerini güçlü bir muhalefetten yana da kullanmış oldular.

Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Olağan Kongresi, Şebinkarahisarlı İş İnsanlarının yoğun ilgi gösterdiği bir seçimle yapıldı. Kongreden çıkan sonuca göre, bir değerlendirme yapan Şebingündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı “Şebinkarahisarlı iş insanları kongrede seçimini yaptı. Müjdat Karayılan’ın karşısına güçlü bir muhalefet getirdi” dedi.

 

 

 

 

 

 

Odacı, Kongreyi değerlendirirken, “Kongre üyeleri, tercihlerini Müjdat Karayılan lehinde kullandılar. Ancak Ömer Kılıç’ı muhalefette bırakıp, yeni yönetime pimi çekilmiş bir bomba bıraktılar ” dedi. Odacı sözlerine devam ederek şöyle dedi.

“Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneğinin 5. Olağan Kongresini hep beraber takip ettik. Şebinkarahisar tarihine altın harflerle yazılabilecek, iki adayın medenice kol kola girdiği bir kongreyi yaşadık. Birlikte oy kullanıp, oylarını birlikte sandığa attığı ve el ele kongreden çıktığı bir süreci hep beraber gördük. Bayram havası ve kardeşlik içinde geçen bir kongreyi ve örnek davranış sergileyen her iki adayı kutluyorum.

 

 

 

 

Kongre gününe döndüğümüzde ise genel kuruldan çıkan sonuçta, uzun ve zorlu bir çalışma sürecinden sonra Müjdat Karayılan seçimi kazanırken, genel kurul üyeleri güçlü bir muhalefeti de seçmiş oldu. Adaylık çalışmalarıyla gündemi oluşturan Ömer Kılıç’ı Başkan Müjdat Karayılan’ın karşısına koydu. Bu sonuç, üç yıl boyunca yeni yönetimin yapacağı çalışmaların muhalefette kalan Ömer Kılıç tarafından denetleneceği, takip edileceği anlamına da geliyor.

 

 

 

 

ŞEBİNSİAD’ın 5. Olağan Genel Kurulunda başkan adaylarından Ömer Kılıç, adaylık sürecinde yaptığı çalışmaları, sanayici kimliğinin olması ve çantasında önemli sanayici iş adamlarının kartvizitleri ve seçim sonrasında birlikte yapacağı önemli projeleriyle kongreye gelmişti. Ajandasına baktığımızda ise salona bir adım önde girmiş ve favori gösteriliyordu. Müjdat Karayılan’ın ajandasında ise projeleriyle birlikte dernek yönetiminde olmasının avantajıyla, aday olmayacağını açıklayan Altan Güneşin desteğini de arkasına almış olarak kongre salonuna bir sıfır önde girdi.

 

 

 

Açıklanan Projelere baktığımızda ise Şebinkarahisar’a yapılacak yatırımlar konusunda Müjdat Karayılan, Şebinkarahisar’a atölye kuracaklarını, Ömer Kılıç ise Kablo ve Spiral Hortum Fabrikası kuracağını açıkladı. Müjdat Karayılan, dernek merkezini kiralayacaklarını, Ömer Kılıç dernek merkezi alacağını açıkladı. Ömer Kılıç Şebinkarahisar’da OSB, İstanbul’da iş merkezi kuracaklarını açıkladı. Müjdat Karayılan bu konuda bir açıklama yapmadı. Açıklanan diğer projelere baktığımızda ise birkaç ayrıntı dışında ortak yönleri olduğunu gördük.

 

 

 

Kongre sonunda, Müjdat Karayılan ve ekibi Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneğini üç yıl yönetmek için göreve geldi. Bu kongrenin diğer kongrelerden bir farkı var. Kongre öncesi adayların aylarca yaptığı çalışmalar, katılımın olağanüstü olması, kongrenin canlı yayınlanması, her iki adayın açıkladığı projeler ve seçim sonucunda güçlü bir muhalefetin ortaya çıkması. Sonuçta seçimi kazanan Müjdat Karayılan ve ekibi projelerini hayata geçirmek için çalışmak ve başarmak zorunda. İşleri bir hayli zor gibi görülüyor. Çünkü kongre öncesi ve sonrasında yapılan açıklamalar çıtayı hayli yükseltti, beklentiler ise çok fazla.

 

 

Kongrede çıkan sonuca bakıp kimin neye göre oy verdiğini analiz ettiğimde, adayların performansına göre olmadığını, açıklanan projelerin sadece kongrede görsel bir obje olarak kaldığını düşünüyorum. Oy tercihlerinin esas belirleyici unsuru bence başkan adaylarının  çevresinde bulunan kişilerin tüm dernekler üzerindeki etkinliği, ihtiyaç halinde sürekli başvurulan kişilerin düşünüldüğünü, mevcut dengenin bozulmaması yönünde hesap yapanların üyeleri sandığa yönlendirdiğini görebiliriz.”

27Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği 5. Olağan Kongresi
83Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği 5. Olağan Kongresi
89Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği 5. Olağan Kongresi
Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı